Şantaj maili sorun yaratır mı?

İşletim sistemi ve uygulamalarınızı güncelleyiniz.

Kaspersky yükleyiniz, tarama yapınız. İmkânınız varsa Kaspersky Premium da satın alabilirsiniz.

Sizi yönlendirerek bir bağlantıya tıklamanızı isteyen hiçbir şeye itibar etmeyiniz. Gerekli değilse arkadaşlarınızın gönderdiği bilinmedik hiçbir sitenin bağlantısına dahi tıklamayınız.

Eğer tıklamak zorundaysanız Virus Total ile bağlantının güvenirliliğinden emin olunuz.

Alan adlarının doğru yazıldığından emin olmadan da tıklamayınız.

SMS üzerinden gelen hiçbir bağlantıya da tıklamayınız.

Hakkaten elinde görüntün olsa hiç lafı dolandırmaz atar maille. Basit bir dolandırıcılık girişimi yani. Ancak ben ne olur ne olmaz diye her zaman kameramı kullanmadığım zaman bantlarım (telefon dahil). En azından içimde kuşku kalmıyor, gereği yok kullanmadığım zaman açık kalmasına.
Kanka ne oldu sonrasında başın ağrıdı mı? Bu mesajın benzeri de bana geldi de.

2 yıl önce bana da aynı mail gelmişti. Yok verilerin, bilgisayarın ve kameranın kontrolü elimizde. Ki bilgisayarda kameram yoktu o zamanlarda. Girdiğin yasadışı +18 sitelerin bilgileri elimizde paylaşırız diye kolpa yapıyorlardı. Kullandığım sitelerin linklerini atıp bir güzelce küfür edip engelledim. Kanmayın hocam bunlara en basit oltalama yöntemi. Hiçbir şey yapamazlar. Siz yine de sistemi bir antivirüs programı ile test edin.

IMG_0210.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı