Çözüldü Ryzen 5 5600 - RX 6600 XT sistemde mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

yasarahmet09

Centipat
Daha fazla  
Minidump Rapor Linki
https://drive.google.com/drive/folders/1ZCe6Jg07TOfJ_DezqptZdrHD2U54qDNI?usp=sharing
RAM
apacer panther 8x2 dual ram
SSD veya HDD modeli
crucial p3
Ekran kartı
Rog strix Rx 6600 XT
Anakart
Asrock B450m HDV R 4.0
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba, Ryzen 5 5500 işlemcimi Ryzen 5 5600 ile değiştirip üstüne de kule tipide aldım ama bilgisayarı birkaç gün kullandıktan sonra aniden Chivalry 2 oynarken aniden sistem kapandı ve sonra kullanmaya devam ettim. Sonra mavi ekran hatası aldım ve diğer oyunlarda test ettim, oyunlarda 5-10 dk geçince atıyordu. Acaba ekran kartı driveri mi sorun dedim; DDU ile silip tekrar kurdum ama fakat sorun çözülmedi. Chipset sürücüsü kurdum Windows'u güncelledim ama derdime çare olmadı, anlayacağınız karmaşık bir durum içindeyim ve anakarttan şüpheleniyorum. Ryzen 5 5500 ile sistem kullanırken hiçbir sorun yoktu dediğim gibi 5600 takınca birkaç gün sonra olmaya başladı tüm sürücüleri vs denedim hatta undervolt dahi de denedim atmadı gibi oldu yaptığımda ama sonradan onunda fayda etmediğini gördüm.
Sistem özelliklerim.
-Anakart: ASRock B450M HDV r4.0
-RAM: Apacer Panther 8x2 Dual 3200 MHz CL16 16 GB.
-SSD: Crucial p3.
-Güç kaynağı: Corsair VS650.
-İşlemci: Ryzen 5 5600.
-Kule tipi: Snowmax X400.
-Ekran kartı: ROG STRIX 6600 XT.
Minidump hata dosyasını da paylaştım aşağıda:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS'u güncelleyip geri çektim format denedim yeni diskte hatta sorun hala devam ediyordu başka mavi ekran hataları vardı ama silinmiş 5500 de iken XMP de kullanıyordum hepsini yapmıştım hepsi Pass diyordu.

Attığın minidump dosyasında hatanın sebebi bellek. Farklı RAM varsa elinde onunla kullan bir süre.
Memtest86 ile RAM'lerinizi test eder misiniz?

Hocam denedim Windows bellek aracı ile de denedim önceden sorun yoktu zaten Pass diyordu

Hocam denedim Windows bellek aracı ile de denedim önceden sorun yoktu zaten Pass diyordu.

Anakartın ile Ryzen 5000 serisi uyumsuzluk yapıyor ek olarak RAM'lerde de sorun olduğunu sanıyorum. Tek tek XMP kapalı olacak şekilde yine de sen test et. Ayrıca BIOS'un güncel değil, güncelle.

Anakartın ile Ryzen 5000 serisi uyumsuzluk yapıyor ek olarak RAM'lerde de sorun olduğunu sanıyorum. Tek tek XMP kapalı olacak şekilde yine de sen test et. Ayrıca BIOS'un güncel değil, güncelle.
biosu güncelleyip geri çektim format denedim yeni diskte hatta sorun hala devam ediyordu başka mavi ekran hataları vardı ama silinmiş 5500 de iken xmp de kullanıyordum hepsini yapmıştım hepsi pass diyordu

BIOS'u güncelleyip geri çektim format denedim yeni diskte hatta sorun hala devam ediyordu başka mavi ekran hataları vardı ama silinmiş 5500 de iken XMP de kullanıyordum hepsini yapmıştım hepsi Pass diyordu.

Attığın minidump dosyasında hatanın sebebi bellek. Farklı RAM varsa elinde onunla kullan bir süre.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı