Sapphire 7900 XTX Nitro+ 750W PSU ile kullanılır mı?

Arkadaşlar kurduğum sistem ile normalde 4070 Ti alacaktım ama VRAM'den dolayı aynı fiyatı vermemden ötürü ilk defa AMD ekran kartı kullanacağım. Satın aldığım PSU Corsair RM750X, montaj yaptığım için iade etme şansım yok. Reddit gibi sitelerde 750W ile kullanan var ama riske atılır mı? Bilemiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Diğer bileşenler.
MSI 650 Tomahawk.
AMD Ryzen 5 7600X.
G.Skill Trident Z5 Neo RPG 2x16 6000 MHz RAM.
980 Pro 2TB.
980 Pro 1TB.
Kasa Corsair 4000D.
4 tane 120mm fan.
Arctic lf II 240 mm sıvı soğutucu.
27 inç 2K 170 Hz monitör.
24 inç 1080p 144 Hz monitör.
Gaming mouse - RGB.
Gaming klavye - RGB.
7600x
Cl32 6000 ram
Xfx merc 7900xtx black

İle Fsp Hydro g gold 750w kullanıyorum sorunsuz.

Bu arada hangi oyunları oynuyorsunuz hocam?

7600x
Cl32 6000 ram
Xfx merc 7900xtx black

İle Fsp Hydro g gold 750w kullanıyorum sorunsuz.

Bu arada hangi oyunları oynuyorsunuz hocam?
Hocam herhangi bir sorun yaşadınız mı 7900 xtx ile psu yönünden. Power gücünün yetmediği ve sistemin kapandığı bir durum oldu mu hiç ? Her oyunu oynuyorum hocam. Önerilen 800W ama benim corsair rm750x var sizin gibi 750w. Sorun yaşamazsam almayı düşünüyorum kartı.

Hocam herhangi bir sorun yaşadınız mı 7900 xtx ile psu yönünden. Power gücünün yetmediği ve sistemin kapandığı bir durum oldu mu hiç ? Her oyunu oynuyorum hocam. Önerilen 800W ama benim corsair rm750x var sizin gibi 750w. Sorun yaşamazsam almayı düşünüyorum kartı.
Birçok oyunu oynadım hocam ancak hiçbir sorun yaşamadım. KArt yeri geldi anlık 460wata çıktı ancak o durumda bile sorun yaşamadım.

Merhabalar konuyu hortlatıyorum arkadaşlar.

Ekran kartını Kasım ayında aldım ve Ocak 11 itibari ile Ekran kartında görüntü kırpılarak gelmeye ve görüntü gidip gelmeye başladı o kadar kötüydü ki durum reset bile atıyordu bilgisayar.

Servise gönderdim 12 Ocak tarihinde.

Bu ekran kartını kullanan arkadaşım power'dan kaynaklı olabileceğini belki yetmediğinden bozulmuş olduğunu söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz power'dan mı kaynaklıdır? Sapphire'e mail attım kullandığım PSU modelini yazdım biz en az 800W öneriyoruz neden 750W kullandınız diye yazmışlar.

Not: Ekran kartı ile WoW oynadım hiç zorladığımı düşünmüyorum kartı.

Powerım Corsair RM750X

@Elano68 @Oreki

Siz ne düşünüyorsunuz power'dan mı kaynaklıdır?

Yetip yetmemesinden çok PSU da iç yapısal bir problem olabilir. Kart servisten bir gelsin bakalım, ondan sonra konuşuruz. Pek çok insan bu kartı 750W güç kaynakları ile kullanıyor çünkü.

Kart üretim hatalı olabilir, PSU da problem olabilir. Servis neticesine göre bakalım.

yetmediğinden bozulmuş olduğunu söyledi.

Böyle bir şey yok. Yetmediği durumlarda PSU da OPP devreye girer ve sistemi güvenli bir şekilde kapatır. RM 750x top kalitede bir ürün.

OPP koruması RM 750x için 950W civarında ayarlı. Yani sistem totalde 950W güç tükettiği zaman kendisini kapatacak. WoW oynuyormuşsunuz üstelik, işlemci ve kartın çektiği güç PSU kapasitesini anca yarılıyordur bile.

7900XTX kullanan bir kullanıcı WoW oynarken 300W civarında tüketim görmüş. İşlemci zaten 200W tüketimi geçmiyor bile. Yetmemesi imkansız.

Kasım ayında aldım

Hım bu kısmı yeni gördüm. Yüksek ihtimal kart ile alakalı bir sorun. Geçen 6900XT kullanan bir arkadaşımızın kartı da bir süre sonra durduk yere pert olmuştu, ilk başta sorunu PSU sanmıştı ama kartı servise gönderdiğinde kart arızalı çıktı.

Son düzenleme:
Yetip yetmemesinden çok PSU da iç yapısal bir problem olabilir. Kart servisten bir gelsin bakalım, ondan sonra konuşuruz. Pek çok insan bu kartı 750W güç kaynakları ile kullanıyor çünkü.

Kart üretim hatalı olabilir, PSU da problem olabilir. Servis neticesine göre bakalım.

Böyle bir şey yok. Yetmediği durumlarda PSU da OPP devreye girer ve sistemi güvenli bir şekilde kapatır. RM 750x top kalitede bir ürün.

OPP koruması RM 750x için 950W civarında ayarlı. Yani sistem totalde 950W güç tükettiği zaman kendisini kapatacak. WoW oynuyormuşsunuz üstelik, işlemci ve kartın çektiği güç PSU kapasitesini anca yarılıyordur bile.

7900XTX kullanan bir kullanıcı WoW oynarken 300W civarında tüketim görmüş. İşlemci zaten 200W tüketimi geçmiyor bile. Yetmemesi imkansız.

Hım bu kısmı yeni gördüm. Yüksek ihtimal kart ile alakalı bir sorun. Geçen 6900XT kullanan bir arkadaşımızın kartı da bir süre sonra durduk yere pert olmuştu, ilk başta sorunu PSU sanmıştı ama kartı servise gönderdiğinde kart arızalı çıktı.
Muhtemelen dediğiniz gibi kart sorunlu çıktı. Bakalım servis sonucunu bekliyorum.

@Oreki Selamlar tekrar rahatsız ediyorum bir şey soracaktım size.

Wow oynadığımı ve çok fazla ekran kartının gücünü harcamadığımı söylemiştim ancak şunu söylemedim. Bazı oynadığım mmorpglerde ekran kartından 460-470W güç çektiğini görüyordum. En üst limit güç çekse bile power sıkıntı çıkarmaz değil mi bu durumda ?

Son düzenleme:
Wow oynadığımı ve çok fazla ekran kartının gücünü harcamadığımı söylemiştim ancak şunu söylemedim. Bazı oynadığım mmorpglerde ekran kartından 460-470W güç çektiğini görüyordum. En üst limit güç çekse bile power sıkıntı çıkarmaz değil mi bu durumda ?

Çıkarmaz. Aslında bir FPS limitlemeyi deneyebilirsiniz. Vsync açıp 60'a sabitleyin ayarlardan. Limitten sonra çekeceği güç ne olacak bir bakın.

Gerçi kart serviste, netice bir belli olsun ona göre.

Merhabalar tekrar,

İnceleme sonucu olarak herhangi bir problem göremediklerini söylemişler ama ben inanmıyorum. Videoların hepsini buraya atamıyorum sorun yaşadığıma dair 2 video çektim. PSU kaynaklı desek boştayken güç bile çekmiyorken görüntü bu hale geliyordu.

Gerekli mercilere şikayet talebinde bulundum umarım değişim hakkı alabilirsem ekran kartını satacağım.

Merhabalar tekrar,

İnceleme sonucu olarak herhangi bir problem göremediklerini söylemişler ama ben inanmıyorum. Videoların hepsini buraya atamıyorum sorun yaşadığıma dair 2 video çektim. PSU kaynaklı desek boştayken güç bile çekmiyorken görüntü bu hale geliyordu.

Gerekli mercilere şikayet talebinde bulundum umarım değişim hakkı alabilirsem ekran kartını satacağım.

Bilgilendirme için teşekkürler. Gelişmelerden haberdar edersiniz tekrar.

Merhabalar tekrar @Oreki

Servis raporunu gönderiyim size. Ekran kartını 2. kez incelemeye gönderdim ancak sorun galiba PSU yetmiyor. Üretici firmaya mail attım biz 750W önermiyoruz minimum 800 öneriyoruz ayrıca ucu ucuna yeten PSU kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Boşluk bırakacak şekilde En az 800-1000W kullanabilirsiniz yazmışlar.

Ek detay veriyim. Corsair RM750X içinden 2 tane PCI kablosu çıkıyor. Ekran kartı 3 adet 4+4+4 olduğu için. 1 kablo direkt 4 girişe taktım. 2. kablo 4+4 şeklinde taktım.

Burada ek kablo alsam bile Power CPU için 4+4 , GPU için 4+4 beslemeye izin veriyor.

Aklımdaki şuan Corsair RM1000X Shift modelini satın almak bir nevi upgrade, yorumunuzu bekliyorum.

Dosya Ekleri

• adsad.jpg
    adsad.jpg
    138,3 KB · Görüntüleme: 12
  • Ekran görüntüsü 2024-02-05 130104.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-05 130104.png
    546,5 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri
Yukarı