RX590 ile darboğaz yapmayacak ve sessizlik odaklı sistem

Bütçe
4000

Qwerty delisi

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. 2015'te topladığım sistemimi 1 yıl önce RX590 ile "güncellemiştim". Darboğaz aklıma gelmemişti. Şimdi bu sistemi hem anakartta olan sorunlar -mikrofon çalışmıyor katiyyen-, hem artık dayanamadığım sesler -ben işlemci fanı olduğuna inanıyorum, ki stok fan, ama bazı yerlerde PSU ile de alakalı olabileceğine rastladım-, hem de GPU yetmesine rağmen CPU ve 8 GB RAM kapasitem sağ olsun oynayamadığım için değiştireceğim. Cooler Master 600W Gold PSU sahibiyim şu an. Lüzum olmadıkça da değiştirmek istemiyorum ama tavsiyeye geldim o yüzden varsa daha iyi bir fikriniz söylerseniz de olur.

Önce bütçem, 4000 lira. Yine de asıl önerinizin yanında bir ucuz modeli de söylerseniz çok hoşuma gider.

İhtiyaçlarım:
+ Sessizlik odaklı, dev gibi olmayan bir kasa. Şu an Zalman Z3+ var, bundan daha büyük olsun istemem. Ama en önemlisi ses. Ses yapmasın artık kaldıramıyorum.
+ RX590'ı tam performans kullanmamı sağlayacak bir işlemci, hatta bir tık daha iyisi. OC falan uğraşamam hiç hesaba katmayın. Okul hasebiyle çizim programları da kullanıyorum eğer haşır neşirseniz biraz ve o yönden bu da iyidir derseniz memnun olurum. Ama "Gaming" üzerine kurgulasanız da olur zaten büyük projem yok.
+ Sessizlik odaklı işlemci soğutucu. Ben sıvı soğutma falan anlamam zaten İtopya'dan sipariş edeceğim kasayı büyük ihtimal, sessiz olsun lütfen en önemlisi bu.
+ Anakart, yeni nesil işlemcilerle, RAM'leri güncellemeye açık, başımı ağrıtmayacak sağlam anakart. Süslü püslü bir şey istemiyorum. İşimi görsün, sağlam olsun yeter. H181M+ var bende şu an, açıkçası mikrofon sıkıntısı olmasa ve işlemci güncellenebilir olsa bir 5 yıl daha giderdim aynı anakartla.
+ RAM, 16 GB, yine beklentim anakarttan olduğu gibi. Başımı ağrıtmasın, sorun etmesin kafi.

Bunlar 4000 liranın içinde bana önermenizi istediklerim. Bunun dışında HDD(1TB) ve SSD(256 GB) önerirseniz çok hoş olur.

Bu fiyatlara bunlar olmaz diyorsanız lütfen ne fiyata ne olur onu söyleyin. Tabi sizin bileceğiniz iş. Zahmet edip okuyan, yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.

Anakart B450M-pro s olabilir işlemci olarak 3600x veya 3600 öneribilirim.
Kasa ve soğutucu arkadaşlar önerecektir ama anakart işlemci olarak bunları öneririm.
Düzenleme:RAM isteğinizi atlamışım benim tavsiyem bütçeyi biraz artırıp en azından 3600+b450m-pro s almanız.

Toplam: 3724.51TL.

İsteklerinize göre yaptım sistemi. Sessiz ve ses yalıtımlı kasa. Soğutucunun RPM'ini ayarlayabilirsiniz.

Toplam: 3724.51TL.

İsteklerinize göre yaptım sistemi. Sessiz ve ses yalıtımlı kasa. Soğutucunun RPM'ini ayarlayabilirsiniz.

SSD ve hardisk hariç 4K bütçesi var arkadaşın.

SSD ve hard disk hariç 4K bütçesi var arkadaşın.
O zaman daha iyisini yapacağım.

Teşekkür ederim yanıtınız için öncelikle. İşlemciyle ilgili karşılaştırma videolarına baktım ve 10100F yeterli gözüktü. Başta Ryzen 3600 düşünüyordum. Çokça yerde de iyi şeyler okumamla Ryzen 3600 yerine 10100F ile devam edeceğim.
Benim için asıl önemli nokta ses defalarca belirttiğim gibi. Hiç uğraşmazdım farklı sitelerden toparlamaya parçaları ama eğer bu kasanın Corsair Carbide 175R ile arasında ses farkı kaydadeğer diyorsanız öyle alacağım. Ses benim için gerçekten çok çok çok önemli.
Yine aynı şekilde, güç kaynağı da belirtmişsiniz. Garantisi dolduğunda PSU kutusunu attım şimdi de tek hatırladığım 600W Gold Cooler Master olduğu. Bu bağlamda sorum şu, yeni bir PSU almaya değer mi? Eğer ses konusunda kayda değer diyorsanız alırım sorun değil. Ama kasayı dahi açmaya üşenen biri olarak farklı sitelerden alıp evde birleştirmek tam eziyet gibi geliyor bana şu an, vaktinde farklıydı orası ayrı 😄
Ben işlemci fanı olarak Thermaltake 300-400 liralıklardan düşünüyordum. Yazdığınız fanın daha iyi olduğunu düşünüyorsanız onu alayım. Zaten daha ucuz.
Kasa fanı başım gözüm üstüne.

O zaman daha iyisini yapacağım.

Yeni PSU almanıza gerek yok. İşi görür. 400TL bütçeye çıkarsanız E-Sports Duo 34 veya Fuma 2 öneririm. O attığım M200 soğutucu sadece bir örnekti, 400 çıkarsanız çok daha iyi soğutucular var.

3600 eğer render gibi işler çok yapılacaksa, 10400F ise oyun ağırlıklı olacaksa tercih edilmeli. 10100F bile besler 590'ı işinizi görüyorsa.

Yeni PSU almanıza gerek yok. İşi görür. 400TL bütçeye çıkarsanız e-sports Duo 34 veya fuma 2 öneririm. O attığım M.200 soğutucu sadece bir örnekti, 400 çıkarsanız çok daha iyi soğutucular var.

3600 eğer render gibi işler çok yapılacaksa, 10400F ise oyun ağırlıklı olacaksa tercih edilmeli. 10100F bile besler 590'ı işinizi görüyorsa.

Sistemi güncelledim. Kasayı değiştirmedim 110Q CC hakkında okuduğum kimi kötü yorumlar yüzünden, dolayısıyla bir şans daha verdim emektar Zalman Z3+'ıma. Aldığım parçalar CPU soğutucu - Hyper 212 B.E. CPU i3 10100F, anakart hatırlamıyorum uyumlu bir şey işte hahaha. 600 lira civarındaydı. Bir de HyperX 8 GB aldım iki tane ayrı ayrı. Toplam 16 GB yani. Bunlar çok elzem değil.

Soğutucu hoşuma gitti, rastgele almadım internette düzgün karşılaştırmalara baktım desibel bağlamında ona göre tercih ettim. İyi gibi yani test edemedik henüz bakalım. Hoş ne testi yapacaksam, güzel gözüküyor bana kafi şu an hahaha.

Daha önemli bir şey keşfettim, kanıma dokundu açıkçası. Sesin en büyük kaynağı ne kasa ne fanlar. Çünkü ben kasamda sadece arka egzoz fanını kullanıyorum direkt anakarta bağlanan ve eğilip dinledim tık yok. Eğilince ses bir yakın geldi, aşağı indim ve güç kaynağıymış gürültü kaynağı. Tek tek bütün parçaları dinledim HDD'ler dahil. Arkadaşlar bu güç kaynağı gürültü yapıyor. Felaket yani resmen diğer parçalardan ses çıkmıyor bundan çıkıyor. Almayın bunu, zaten Legacy'e düşmüş. Kutusu yoktu montajda baktım ürün numarası var arattım aha da linki bu. Cooler Master thunder 600W. Adını hak ediyor zaar. Harbiden "thunder". Neyse yani öyle.

Benim bunu değiştirmem lazım ama önce başka birisine daha dinlettirip emin olacağım. Bu arada PSU öneriniz varsa bekliyorum. Ağır saçmalık, çok üzüldüm.

Bu arada Tower soğutucu çok güzel gözüküyor. Havalı bayağı, ses de yapmıyor çok. Isı problem değil fırın gibi oluyordu eski CPU yine de yaşadık bir şekilde. Teşekkür ediyorum zahmet edip bir şeyler savuran herkese.

Evet, iyi forumlar.

Şu ürün alınabilir. Fanı gayet iyi, güzel ömrü var ve sessiz.

Bu arada hayırlı olsun ve rica ederim.

Geri
Yukarı