Çözüldü Ryzen 7 3700X sistemde mavi ekran hataları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Herkese merhabalar yakın zamanda kurmuş olduğum sistemimde maalesef ilginç bir sorun ile karşı karşıyayım. Sisteme en son sürüm Windows 10'u USB belleğe kendi yazılımı ile indirip yükledim. Bilgisayara format attıktan ve güncelleştirmeleri yükledikten sonra sistem mavi ekran vermeye ve çökmeye başladı. Genelde sonu .sys olan hatalar veriyor. Bazen durduk yere kapanıp reset atıyor kendine. Farklı Windows sürümleri denememe ve manuel olarak driverları sitelerinden tek tek güncellememe rağmen çözüme ulaşamadım. BIOS sürümümü 1.31'den 1.5'e güncelledim çözüm elde edemedim. Belleklerin 3200 olması gerekirken 2400mhz otomatik ayarlı olduğunu gördüm. XMP ayarını açtım değişiklik olmadı. El ile RAM hızını 2133 MHz ayarladım ancak fark etmedi. Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim.

Sistemim:

Ryzen 7 3700X

HyperX 16 GB Micron 1 Slot bellek 3200MHz

ASRock B550M ITX anakart

GTX 1660 Ti ekran kartı

650W Sharqoon PSU

240GB SanDisk SSD

Dump dosyaları aşağıdadır

Dosya Ekleri

• IMG_20210227_124252.jpg
    IMG_20210227_124252.jpg
    221,3 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20210227_124019.jpg
    IMG_20210227_124019.jpg
    67,6 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20210227_105308.jpg
    IMG_20210227_105308.jpg
    255,9 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20210226_231747.jpg
    IMG_20210226_231747.jpg
    321,3 KB · Görüntüleme: 42
Çözüm
Çok teşekkürler tekrardan sistem bugün geldi ve birleştirdim. Zaten sistemden geriye bir tek ekran kartı kalmıştı onda da bir sorun olmadığını böylece doğrulamış oldum. Sistem mükemmelen çalışıyor. Eğer Asrockun bu modelini almaya kalkacak bir kişi var ise şimdiden uyarayım aman ha. Bu kesinlikle terk edilmil adam akıllı alt yapısı kurulmamış bir anakart kesinlikle önermiyorum. 5 kurşunla rus ruleti oynamaktan farksız açıkçası.
Garip gelecek ama bu mavi ekran hataları genelde İşlemci yüzünden olur. Voltajı otomatikten çıkarıp 1.35-1.43 arasında deneme yapabilir misiniz? Sorununuzu çözebilir bu. Tabii bunu yaparken Turboyu kapatıp İşlemciyi OC ile Turbo frekansına getirmelisiniz

Hocam 1.36 volt ile 3.6Ghzde denemiştim olmamıştı halen geliyordu mavi ekranlar vs. Sizce 4.4Ghze alıp birdaha mı deneyeyim ? Bana ram sorunu gibi geliyor açıkçası. Arada nvidia ile alakalı sys hataları verdiği de oluyor. Ama ekran kartında sorun olacağını sanmıyorum. Unigine valleyde vs çökmeden 25 30 dk çalışıp text dosyasına bakarken çöktüğü oluyor çünkü.
Sistemdeki rami anakartımın sitesinde kontrol ettiğimde uyum listesinde gözükmüyor soeunun bu oldupunu dğşünmeye başladım. SMT kapalı 1.35v 4400mhzde xmp açık 3000mhzde dahi çökmelerle karşılaşıyorum. Pazartesi gidip rami iade edip AMD uyumlu Gskill Flarex 2x8 3200mhz ile değiştirmeyi düşünüyorum.
Hocam 1.36 volt ile 3.6Ghzde denemiştim olmamıştı halen geliyordu mavi ekranlar vs. Sizce 4.4Ghze alıp birdaha mı deneyeyim ? Bana ram sorunu gibi geliyor açıkçası. Arada nvidia ile alakalı sys hataları verdiği de oluyor. Ama ekran kartında sorun olacağını sanmıyorum. Unigine valleyde vs çökmeden 25 30 dk çalışıp text dosyasına bakarken çöktüğü oluyor çünkü.

Sistemdeki rami anakartımın sitesinde kontrol ettiğimde uyum listesinde gözükmüyor sorunun bu olduğunu düşünmeye başladım. SMT kapalı 1.35v 4400mhzde xmp açık 3000mhzde dahi çökmelerle karşılaşıyorum. Pazartesi gidip rami iade edip AMD uyumlu Gskill Flarex 2x8 3200mhz ile değiştirmeyi düşünüyorum.
Ramleri değiştirdim G.Skill Flarex 3200Mhz CL16 Amd uyumlu ramler satın aldım ancak sorunlarıma çözüm olmadı. Yeniden aşağıdaki hataları vermeye devam etti WinDbg uygulamasından baktım ne olduklarına ancak sorunlar çeşitli olduğundan ötürü anlayamadım. İade süreleri geçmeden anakartı ve işlemciyi iadeye verdim. Ancak hatanın ne olduğunu bulamamak kafamı kurcalıyor. Yardımcı olabilecek birisi var mı ? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.
Yeni Dump Dosyaları :

Yeni BIOS sürümü gelmiş.

Ağ sürücü yüzüne mavi ekran almışsın. İntel ağ sürücünü güncelle.

Ekran kartı sürücünün güncel değil ise güncelle. Ekran kartı sürücünü kaldır tekrar ur.

"sfc /scannow" rehberini uygulamanı önerirdim

BIOS ayarlarını sıfırla. Yani "default" yap.

Diskini kontrol edebilirdin.

HD Sentinel yazılımı ile sağlık derecesini ve S.M.A.R.T verilerini paylaş ve HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yapabilirdin.

HWiNFO kaldır.

USB portuna sadece klavye, fare ve kulaklık takılı kalsın. Diğer USB portları boş kalsın.

Resmen komedide yaşıyorum, eğer bu BIOS tüm sorunlarımı düzeltiyorduysa bayağı üzülürüm. Anakart ve işlemci iadesi yapıp i7 10700 ve B460M Mortar satın aldım bugün (perşembe) gelecekler bakalım. Diğer çözümler için ise maalesef denemiş ama bir çözüme varamamıştım.
Arkadaşlar konudaki anakart ve işlemcimi iade edip i7 10700 işlemci ve MSI B460M Mortar siparişi verdim. Artık bu konu hakkında yazabileceğim tek şey ekran kartının sorunlu olup olmadığı olur ki hiç sanmıyorum. Yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ederim. @283156 @Khajz
Yarın sistemi tam olarak toplayıp sonucu yazıp çözüldü olarak işaretleyeceğim :)

Birkaç kere ağ sürücüsü yüzüne mavi ekran almışsın gerçekten. Belki yanlış yüklemişsindir.

Yeni parçalar için hayırlı olsun.

Çok teşekkürler tekrardan sistem bugün geldi ve birleştirdim. Zaten sistemden geriye bir tek ekran kartı kalmıştı onda da bir sorun olmadığını böylece doğrulamış oldum. Sistem mükemmelen çalışıyor. Eğer Asrockun bu modelini almaya kalkacak bir kişi var ise şimdiden uyarayım aman ha. Bu kesinlikle terk edilmil adam akıllı alt yapısı kurulmamış bir anakart kesinlikle önermiyorum. 5 kurşunla rus ruleti oynamaktan farksız açıkçası.

Çözüm

Geri
Yukarı