Samsung 256 GB HDD dosya aktarımı sırasında donup kalıyor

ARI

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bal Kovanı
Daha fazla  
Merhaba,

Elimde 1 adet Samsung 256 GB HDD ve 1 adet Toshiba 750 GB harici HDD mevcut.

* Samsung HDD hızlı biçimlendirme yaptığımda diskte her şey normal bir biçimde biçimlendirme yapılıyor. Ancak diske yazma kapasitesi birçok testime göre dosya aktarımı sırasında donup kalıyor. Yavaş biçimlendirme işleminde ise sürekli %3'te kalıyor.(HDD'nin ışıkları yanıp sönmeyi durduruyor.)
* Yukarıdaki durumdan ötürü yeni aldığım ikinci el Toshiba HDD ise çok gürültülü çalışıyor. Hızlı biçimlendirme başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Ancak dosya aktarımı sırasında 1 MB yazma hızına düşüyor. Yavaş formatlama yaptığımda ise sürekli %0 olarak kalıyor.
Dipnotlar;
Bu gidişle daha az hasar ve veri kaybına uğraymayan SSD'lere geçeceğim ama elimde bu ikisi varken nasıl olur bilemiyorum.
Kalkıp satabilirim ama alan kişiye bunu yapmak bana yakışmaz.
Toshiba cihazı satan arkadaşa durumu bildirdim.
Biçimlendirmeyi CMD komutlarıyla ve standart biçimlendirme yoluyla yapıyorum.
Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.
Not: HD Tune testi yapmadım.
Bad sektör muhtemelen var yoksa niye ses çıkarsın öyle diye düşünüyorum.

Özet olarak ne yapılması gerekir? Depolamaya ihtiyacım var.

Dosya Ekleri

• 16326139911541282175312.jpg
    16326139911541282175312.jpg
    252,1 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
Badsector olabilir HDD'da. Bizde de bir ara 80 GB bir samsung HDD vardı. Onda Badsector vardı ve biçimlendirirken %71'de kalıyordu. HD Tune adlı program ile Badsector taraması yapabilirsiniz. Programın indirme linkini bırakıyorum kendi sitesidir başka yerlerden indirmenizi tavsiye etmem: HD Tune website

Badsector olabilir HDD'da. Bizde de bir ara 80 GB bir samsung HDD vardı. Onda Badsector vardı ve biçimlendirirken %71'de kalıyordu. HD Tune adlı program ile Badsector taraması yapabilirsiniz. Programın indirme linkini bırakıyorum kendi sitesidir başka yerlerden indirmenizi tavsiye etmem: HD Tune website
Merhaba HD Tune'yi indirdim.
256 gb olanı test edince baya damage (kırmızı) alan çıktı.
Bir de 750 gb olanı deniyim dedim test bile yapmıyordu ki tedadüfen harici yerinden oynadı ve şuan yamuk bir biçimde test yapınca her yer yemyeşil ve tıkır tıkır çalışıyor ses bile yok :) üstelik yavaş biçimlendirmeyide yapıyorum sabaha kadar yapacak gibi görünüyor şuan %4 civarlarında .
Şunu anladım ki cihaz masaya düz vaziyette birşeyler oluyor ve ne biçimlendirme ne de ses sorunu giderilmiyor ancak cihaz masada hafif yamuk bir biçimdeyken tıkır tıkır işliyor ne yapmalıyım şuan çok şaşkınım :)
HDD Sentinel ile ikisinin de durumunu paylaşsanız iyi olur.
verdiğim cevapta açıklama mevcut :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı