Ryzen 7 2700X Ani Hız Artışı ve İnişi

Antimage23

Decapat
Makaleler
1
Yaklaşık 2 saat önce PC topladım ve Windows'u yukledim. BIOS'ta ayarlarda bir tek GameBoost'u OFF yaptım. Ancak masaüstüne geldiğimde CPU-Z açtığımda işlemci hızı kendi kendine ani olarak 2.2'den 4.2'ye, sonra 3.7'ye her saniye artıp iniyor, fan da 4.2'ye cıkınca bağırıyor tekrar yavaslıyor. Nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
2. nesil Ryzen işlemciler Precision Boost 2 ile geliyor. Frekansı anlık yoğunluğa göre düşürüp alçaltması normal. Fan profilini Bios ayarlarından kendine göre ayarlarsan "bağırması" duracaktır. :)
Bu bir sorun değil. Sistem boştayken gereksiz ısınma ve güç harcamanın önüne geçmek için frekansını düşürür. Olması gereken de bu.
Fan ayarlarını manuel olarak istediğiniz değerlerde tutabilirsiniz.

2. nesil Ryzen işlemciler Precision Boost 2 ile geliyor. Frekansı anlık yoğunluğa göre düşürüp alçaltması normal. Fan profilini Bios ayarlarından kendine göre ayarlarsan "bağırması" duracaktır. :)

Çözüm
Ayni sorun ben de yasiyordum hatta surada konusunu acmistim. Bahsettiginiz bir sorun degil daha dogrusu sorun degilmis, normalinde frekans degil kullanim önemliymis. Yani isterse 5 GHZ'de calissin ama kullanim düsük olduktan sonra sorun yok.
Su an mesela ben 4,2 GHZ'de kullaniyorum ama kullanim %5 :)

Fan kullanimi manuel yapin mesela ben 50 dereceye kadar %20 fan performansi ile kullaniyorum 700 RPM falan :)

Gayet normal. Dengeli modda iken frekans değişimleri oluyor. Bu yüzden ben ya yüksek performans ya da güç tasarrufu moduna alıyorum. Wraith Prism kullanıyorsanız fanını anakartınızın fan programı varsa programdan veya BIOS’tan ayarlayabilirsiniz.

İhtiyaç olmadıktan sonra sürekli 6.4 GHZ çalışsa ne olacak çok merak ediyorum bu frekansın dalgalanması durumu ilk 64 bit işlemciler ile 2006 yılında çıktı ve üzerinden 12 yıl geçti halen çok büyük bir sorun gibi görünüyor bir çok kullanıcı tarafından. Saat hızı tavan durunca da SSD var ise 1 saniye bile sürmeden tarayıcı ve dokümanlar açılıyor isterse 400 MHZ olsun işlemci yine aynı.

Ayni sorun ben de yasiyordum hatta surada konusunu acmistim. Bahsettiginiz bir sorun degil daha dogrusu sorun degilmis, normalinde frekans degil kullanim önemliymis. Yani isterse 5 GHZ'de calissin ama kullanim düsük olduktan sonra sorun yok.
Su an mesela ben 4,2 GHZ'de kullaniyorum ama kullanim %5 :)

Fan kullanimi manuel yapin mesela ben 50 dereceye kadar %20 fan performansi ile kullaniyorum 700 RPM falan :)

Teşekkürler. Şu anda MSİ gaming app'da silent mod da çalıştırıyorum. Görev yöneticisinde CPU kullanımı %2-3 falan ama hız ve voltaj sürekli değişiyor. Artık böyle kullanacağım yapacak bir şey yok. :) Msi'ın sitesinden AMD CHİPSET DRİVER'ı yüklemem gerekir mi ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı