Ryzen 9 7950X XMP açınca bilgisayar açılmıyor

Rüzgarttt

Centipat
Daha fazla  
MAG X670e Tomahawk Wi-Fi(MS-7E12) anakart.
Ryzen 9 7950X işlemci.
RTX 4090 ekran kartı.
DDR 5 64 GB RAM G.Skill 6000 MHz.

Vatandan topladığım sistemi garantiye gönderdim RAM'ler ve işlemci değişti geldi diğerlerinin de teslerinde sorun yok dendi fakat EXPO(XMP) açınca bilgisayar açılmıyor. Kasanın ışıklar vs. yanıyor ama görüntü gelmiyor. Klavye ve fareye ışık gelmiyor. DDR5 6000 MHz RAM'ler 3600 MHz de takılı kalmış. Arttıramıyorum. Arttırdığımda aynı şekilde kilitleniyor. BIOS pilini takıp çıkararak sıfırlayarak düzeltebiliyorum. Ama RAM'lerin hızını arttıramıyorum.

O şekilde açıldı, diğer slotlara takıp denedim. Diğer RAM'ler ile de denedim. 2 ve 4. slottayken çalıştı 1 ve 3. slotta çalışmadı.

Şu an ne yapmam gerekiyor.

Dostum bende de aynı sorun vardı. Benim de anakart MSI Pro X670-P Wi-Fi. Bende de RAM'leri 3600 MHz sabitliyordu. Şu sekilde çözdüm RAM'leri hepsini taktigimda anakart CPU (kirmizi ışık) DRAM (sarı ışık) yakıyor. İlk önce arkadaşın da dediği gibi 1-3 slottaki RAM'leri çıkart. Sadece 2 ve 4 kalsın. Daha sonra BIOS ekrani geldiğinde. XMP profil 1 seç. Sonra BIOS ayarını kaydet yeniden başlasın. Biraz bekle tek tek ışıklarını söndürecek. 6000 MHz stabil çalışıyor. Ama ne yazık ki 4 slotta şu an 6000 MHz çıkartmıyorum. BIOS güncellemesini bekliceksin ya da BIOS gelene kadar çift RAM kullan.

Dostum bende de aynı sorun vardı. Benim de anakart MSI Pro X670-P Wi-Fi. Bende de RAM'leri 3600 MHz sabitliyordu. Şu sekilde çözdüm RAM'leri hepsini taktigimda anakart CPU (kirmizi ışık) DRAM (sarı ışık) yakıyor. İlk önce arkadaşın da dediği gibi 1-3 slottaki RAM'leri çıkart. Sadece 2 ve 4 kalsın. Daha sonra BIOS ekrani geldiğinde. XMP profil 1 seç. Sonra BIOS ayarını kaydet yeniden başlasın. Biraz bekle tek tek ışıklarını söndürecek. 6000 MHz stabil çalışıyor. Ama ne yazık ki 4 slotta şu an 6000 MHz çıkartmıyorum. BIOS güncellemesini bekliceksin ya da BIOS gelene kadar çift RAM kullan.

AMI BIOS'u7e12v17, yeni bir BIOS güncellemesi geldi fakat DDR 5 ile alakalı bir şey yazmadığı için şimdi arttırmayı denemiyorum :(

Yeni konular

Geri
Yukarı