Ryzen 5 2600 Stok Fan Cızırtı Sorunu

Sistem boştayken kasaya kulağımı dayayınca zar zor duyabiliyorum anca. Yük altında cızırtı artıyor. GTA 5'ten örnek vereyim oyun açık vaziyetteyken ses artıyor, rahatsız edecek derecede duymuyorum ama takıntı işte 🙂 ESC'ye bastığım gibi duruyor ses. Bir problem yaratır mı?

Ekran kartından gelmesin o ses?
GPU Fan 1400 RPM gösteriyor Afterburner. Ekran kartından gelse o hızdayken de duyulmaz mıydı acaba oyunu durdurduğumda GPU kaynaklı olsa? Tam anlayamadım zaten nereden geldiğini stok fan ve ekran kartının ortasından geliyor sanki 🙂
Fan dan gelmesi çok acayip içini açın bakın(kasanın) belki fanın üzerine kablo vb. takılmıştır.
Yan kısmından açtım baktım hocam takılan bir şey gözükmüyor. Stok fanın olduğu kısımdan geliyor ama tam fandan mı anlayamadım henüz, fanı sökmekte istemiyorum açıkçası.

Bir arkadaş yazmıştı. A4 kağıdını rulo şeklinde sarın kulağınızla o şekilde kasayı dinleyin. Belki bu şekilde tam nereden geliyor anlayabilirsiniz.

Bir arkadaş yazmıştı. A4 kağıdını rulo şeklinde sarın kulağınızla o şekilde kasayı dinleyin. Belki bu şekilde tam nereden geliyor anlayabilirsiniz.
Zaten temperli kasa yandan açıp bakıyorum öneriniz için teşekkürler👍 Anakartın bulunduğu kısımdan geliyor ve FPS drop girerse eğer ses o anlık kesiliyor.

GPU Fan 1400 RPM gösteriyor Afterburner. Ekran kartından gelse o hızdayken de duyulmaz mıydı acaba oyunu durdurduğumda GPU kaynaklı olsa? Tam anlayamadım zaten nereden geldiğini stok fan ve ekran kartının ortasından geliyor sanki 🙂

Yan kısmından açtım baktım hocam takılan bir şey gözükmüyor. Stok fanın olduğu kısımdan geliyor ama tam fandan mı anlayamadım henüz, fanı sökmekte istemiyorum açıkçası.
Fandan değil ekran kartı bobininden gelebilir. Coil whine diye yazarsan Youtube'a bakabilirsin.

Coil whine olsa çıkan ses sabit kalmaz mıydı?
Hayır ekran kartı yüküne göre balonu şişirip ağzından tutarak havayı boşaltırsınız ya öyle ses çıkartır. Yük arttıkça daha çok ses. Ama bunun sisteme ve performansa hiçbir zararı yoktur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı