S24 serisinde kullanılacak Exynos 2400'ün Geekbench skorları sızdırıldı

irsuya

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Mersin
exynos2400 (1).jpg

Bu da SD varyantı:

image1.jpg

post0349589034589032458.jpg

S24+'ın model numarasını aratınca karşımıza Geekbench'in kendi sitesinden skorlar çıkıyor zaten:

Bu sene rakiplerine göre kesinlikle muazzam iş çıkartmış, önceki jenerasyonlarda açık ara farkla geri kalıyordu (tekli çekirdekli de A17 Pro ile aralarındaki farkın açık olması normal, Android'ler Geekbench'te Prime çekirdeğinin tamamını kullanamıyor):

Screenshot_2023-10-22-21-55-08-57_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Açıkçası CPU'daki sıçrama benim beklentimin bayağı üzerinde, daha çok GPU'ya ve güç verimliliğine dayalı artış bekliyordum. Exynos 2400'ün genel tasarımına şu mesajımda değinmiştim:

Xclipse 940 kesinlikle varyantına göre güçlü olacak, 2 compute unitten 12'ye geçtiler, güçsüz olması beklenemez. Ayrıca Prime çekirdeğini Cortex-X3 bekliyordum ancak Cortex-X4 kullanmışlar, CPU konusunda da bariz bir şekilde 2200'e göre daha verimli olacak, sırf fazladan 2 Core yüzünden güç verimsizliği problemleri yaşanmaz. Tabii bu işin mimari kısmı, üretim kısmına değinecek olursak 4LPE'den 4LPP+ veya 4HPC'ye geçecekler, bu da doğrudan garanti bir şekilde verim ve güç artışı demek. NPU kısmından da beklentim çok, leaklere göre bu konuda 8 Gen 3'ten 16 TOPS geri kalıyor ancak 2200'e göre 14,7 kat daha hızlı. ISP noktasında epey geliştirmeler var, örneğin 8K 60 FPS desteği (S22 serisinde 8K 30 FPS kullanılacakken Exynos 2200'ün maksimum 8K 24 FPS desteklemesi nedeniyle kullanamadılar), LPDDR5X RAM desteği ve 320 MP desteği eklenmiş. Göreceğiz, benim beklentim yüksek.

Siz neler düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1987278

Bu da farklı bir leak:

Eki Görüntüle 1987286

S24+'ın model numarasını aratınca karşımıza Geekbench'in kendi sitesinden skorlar çıkıyor zaten:

Bu sene rakiplerine göre kesinlikle muazzam iş çıkartmış, önceki jenerasyonlarda açık ara farkla geri kalıyordu (tekli çekirdekli de A17 Pro ile aralarındaki farkın açık olması normal, Android'ler Geekbench'te Prime çekirdeğinin tamamını kullanamıyor):

Eki Görüntüle 1987316

Açıkçası CPU'da beklentimin üzerinde bir sıçrama söz konusu, daha çok GPU'ya ve güç verimliliğine dayalı artış bekliyordum. Exynos 2400'ün genel tasarımına şu mesajımda değinmiştim:

Siz neler düşünüyorsunuz?
Rakiplerinin yanından bile geçememiş bence.

@deadfellow

8 Gen 3 ve A17 Pro'nun GPU'sunu geçemez ama varyantına göre Xclipse 920'de olduğu gibi aşırı güçsüz kalmaz. Tasarlandığı gücü aşmayıp, watt/perf. dengesini korusun yeter. Kamera performansı için işin NPU ve ISP kısmı da var tabii, onlara da konuda değindim. Bekleyip göreceğiz, bu sene Samsung'tan beklentim yüksek.

@deadfellow

8 Gen 3 ve A17 Pro'nun GPU'sunu geçemez ama varyantına göre Xclipse 920'de olduğu gibi aşırı güçsüz kalmaz. Tasarlandığı gücü aşmayıp, watt/perf. dengesini korusun yeter. Kamera performansı için işin NPU ve ISP kısmı da var tabii, onlara da konuda değindim. Bekleyip göreceğiz, bu sene Samsung'tan beklentim yüksek.
Sızıntılara göre OpenCL'de kafa kafaya ama vulkanda yaklaşık %10-15 geride gösteriyor. Bu bile çok iyi aslında Xclipse 920'den sonra.

Pog RDNA3.

8 gen 3'lü S24 Ultra Single da 2234 almıs Apple A17 Pro 2890 almıs hala şu skorlarda geçemediler çözemedim.
Konuda belirttiğim gibi, Geekbench'te Android'lerin hiçbirisi prime çekirdeğinin %100'ünü kullanamıyorlar. SD 8 Gen 2 ile A14'ün benzer single core skorunu almaları inandırıcı mı sizce? Ki bu yaşanırken 8 Gen 2 çoklu çekirdekli de A15'i yakalıyor.

Konuda belirttiğim gibi, Geekbench'te Android'lerin hiçbirisi Prime çekirdeğinin %100'ünü kullanamıyorlar. SD 8 Gen 2 ile A14'ün benzer Single Core skorunu almaları inandırıcı mı sizce? Ki bu yaşanırken 8 Gen 2 çoklu çekirdekli de A15'i yakalıyor.

Zaten benim de saçma buldugum o Apple işlemciler güzel demiyorum Android tarafında karşısındaki işlemciler neden bu puanı alıyor diye dedim. Tabii bunun yanında Apple için iyi bir tarafı var bu işin o da şöyle işletim sistemini optimize etmesi Android tarafına göre kolay kalıyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı