Ryzen 5 5600 RX 6700 XT sistemde anlık FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

sirDarqKnife

Picopat
Daha fazla  
RAM
2 x Kingston Fury Beast KF436C18BB/16 16GB DDR4 3600MHz CL18
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus 2TB 3500MB/3200MB/sn NVMe M.2
Ekran kartı
XFX Speedster SWFT 309 AMD RX 6700 XT Core 12GB
Anakart
Asus Prime B550M-K
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Merhaba, daha önce de RX 6700 XT ekran kartının yazılımsal sorunları ile ilgili konu açmıştım. Bu sorunların bazıları çok da sıkıntı olmasa da ekran kartının normalden daha düşük FPS vermesi ve bazı zamanlarda yüksek FPS almama rağmen sanki oyun kasıyormuş ya da 60 Hz de oynuyormuşum gibi olması cidden can sıkıcı, bu durum beni bilgisayarı iade edip RTX 3060 12 GB ekran kartına geçirecek duruma getirdi.

Önceden açtığım konuda RTX3060'ın yetersiz kalacağını söyleyenler olmuştu. Bende RX 6700 XT ile aralarında büyük bir fark olduğunu biliyorum fakat normalde yüksek ayarlarda 190-220 arası FPS almam gerekirken ben en iyi performans ayarlarında bile 150 160 FPS alıyorum. En son girdiğim maçta ise 80 100 arası FPS aldım. Bazı durumlarda oyunlarda bunun gibi FPS düşmeleri oluyor veya normalden daha düşük FPS alıyorum bunun çözümü nedir sizce ne yapmalıyım?

Merhaba, daha önce de RX 6700 XT ekran kartının yazılımsal sorunları ile ilgili konu açmıştım. Bu sorunların bazıları çok da sıkıntı olmasa da ekran kartının normalden daha düşük FPS vermesi ve bazı zamanlarda yüksek FPS almama rağmen sanki oyun kasıyormuş ya da 60 Hz de oynuyormuşum gibi olması cidden can sıkıcı, bu durum beni bilgisayarı iade edip RTX 3060 12 GB ekran kartına geçirecek duruma getirdi.

Önceden açtığım konuda RTX3060'ın yetersiz kalacağını söyleyenler olmuştu. Bende RX 6700 XT ile aralarında büyük bir fark olduğunu biliyorum fakat normalde yüksek ayarlarda 190-220 arası FPS almam gerekirken ben en iyi performans ayarlarında bile 150 160 FPS alıyorum. En son girdiğim maçta ise 80 100 arası FPS aldım. Bazı durumlarda oyunlarda bunun gibi FPS düşmeleri oluyor veya normalden daha düşük FPS alıyorum bunun çözümü nedir sizce ne yapmalıyım?

Hangi oyun?

Hocam hemen hemen aynı sisteme sahibiz tek farkı merc modeli olması. Bahsettiğiniz oyun ayarlarına baktınız mı ? Ayrıca 150 ile 190 fps almak oyun içinde ciddi bir fark yaratır mı bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim.

Ayrıca monitörü hangi çözünürlükte kullanıyosunuz ?

Apex Legends.

Hocam hemen hemen aynı sisteme sahibiz tek farkı merc modeli olması. Bahsettiğiniz oyun ayarlarına baktınız mı? Ayrıca 150 ile 190 FPS almak oyun içinde ciddi bir fark yaratır mı bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim.

Ayrıca monitörü hangi çözünürlükte kullanıyosunuz?

1920x1080 de kullanıyorum. Oyun ayarlarını 2 3 YouTube videosunda olduğu gibi performans odaklı olacak şekilde düzenledim en iyi hali ile zaten 180 FPS'leri gördüm fakat normalde orta ayarlarda 190 230 civarı FPS almam gerekiyor. Bazı zamanlarda direk 80 100 arası FPS alıyorum.

Sürücü sorunu olabilir. Güncelliyorsunuz değil mi?

Evet sürücüleri güncelliyorum. WHQL, Pro ve eski sürücülerin tamamını denedim fakat sorun çözülmüyor.

Geri
Yukarı