Samsung r538 Oyun Oynarken Kapanma Sorunu

lykentos

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Başlıkta da belirttiğim gibi Samsung r538 model bir bilgisayarım var. Ancak son zamanlarda oyun oynarken (CS:GO, LoL, Dota) gibi oyunları oynarken aniden, hiçbir hata vermeden kapanmaya başladı. Isındığından olabilir mi diye düşündüm ancak 65 dereceden yukarı çıkmıyor gpu ısısı. Normal internete girerken, film izlerken herhangi bir sıkıntı yok ancak oyun oynamaya başladıktan 10-15dk sonra kapanıyor. Bir programla fanları kontrol edeyim dedim. GPU fanı sabit %30 da dönüyor. Acaba sorun bundan olabilir mi ? Veya başka bir sorun mu var ?

Son düzenleyen: Moderatör:
En son temizlik ne zaman yapıldı? 6 ayı geçtiyse fan temizliği yapılmasını öneririm. Eğer fan temizliğinden sonra oyun esnasında notebookta elinizle hissedilir bir ısı devam ediyor ve kapanma sorunu devam ediyorsa işlemciyi %90 verimlilikte çalıştırmayı deneyin oyun sırasında. Sorununuz büyük olasılık bu sebeplerden kaynaklanıyor ve dediklerimi yaparsanız çözülecektir, çoğu kullanıcının laptop temizliğini aksattığını gözlemledim.

Harddisk ve diğer donanımlarla alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum, çünkü film izlerken ve internette gezerken bir sorun yok demişsiniz. Kullanımdayken kapanma sorunu genelde harddisk kaynaklı olabiliyor ama sizin durumunuzda aklıma ilk gelen temizlik ve bakımda bir sorun olduğu.

En son temizlik ne zaman yapıldı? 6 ayı geçtiyse fan temizliği yapılmasını öneririm. Eğer fan temizliğinden sonra oyun esnasında notebookta elinizle hissedilir bir ısı devam ediyor ve kapanma sorunu devam ediyorsa işlemciyi %90 verimlilikte çalıştırmayı deneyin oyun sırasında. Sorununuz büyük olasılık bu sebeplerden kaynaklanıyor ve dediklerimi yaparsanız çözülecektir, çoğu kullanıcının laptop temizliğini aksattığını gözlemledim.

Harddisk ve diğer donanımlarla alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum, çünkü film izlerken ve internette gezerken bir sorun yok demişsiniz. Kullanımdayken kapanma sorunu genelde harddisk kaynaklı olabiliyor ama sizin durumunuzda aklıma ilk gelen temizlik ve bakımda bir sorun olduğu.
İşlemciyi nasıl %90 verimlilikte çalıştırabilirim ?
Ve sizin dediğiniz gibi sorun sanırım fanlarda ancak ne yaparsam yapayım fanlar %30 çalışıyor. Fanların gücünü arttırmanın bir yolu varmı ?

sorun fandaysa temizlemek doğru bir çözüm olacaktır, laptop fanı üzerinde hızlandırma yapamazsınız ( msi, monster gibi gamer modeller hariç ) verimliliğe gelince "işlemci güç yönetimi" google layıp bulabilirsiniz ayarların yapılma şeklini.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı