Ryzen 9 7950X XMP açınca bilgisayar açılmıyor

Rüzgarttt

Centipat
Daha fazla  
MAG X670e Tomahawk Wi-Fi(MS-7E12) anakart.
Ryzen 9 7950X işlemci.
RTX 4090 ekran kartı.
DDR 5 64 GB RAM G.Skill 6000 MHz.

Vatandan topladığım sistemi garantiye gönderdim RAM'ler ve işlemci değişti geldi diğerlerinin de teslerinde sorun yok dendi fakat EXPO(XMP) açınca bilgisayar açılmıyor. Kasanın ışıklar vs. yanıyor ama görüntü gelmiyor. Klavye ve fareye ışık gelmiyor. DDR5 6000 MHz RAM'ler 3600 MHz de takılı kalmış. Arttıramıyorum. Arttırdığımda aynı şekilde kilitleniyor. BIOS pilini takıp çıkararak sıfırlayarak düzeltebiliyorum. Ama RAM'lerin hızını arttıramıyorum.

Şimdi haber geldi. 3600 MHz de stabil çalışıyor daha üstünde sistem boota düşüyor. Bana dedikleri AMD tarafında yazılımsal bir sorun olduğu. Ve şimdi bir şey yapamayacakları AMD'den güncelleme beklemek lazımmış.

Aynı işlemci, 32x4 128 GB gskilll 6000MHz RAM var bende de EXPO ayarlarını manuel girerek çözdüm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
burayı inceleyebilirsin

Aynı işlemci, 32x4 128 GB gskilll 6000MHz RAM var bende de EXPO ayarlarını manuel girerek çözdüm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
burayı inceleyebilirsin.

Süpersin vallahi deneyeceğim. İnceliyorum şimdi.
Ama manuel ayar yapmaya çalışırken bozmaya korkuyorum bir yandan.

burayı inceleyebilirsin.

Ve bende şu an 3600 MHz üstü görüntü vermiyor.

Hocam AM5 platformunda Quad channel sıkıntılı zaten sizin suçunuz değil, bu manuel ayarı denedikten sonra umarım sorun çıkmaz.

Sayfayı inceliyorum ama BIOS konusunda o kadar iyi değilim açıkçası manuel nasıl ayarlayacağımdan emin değilim.

Hocam AM5 platformunda Quad channel sıkıntılı zaten sizin suçunuz değil, bu manuel ayarı denedikten sonra umarım sorun çıkmaz.

Cihaza bir zarar vermekten korkuyorum.

burayı inceleyebilirsin.

Hocam aslında bir mail vs ya da Instagram verebilirsen iletişime geçsek. Senin içinde uygun olursa.

Şimdi haber geldi. 3600 MHz de stabil çalışıyor daha üstünde sistem boota düşüyor. Bana dedikleri AMD tarafında yazılımsal bir sorun olduğu. Ve şimdi bir şey yapamayacakları AMD'den güncelleme beklemek lazımmış.
Hocam PC yi nasıl açtınız acaba ben hala açamıyorum anakart sizinkinin aynısı CPU LED yanıyor sürekli.

Olursa bana özelden ulaşma şansınız varmı yardımcı olursanız sevinirim.

Garantiye gönderdikten sonra işlemci değişti ve 3600 MHz'de açıldı hala üstünde açılmıyor.
Hocam o zaman hiç ellemeyin, stabil bir düzeltme gelene kadar 3600 de kalsın.

Hocam o zaman hiç ellemeyin, stabil bir düzeltme gelene kadar 3600 de kalsın.
Hocam bu arada 3600 mhz de stabil çalışıyorsa pc merakımdan soruyorum performansı nasıl?

Yeni konular

Geri
Yukarı