Ryzen 5 5500 RX 550 masaüstünde kasıyor

FurKaan61

Centipat
Daha fazla  
RAM
32Gb 3200Mhz Cl22
SSD veya HDD modeli
M2Ssd 500Gb
Ekran kartı
Rx550
Anakart
B450M K
İşlemci
Ryzen5 5500
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3 hafta önce oluşan, nedenini bilmediğim bir problemim var. Bilgisayarım aşırı yavaşladı. Bu 3 haftalık süreçte Windows7/8/8.1/10/11 hepsini denedim temiz kurulum ile fakat hepsinde durum aynı. Yavaşlamadan kastım ise donma-takılmalar olması. Oynadığım oyunda bir problem yok, aldım FPS değerleri hemen hemen aynı fakat arayüzü akıcı değil. Kasma, takılmalar oluyor arayüzde ( masaüstü/ tarayıcı ) gibi. Açılış süresi 7 saniyeden 14 saniye seviyelerine çıktı. Fikri olan, işletim sistemi tavsiyesinde bulunabilecek arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Linux vesaire sistemlere karşıyım, kod yazmak bana göre değil, Windows önerilerine açığım.

• Ryzen 5 5500.
  • RX 550 4 GB.
  • 2x16 32 GB RAM 3200MHz.
  • B450M k anakart.
  • 600W PSU (Everest)
  • 500GB MLD M.2 SSD.
  • Rampage marka kasa.
  • 2x20 cm fan.
  • 5x12 cm fan.
  • Excalibur 200Hz monitör. 200Hz'de kullanıyorum.

Sistem bu şekilde. Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yine de öyle aşırı bir hız düşüşü olmamış. Öyle bir kasma yaşamamanız gerekiyor.
Yeni bir bios güncellemesi gelmiş anakarta. Onu kontrol etmek geldi aklıma. 09/02/2023 tarihinde anakartın F2a sürümü çıkmış. Şimdi temiz bir format ile bios güncellemesi yapacağım. İnşaallah sorun bu güncelleme ile alâkalıdır. Sizin de vaktinizi aldım, yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim.

Yeni bir bios güncellemesi gelmiş anakarta. Onu kontrol etmek geldi aklıma. 09/02/2023 tarihinde anakartın F2a sürümü çıkmış. Şimdi temiz bir format ile bios güncellemesi yapacağım. İnşaallah sorun bu güncelleme ile alâkalıdır. Sizin de vaktinizi aldım, yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim.
BIOS ve temiz format sonrası sorun çözüldü mü? Yine de çok sık format atmamanızı öneririm SSD sağlığı için.

BIOS ve temiz format sonrası sorun çözüldü mü? Yine de çok sık format atmamanızı öneririm SSD sağlığı için.
Windows 11'in lite sürümüne geçtim hafifletilmiş bir versiyonu. Ancak 9 saniyeye kadar düşürebildim açılışı. Eskiye göre biraz daha akıcı fakat sıkıntı dediğiniz gibi ssd'de sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı