İnceleme Sapphire Pulse RX 6600 İdeal Fan Curve Ayarı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B
Bu modelin fabrika çıkışlı fan curve ayarı çok iyi olmadığından dolayı birkaç ayar ile sıcaklıkları undervolt yapmadan ideal seviyelere düşürebilirsiniz. Öncelikle MSI Afterburner'e ihtiyacımız var.

Ayarlar --> Fan --> Kullanıcı ayarlı otomatik fan kontrolü aç dedikten sonra grafikten işlem yapacağız.

Screenshot_4.png

Ben 60 derece için %50 fan hızını uygun gördüm. Ortalama 2200 RPM'de fanlar dönüyor ve oyun oynarken rahatsız etmiyor. Sıcaklıklar 60 dereceye geldiğinde çalıştığında 60-62 dereceyi geçirmiyor ve ideal soğutma sağlanıyor. Normalde ayarsız 75 dereceleri bulabiliyor kart, kasanız ve hava akışınız kötüyse 80'i de geçebilir tabii ki.

Screenshot_3.jpg

Aynı kartı bende kullanıyorum bendeki kartmı sorunlu anlayamadım. Adrenalin veya Afterburner ile yapılan fan %leri tutmuyor %39 ayarladığımda %52 hızında dönüyor ve 39'u geçince bende uğultu yapmaya başlıyor Max 39 hızında manuel ayarmakta buldum çözümü.

Ekledim hocam 1. resim kullanmış olduğum ayarlar 2.resim ise 38 hızında 1970-2000 RPM hızında dönmekte %52 fan hızına tekabül ediyor en azından FurMark testinde öyle gösteriyor Afterburner şu an kullanmıyorum fakat aynı ayarları yaptığımda adrenalin ile arasında bir fark olmuyor.

Dosya Ekleri

• resim1.png
    resim1.png
    44 KB · Görüntüleme: 90
  • resim2.png
    resim2.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 90
Programın arkada hep açık kalması mı? gerekiyor ve oyuna girince açıp, oyundan çıkınca kapatmak mı? gerekiyor yoksa hep aynı kalabilir mi?

İdeal bir Undervolt ile sabit 2300MHz çekirdek hızını alıyorum. Sizin attığınız videodaki gibi. Kart 70W çekiyor.
Fan hızları da 65 derece için %30, 70 derece için %40.

71'i nadiren görüyorum. Gürültü de olmuyor.

Bu modelin fabrika çıkışlı fan curve ayarı çok iyi olmadığından dolayı birkaç ayar ile sıcaklıkları undervolt yapmadan ideal seviyelere düşürebilirsiniz. Öncelikle MSI Afterburner'e ihtiyacımız var.

Ayarlar --> Fan --> Kullanıcı ayarlı otomatik fan kontrolü aç dedikten sonra grafikten işlem yapacağız.

Eki Görüntüle 1718929

Ben 60 derece için %50 fan hızını uygun gördüm. Ortalama 2200 RPM'de fanlar dönüyor ve oyun oynarken rahatsız etmiyor. Sıcaklıklar 60 dereceye geldiğinde çalıştığında 60-62 dereceyi geçirmiyor ve ideal soğutma sağlanıyor. Normalde ayarsız 75 dereceleri bulabiliyor kart, kasanız ve hava akışınız kötüyse 80'i de geçebilir tabii ki.

Eki Görüntüle 1718935
bu ayarı yapıp uyguladığımda fan sesi artıyor, bu normal mi?

Geri
Yukarı