Sabit disklerde bir süre sonra kafa vurma ve veri kaybı

Jouska

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

Başlıkta da belirttiğim gibi bir sorunum var. Yaklaşık 1 sene önce Seagate Barracuda 2TB HDD'mi kafa vurması ve veri kaybı şikayetleri ile garantiye vermiştim. Daha sonra garantiden dönen üründe herhangi bir sorun olmadığını kullandığım SATA kablosunu değiştirmemi tavsiye ettiler. Değişimi yaptım diski kullanmaya başladım ve disk %80 civarı dolduktan sonra yine kafa atma ve veri kaybı hatta aygıtı hiç görmeme gibi sorunlarla karşılaştım. Bu sorun sadece disk çok dolduğunda oluyordu ve ben de o kadar doldurmamak üzere tekrar biçimlendirdim. Ancak bu sefer de daha ilk veri aktarımımda sabit diskte yine kafa vurması ve kopyalama sırasında donmalar ve hatalar ile karşılaştım. Herhalde diskten kaynaklıdır diyip eski bilgisayarımdan SSD takmak üzere yeni çıkardığım ve sağlam olduğunu bildiğim bir HDD'yi biçimlendirip kullanmaya başladım. 2 Gün kadar bir süre sonra bu kafa vurması ve veri kaybı olayını yeni takmış olduğum HDD ile de yaşadım. Ancak sisteme taktığım 2 Adet SSD'de veri kaybı veya kesinti gibi herhangi bir sorun yaşamadım. Bu sorunun anakart veya güç kaynağından kaynaklandığını düşünüyorum ancak burdakilerin de fikrini almak istedim. SSD'lerin düzgün çalışıp HDD'nin düzgün çalışmamasının sebebi ne olabilir?

Denediklerim:
  1. Farklı bir SATA kablosu ile çalıştırdım
  2. Farklı bir HDD ile denedim
  3. Güç kaynağı üzerindeki diğer SATA güç kabloları ile denedim
Problemin güç kaynağı üzerindeki SATA kablolarından olabileceğini düşünüyorum çünkü SATA kabloları tek bir ana güç üzerinden dağılmış olarak geliyor.

Problemin güç kaynağı üzerindeki SATA kablolarından olabileceğini düşünüyorum çünkü SATA kabloları tek bir ana güç üzerinden dağılmış olarak geliyor.

Bu olağan bir durum.

Asıl sorunlar:
  • Altında kauçuk olmayan bir PSU. Titreşim yapar.
  • İyi vidalanmamış HDD, titreşimden hasar görür.
  • Titreşimli alanda duran HDD, hasar görür.

Sistem bilgilerinizi de yazsaydınız keşke.
Sorun yaşadığınız disklerde HDTune Error scan taraması ve Health bölümünün resimlerini paylaşın.
İmzamdan Aida64 sonucunu paylaşın.
PSU modelini yazın. Mümkünse kasa içi genel resim ve bağladığınız SATA ve SATA güç kablosunun genel resmini paylaşın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı