Ryzen 7 5700X için soğutucu önerisi

defult06

Kilopat
Daha fazla  
Selam. 2000 bin TL bütçem var. Eğer ki çok güzel bir soğutucu varsa bütçenin biraz üzerine çıkabilirim. Sıvı soğutucu olması daha güzel olur. Hem performanslı hem daha sessiz ve uzun ömürlü olması açısından. Kasanın ön tarafında 360 mm destek var ancak kasa geldiğinde ön tarafında 3 adet fan takılı geliyor ve bunları çıkartmakla uğraşmak istemiyorum. Bu yüzden üst tarafındaki 240 mm kısmını kullanacağım.

Kasa: COUGAR MX440 Mesh RGB - Mid Tower Case - COUGAR
Anakart: TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II|Motherboards|ASUS Global
İşlemci: https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-5700x

Hocam eğer şu fiyata çok güzel bir şey var derseniz de 2500 tl'ye kadar da çıkabilirim. Buna rağmen önerdiğinizi almamı isterseniz onu da alabilirim tabi ki. Önerdiğiniz soğutucuyla birlikte render ve oyunlarda sıcaklık değerleri kaç olur tahmini olarak?

Sıcaklıkları tahmin etmem mümkün değil. Tek söyleyebileceğim olması gereken değerlerde olacağı. Eğer sıcaklıklar için endişeliysen işlemci render vs alacaksan üşengeçlik yapma 360mm al ve sıvı soğutmayı öne tak.

Ya da Arctic 240mm al ama bu soğutucunun radyatörü kalın, her kasaya uymuyor. Kasana uyup uymayacağının garantisini veremem.

Baştaki attığım 240mm de üzmeyecektir.

Son düzenleme:
360 mm ve 240 mm arasında inanılmaz büyük farklar oluyor mu ? Çünkü şuan takılı olan fanların çıkartılıp çıkartılamayacağını bile bilmiyorum. Eğer çıkartırsam bir fan boşa çıkacak maalesef. Birde attığınız 240 mm olan Arctic soğutucunun radyatör boyutunu biliyor musunuz hocam kalınlık olarak ? Belki hesaplayabilirim sığıp sığmayacağını.

Radyatörü 38mm, üzerindeki fanlar da ya 25mm ya da 27mm. Yani toplamda radyatör+fan Max 65mm.
Anakart soğutucu bloğuna ve RAM'lere değip değmeyeceğine bakacaksın.

Üstteki yorumuma sonradan ekledim. Risk almak istemezsen ilk attığım ID-Cooling 240mm de üzmeyecektir merak etme.

Peki hocam son bir soru sorayım. Attığınız Arctic soğutucu ve ilk attığınız soğutucu arasında çok fazla performans farkı olur mu ? Hani aradaki fiyat farkını çok umursamıyorum ancak performans açısından ciddi bir fark var mı onu merak ediyorum sadece. Çok az bir performans farkı varsa eğer ilk attığınızı alacağım.

Peki hocam son bir soru sorayım. Attığınız Arctic soğutucu ve ilk attığınız soğutucu arasında çok fazla performans farkı olur mu? Hani aradaki fiyat farkını çok umursamıyorum ancak performans açısından ciddi bir fark var mı onu merak ediyorum sadece. Çok az bir performans farkı varsa eğer ilk attığınızı alacağım.

Arctic LF 2 piyasadaki en iyi soğutuculardan birisi. 5 derece civarı fark eder muhtemelen yükteyken. Arctic'in asıl farkı overclock yaparsan ya da daha fazla güç isteyen işlemciler kullanırsan ortaya çıkar. Mesela ikisi de 70 derecede tutsa bile Arctic hem pompa hem fan açısından daha sessiz çalışır. 5700X çok fazla güç tüketen bir işlemci değil. O yüzden çok dert etme. Yani ID-Cooling 240mm alsan bile sıcaklıkların her türlü 70'in altında olur muhtemelen.

Hocam ne yalan söyleyim arctic almak istedim şuan. Birde ölçtüm tahmini olarak kasanın üstüyle ramler arasında 8 cm var ancak anakart soğutma bloğunu tam anlayamadım. 6-7 cm arası yani ya tam olucak yada hafif bi değme yapıcak ama fanlar kasanın tam ortasında olduğu icin sanki fanları ve radyatörü taksam dahi anakarta asla değmeyecekmiş gibi geliyor çünkü anakartın olduğu tarafın tavan kısmında kıvrılma oluyor ortaya doğru kasanın. Yani tam anlatamadım ama attığım fotoğrafta daha net anlarsınız. Fanların takılacağa kısımdan dümdüz çizgiyle indiğimizde soğutucu kısmına değmiyor bile.
fan.jpg

Aynı zamanda PSU'dan çıkan 8 pin kablosunu da anakarta takman gerekecek ona da dikkat et. Bazen radyatör o 8 pinlik kısmı da kapatabiliyor kablo geçmeyecek kadar.
Ölç biç işte dostum daha önce bu kasayla hiç bu soğutucuyu kullanan görmediğim ve internet üzerinde aratınca da hiçbir örneğini görmediğim için kesin bir şey diyemiyorum.
Risk alma ID-Cooling al geç eğer Arctic ucu ucuna olacak gibiyse ya da emin olamazsan. Merak etme iyi soğutur o da.
Teknobiyotiği arayıp konuşabilirsin eğer kasana uymazsa iade alırlar mıymış. Eğer iade alırız derlerse Arctic alıp deneyebilirsin.

Geri
Yukarı