Sanayi mi okul okumak mı?

zyzzz

Hectopat
Öncelikle merhaba. Lise son sınıftayım ve bu sene üniversite sınavına tam olarak hazırlanamadığım için 1 sene mezuna bırakmayı düşünüyorum. Oto sanayide kendi oto elektrik dükkanımız var. Bu zamana kadar istediğim iş hep yazılım üzerineydi ve 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü okumayı düşünüyordum. Ne yapmak istediğimden emin değilim ders çalışmayı sevmiyorum, çoğu kişi dükkanın başına geçmemi söylüyor ve gerçekten iyi parası da var ama bir o kadar da zorlayan bir meslek. Bunları düşünmekte aşırı gelecek kaygısı oluşturuyor. Sizce hangi yolu seçmem daha mantıklı olur? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılımı okul olmadan da öğrenebilirsin kendini geliştir ve yazılım öğren bir yandan da babana yardım et en sonunda hangi yol açılırsa oradan devam edersin.

Öncelikle merhaba. Lise son sınıftayım ve bu sene üniversite sınavına tam olarak hazırlanamadığım için 1 sene mezuna bırakmayı düşünüyorum. Oto sanayide kendi oto elektrik dükkanımız var. Bu zamana kadar istediğim iş hep yazılım üzerineydi ve 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü okumayı düşünüyordum. Ne yapmak istediğimden emin değilim ders çalışmayı sevmiyorum, çoğu kişi dükkanın başına geçmemi söylüyor ve gerçekten iyi parası da var ama bir o kadar da zorlayan bir meslek. Bunları düşünmekte aşırı gelecek kaygısı oluşturuyor. Sizce hangi yolu seçmem daha mantıklı olur? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Eğer gerçekten oto elektrik işini biliyorsanız bence mantıklı olabilir.

Yani zaten mezuna kalacaksan bu dönemi yazılım kursu almakla başlayabilirsin? Yazılım da kolay bir iş değil açıkcası baya zorlu. Staj programı olan bir kurs tercih edersen muhtemelen yazılımı ne denli istediğini çözersin bu da hangi tarafı seçmen konusunda sana fikir verir.

Bence bir kez daha dene olmazsa dükkandan devam et mesleği öğrendikten sonra gerisi sıkıntı değil baban yardımcı olur zaten ilk zamanlar zor gelse de sonradan zorlamaz ama şunu söyleyeyim ki sanayi ortamı gerçekten çok ağır geliyor bana diğer insanlarda nasıl olur bilmiyorum ama uzun yıllar sonra sıkılabilirsin üniversitede düzgün bölüm kazanamazsan bir geleceğin olacağını sanmıyorum 10.sınıf filan olsaydın meslek lisesine geç derdim. Sanayi de ölecek bir meslek değil bence.

Yerinde olsam üniversite sinavina hazirlanirdim 2 yıllık bölümü zaten tutturursunuz düzgün çalışırsanız okurken part time devam ederdim şu an makine muh okuyorum ayrıca part time talaşlı imalatta çalışıyorum staj sonrasında devam etmeyi tercih ettim ikisi aynı anda yürüyor.

Ardanın dediği gibi yazılım okul olmadanda öğrenilecek bir şey üniversiteye özel olmadığı sürece gidersen hiçbir şey olmaz anca elinde bir tecil imkanı olur o kadar ben diyorum ki keşke babamın yeri olsa da işi ben kapsam tavsiyem sanayide işi öğrenip dükkanın başına geçmeniz.

Bence özellikle yapmak için doğduğunuza inandığınız ve sevdiğiniz bir başka iş yok ise
o dükkanın yerini hiçbir şey tutmaz.

Şöyle diyeyim gelişen yapay zeka alanı bilgisayar programcıları gibi bu alanda pek çok sektörde insani kaynağı gereksiz kılacaktır bunu her zaman göz önünde bulundur okuma da demiyorum okursan 4 yıllık oku ve kendini geliştir yoksa 2 yıllık okuyup ailene yük olmak gereksiz bir lüks olacaktır ve senin için bir zaman ve gelir kaybı anlamına gelir + yönü 2 yıl sen eğleneceksin öğrenebildiğin kadar öğreneceksin ve büyük ihtimalle bu alanda iş bulamayacaksın ya da ücreti yüzünden o işte çalışmayacaksın ülkemizin gerçekleri bunlar maalesef bilgisayar programcılığı ve dalları dışarıdan da kendini geliştirebilirsin.
Şöyle bir seçenek daha var AÖF bilgisayar bölümü oku hem çalışıp sanayide mesleği öğren en azından bir kötü durum sigortan olur sana tabii her şey sana bağlı kardeşim.

Yeni konular

Geri
Yukarı