Ryzen 5 1600 12nm vs Ryzen 3 1200

tuğrahan sezer

Hectopat
Arkadaşlar, aralarında ortalama 350 lira oynayan bu iki işlemciden hangisi daha mantıklı? Çünkü şu aşamada 350 lira benim için az para değil. Ama kesinlikle Ryzen 5 1600 derseniz biraz daha uğraş ile bu parayı bulabilirim. Ama güncel oyunları da hesaba katarak hangisini almalıyım bilemedim. Ekran kartım GTX 960 2 GB. Ama onu da bu işlemci meselesini hallettikten sonra ilerleyen dönemde RX 570 ya da RX 580 yapmayı düşünüyorum. Her ikisinin de artısı ve eksisini bana aktarırsanız sevinirim.

Arkadaşlar, aralarında ortalama 350 lira oynayan bu iki işlemciden hangisi daha mantıklı? Çünkü şu aşamada 350 lira benim için az para değil. Ama kesinlikle Ryzen 5 1600 derseniz biraz daha uğraş ile bu parayı bulabilirim. Ama güncel oyunları da hesaba katarak hangisini almalıyım bilemedim. Ekran kartım GTX 960 2 GB. Ama onu da bu işlemci meselesini hallettikten sonra ilerleyen dönemde RX 570 ya da RX 580 yapmayı düşünüyorum. Her ikisinin de artısı ve eksisini bana aktarırsanız sevinirim.
Kesinlikle Ryzen 5 1600 12nm alınız. 350 tl az para değil ama aradaki fark da az değil. Örneğin r5 1600 ile yayın bile açabilirsin(o kadar güçlü) ama r3 1200 ile sadece oyun oynarsın. Sallıyorum r3 1200 alırsan sistem 2,5 yılda eskir r5 1600 alırsan 5,5 yılda eskir, fark bu.
Ekran kartına gelince ise rx 580 öneriyorum çoğu oyunu hâlâ yüksek ayarda oynatabilen bir karttır ama bütçeni artırabilirsen, (50tl falan) gtx 1650 super rx 580'den daha güçlüdür ve driver konusunda iyidir.
Fiyatları karşılaştırabilirsin:

Kesinlikle Ryzen 5 1600 12nm alınız. 350 tl az para değil ama aradaki fark da az değil. Örneğin r5 1600 ile yayın bile açabilirsin(o kadar güçlü) ama r3 1200 ile sadece oyun oynarsın. R3 1200 alırsan sistem 2,5 yılda eskir r5 1600 alırsan 5,5 yılda eskir. Fark bu.
Ekran kartına gelince ise rx 580 öneriyorum çoğu oyunu hâlâ yüksek ayarda oynatabilen bir karttır ama bütçeni artırabilirsen, (50tl falan) gtx 1650 super rx 580'den daha güçlüdür ve driver konusunda iyidir.
Fiyatları karşılaştırabilirsin:
Cidden daha 5 yıl gider mi ryzen 5?

Ryzen3 1200 güzel bir işlemci ama 4 ana çekirdekli işlemciler artık darboğaz yapıyor (4/8). RX580 aldığınızda bu darboğaz meselesini çok daha iyi anlayacaksınız. GT1030 seviyesindeki ekran kartları ile iyi gider ama ilerleyen zamanlarda kötü.
Ryzen5 1600 ise 6 ana çekirdekli bir işlemci (6/12). Birkaç yıl daha darboğazsız devam edicektir.

Cidden daha 5 yıl gider mi ryzen 5?
5 yıl gider gitmesine ama yeni çıkan her oyunu yüksekte oynayamazsın. Bu zaten teknolojinin gelişmesi yüzünden olan bir olay (yani gayet doğal) o yüzden sistemini güncelleme ihtiyacı hissedebilirsin. Ama bana fark etmez oyunu oynatsın yeter diyorsan 4-5 yıl çoğu oyunu oynatır
Birde ben bunun yanında Am4 anakart ve ddr4 ram almalıyım. Çünkü şu an kullandığım sistem lga775. Bu anakart ve ram olayına ne kadar önem vermeliyim. Açıkçası ben b450 anakart ve 8gb 3200mhz ram düşünüyorum
Overclock ile uzaktan yakından alakm yok diyorsan, a320 alabilirsin. Overclock da yaparım param da var diyorsan b450 al. Bütçen az ise 8 GB bellek yaklaşık 2 yıl daha çoğu oyunu oynatır. Amd sistem topladığın için alacağın bellek en az 3000 Mhz olsun. Link atıp sorabilirsin.

Overclock daha önce yapmadım. Bunda şu an kullandığım sistemin suçu büyük. Çünkü anakArtım destek vermiyor. Ram konusunda kesinlikle taviz vermeyeceğim 3200mhz 8gb alacağım. Ama işlemci kadar bu anakart konusunu düşünüyorum. Birde bu huyuma ne kadar sinir olsamda şık anakartları çok seviyorum. Cidden sinir bozucu.
Özellikle bu anakart.

Overclock AMD'nin kendi uygulamasından ya da anakarttan rahatça yapılabilir. Şahsen B450M anakart almanızı tavsiye ederim. 100TL fark ile ve ilerleyen zamanda çok daha iyi bir soğutucu ile işlemci değistirme gereksinimi kalkar. 3.5-3.6GHz yerine 4.2GHz e çıkabilirsiniz. Stok fan ile 3.9GHz e kadar yolu var.

Asıl soru OC zor mu? 😀 Çünkü dediğim gibi anakartım destek vermediği için şu ana kadar hiç yapmadım.
Ama eğer videolardan bakılarak yapılabilecek bir şey ise(ki benim gördüğüm öyle) yapabilirim.

Evet zor değil. Yaparken adım adım yapılmalı. Stres testlerini es geçmemeli basamaklarda. Düzgün yapılırsa hiçbir sakıncası ve de sıralı şekilde yapılırsa hiçbir zorluğu yoktur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı