Ryzen 1600 Overclok Nasıl Yapılır?

__Olcayy__

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. Benim Ryzen 1600 işlemcim ASUS B350-MA anakartım ve 2X8 2400MHZ Corsair RAM'lerim var. Tabii ayrıyeten sıvı soğutmam da var. Overclock yapmak istiyorum vaktini bana ayırıp yardım edebilecek olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen işlemcilerin OC potansiyeli çok düşük. Yabancı forumlarda ''Ryzen işlemcinizi OC yapmayın. OC yapmanıza gerek yok.'' şeklinde muhabbetler dönüyor. Bir video bile var bununla ilgili. Boost frekansının çok az bile olsa üstüne çıkmak için vermeniz gereken voltaj miktarı çok fazla oluyor. Bu da çok riskli oluyor. Alacağınız performansa karşılık risk çok fazla olduğu için OC yapmanıza gerek yok diyorlar. İlk nesilde tecrübem yok ama bunu genel OC rehberlerini kullanarak deneyebilirsiniz.

Özelden sadece yönetim ekibi yazabiliyor maalesef, buradan yardım edeceğim.

Overclock işleminde altın kural minimum voltajla maksimum frekansa çıkmaktır.

Öncelikle BIOS'un güncel olduğundan emin olun.

Şimdi overclock yapmak için BIOS'a gir, F7'yle gelişmiş seçenekleri aç ve AI Tweaker sekmesine gel.

Orda CPU Ratio gibi bir ayar olacak ve yanında Auto diyecek. O işlemcinin çarpanı. Ryzen anakartlarda çarpan 100-99.98 gibi değerler olduğu için işlemci çarpanı olan CPU Ratio değerine kaç yazarsan o değeri 100'le çarpman gerekecek. Yani demek istediğim CPU Ratio'ya 40 yazarsan 4 GHz, 39 yazarsan 3.9 GHz çalışır işlemcin.

Aşağı inersen CPU Core Voltage gibi bir değer göreceksin, o işlemci voltajı oluyor. Voltaj arttırmak işlemci stabilitesini arttırmanın yanı sıra sıcaklığı da arttırır ve yüksek voltaj işlemciye uzun vadede zarar verebilir. Ryzen için 1.4-1.45V seviyesini aşmak önerilmiyor. Diğer voltaj değerleri extreme overclock için kullanılıyor, bizlik durum değil.

Gelelim nasıl overclock yapacağımıza. Önce CPU Ratio değerini hedeflenen frekansa ayarlayacağız ve CPU Voltage değerini Offset'e ayarlayıp + tuşuyla bir kaç tık arttıracağız. Voltage ayarının üzerine gelince anakart sana standart voltajın kaç olduğunu sol altta söyler, benim Asus TUF B450, Ryzen 1600 işlemcim için 1.2375V standart diyor. O Offset Mark + olduğu sürece değere kaç yazarsan o kadar fazla voltaj kullanmasına izin vermiş oluyorsun işlemcinin. Yani burada matematikle ondalık sayılarda toplama işlemi devreye giriyor. 1.45V'u geçmeden yavaş yavaş voltajı arttırıp her arttırdığında F10'la kaydedip Windows'a girip işlemci stabil çalışıyor mu diye test etmen gerek.

Test için Cinebench R20'yi kullanabilirsin. Sol üstten run butonuna basınca işlemci görüntüyü sorunsuz şekilde tamamen oluşturup uygulama sana puan verirse stabil olmuş demek. Ha donar, mavi ekran verir vs. bilimum sorun olursa stabil olmamış demek, ve BIOS'a girip voltajı arttırman veya frekansı düşürmen gerek demek.

Overclock işlemi saatler sürebilir. Tatmin olduğun değerlere ulaştığında yani overclock'u bitirdiğinde Aida64, Prime95 gibi uygulamalarla en az yarım saat bir saat stres testi yap ki uzun süre yük altında stabiliteden emin ol.

Haydi kolay gelsin.

Basit şekilde;

1) Güvenli bir voltaj değeri gir.
2) Taban çarpan değerinden 1-2 fazlasını gir.
3) Kararlılık testi yap.
4) Kararlılık testini geçtiysen çarpan arttır geçemediysen voltaj arttır.
5) İstediğin frekansa ulaşana kadar 3. adımdan devam et.(güvenli voltaj değerleri içinde)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı