Sapphire RX 6700 XT Pulse sıcaklık ayarı önerisi

• Konuyu başlatan ZMR35
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 57
  • Görüntüleme 741
Kasam zalman n5 mf toz filtreleri her yerinde var diyebilirim hava akışıda duyduğuma göre sağlam bir kasa normalde aşağıda kullanıyordum kasayı sonradan masamın üstüne alınca sıcaklıkların 6 7 derece oynadığını gördüm işlemci de ekran kartı da şimdi furmark yaptım ve 75 76 dereceler çıktı varsayılan fan ayarlarında, sizin attığınız fan ayarlarında mesela 95 derecede %55 fan mı açsın yazıyor öyle anladım ben, ve sizin önerdiğiniz fan ayarı benimde hoşuma gitti açıkçası bunu kullansam fan ömrünün kısa sürede bitmesine ya da termal macun bakımının erken gelmesi gibi durumlara yol açar mı ? Bu ayarlar %100 gpu da % kaç fan kullanıyor bu arada hocam ben pek anlamadım da.
Fanın ömrünün kısalması gibi bir durum söz konusu değil pek. Fanlar manyetik alan usulü hareket ettiği için voltaj ve gerilim stabil geldiği sürece döner. En kötü ihtimalle yağlanma gereksinimi olur ki bu oldukça basit bir iş.

Sapphire Pulse 6700XT model kartlarda fan hızı 4500 rpm. Siz %50 dediğinizde fanlar 2250 rpm hızında dönecek ki bu bence oldukça yüksek. Oradaki % değerleri 4500 rpm'e göre yazmanız gerekiyor bu yüzden. Benim attığım değerler de ona göre ayarlı olması lazım. Tabi bu değerleri hotspot sıcaklığına göre değerlendirin.

Benim bu ara normal sıcaklık 64, hotspot 84, fan hızı da 1850-1950 rpm aralığında.

Fanın ömrünün kısalması gibi bir durum söz konusu değil pek. Fanlar manyetik alan usulü hareket ettiği için voltaj ve gerilim stabil geldiği sürece döner. En kötü ihtimalle yağlanma gereksinimi olur ki bu oldukça basit bir iş.

Sapphire Pulse 6700XT model kartlarda fan hızı 4500 rpm. Siz %50 dediğinizde fanlar 2250 rpm hızında dönecek ki bu bence oldukça yüksek. Oradaki % değerleri 4500 rpm'e göre yazmanız gerekiyor bu yüzden. Benim attığım değerler de ona göre ayarlı olması lazım. Tabi bu değerleri hotspot sıcaklığına göre değerlendirin.

Benim bu ara normal sıcaklık 64, hotspot 84, fan hızı da 1850-1950 rpm aralığında.
Anladım hocam bu arada siz termal bakım yaptınız mı 64 derece tam yükte mi sizin bu dereceler? 70 derecede çalışırken sizin ayarlarınızda fan hızım 1750rpm deydi.

Ben sıfır aldım kartı 6 7 ay olacak daha yeni yeni öyle %100 kullanmaya başladım Witcher gibi oyunlarda, sizin fan ayarınız varsayılan ayarda mıydı? Ve sıcaklık değerleriniz kaçtı.

Benim de 5 ay olmuştu değiştireli haftada 4 saat ETS 2 oynuyordum bu konuda arkadaşın verdiği gibi yaptım fan ayarlarını memnun kaldım şu an 69 71 arası en fazla macunu değiştirmeden önce 76 78'di.
Bir de ek olarak ETS 2 mesela 70 dereceyse Forza Horizon 5 60 62 derecede geziyor.

Benim de 5 ay olmuştu değiştireli haftada 4 saat ETS 2 oynuyordum bu konuda arkadaşın verdiği gibi yaptım fan ayarlarını memnun kaldım şu an 69 71 arası en fazla macunu değiştirmeden önce 76 78'di.
Ben CS 2 fazla oynadım ondada ekran kartı sıcaklığım 65 67 arasıydı kasa aşağıda olduğu için, baya farketti yukarı alınca CS2 de 58 60 dereceye düştü, bu fan ayarlarından memnun musunuz hocamın verdiği bende memnunum ve kullanmaya devam edicem.

Anladım hocam bu arada siz termal bakım yaptınız mı 64 derece tam yükte mi sizin bu dereceler? 70 derecede çalışırken sizin ayarlarınızda fan hızım 1750rpm deydi.
64 dereceyi ben undervolt ayarlarıyla sağladım. Mhz değerini 2581, mV değerini de 1130 yapınca düşüyor bu sıcaklıklara, isterseniz deneyebilirsiniz. Herhangi bir performans kaybı da yok.

Bu ayarları yapmasam şu an kaç olur bilmiyorum, denemek lazım. Müsait olursam deneyip buradan paylaşırım.

Benim kart da yeni. Ekim ayında sıfır değişim ürünü olarak geldi.

64 dereceyi ben undervolt ayarlarıyla sağladım. MHz değerini 2581, mv değerini de 1130 yapınca düşüyor bu sıcaklıklara, isterseniz deneyebilirsiniz. Herhangi bir performans kaybı da yok.

Bu ayarları yapmasam şu an kaç olur bilmiyorum, denemek lazım. Müsait olursam deneyip buradan paylaşırım.

Hocam ben çok memnunum Sapphire Pulse modeli değil mi ekran kartınız benim kasamda masanın üstünde.

64 dereceyi ben undervolt ayarlarıyla sağladım. Mhz değerini 2581, mV değerini de 1130 yapınca düşüyor bu sıcaklıklara, isterseniz deneyebilirsiniz. Herhangi bir performans kaybı da yok.

Anladım hocam undervolt konusunda bana yardımcı olur musunuz ? Ve bu arada dün farkettim bobin vızıltısı yani coil whine sesi var benim kartımda dert edilecek birşey değil biliyorum sadece ses diye biliyorum bir sorun açmaz değil mi ?

Hocam ben çok memnunum Sapphire Pulse modeli değil mi ekran kartınız benim kasamda masanın üstünde.
Evet hocam Sapphire pulse, dün farkettim bendede ufak coil whine sesi var şimdi aklıma geldi :D

Evet, ta kendisi. Yani sıcaklıklar dışında ben de memnunum açıkçası. Hiçbir yazılımsal sorunu yok. Adrenalin programının sapıtması oluyor o kadar. Millet şöyle böyle diyor da ben hiç öyle demiyorum Sapphire konusunda. Yarın AMD ekran kartı alacak olsam gider yine Sapphire alırım ama şu hotspot konusunu daha iyi araştırırım. Bu ekran kartına kadar hotspot sıcaklığı nedir bilmiyordum bile. 😀
Anladım hocam undervolt konusunda bana yardımcı olur musunuz ? Ve bu arada dün farkettim bobin vızıltısı yani coil whine sesi var benim kartımda dert edilecek birşey değil biliyorum sadece ses diye biliyorum bir sorun açmaz değil mi ?
Dediğim değerleri yapın Adrenalin'de tamamdır. 🙂 Bobin vızıltısı aşırı fazla olmadığı sürece kafanıza takmayın. Keza piyasadaki kartların %60-70'inde az da olsa bu ses var. Karta herhangi bir zararı yok.

Anladım hocam undervolt konusunda bana yardımcı olur musunuz? Ve bu arada dün fark ettim bobin vızıltısı yani coil whine sesi var benim kartımda dert edilecek bir şey değil biliyorum sadece ses diye biliyorum bir sorun açmaz değil mi?

Evet hocam Sapphire Pulse, dün fark ettim bende de ufak coil whine sesi var şimdi aklıma geldi :D

Undervolt hakkında bilgim yok coil whine sesi evet var bende sadece ETS 2 ana menülerde var o ses.

Anladım hocam undervolt yapmadan bu fan ayarını kullanayım o zaman son olarak bı hocam şöyle yazmıştı "90 derecelerde %50 fan hızı biraz kötü bir durum. Standart ayarları kullanmanızda fayda var. Bazı durumlarda sanal çözünürlülük gibi ayarlar GPU'da gereksiz ısınmalara sebep verebiliyor. Bu süreçte fan hızları %60'larada çıkabilmeli. Dediğim gibi en iyi durum otomatik fan hızında." Demişti ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Undervolt hakkında bilgim yok coil whine sesi evet var bende sadece ETS 2 ana menülerde var o ses.
Ana menüde %100 gpu kullanıyor bazı oyunlar hocam o yüzden alt tab atıyorum ses gidiyor geri giriyorum oyuna az da olsa geliyor :D rahatız etmiyor beni heleki oyunun sesi açık olduğu zamanlarda falan.

Geri
Yukarı