Çözüldü Şarjlı vidalama aletinin pili nasıl değiştirilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmet E

Hectopat
Daha fazla  
Elimde A101'den 2015'te aldığım bir şarjlı vidalama aleti var. Pili artık 2 dakika bile dayanamıyor, hemen gücü azalıyor. Adaptörün sağlam olduğunu düşünüyorum(standart kalın uçlu Nokia kablosundan yaklaşık 10mm daha büyük bir ucu var). Bu yüzden aletin içini açıp devresine baktım ve içerisinde 4 adet ni-CD 600mAh 1.2v pil olduğunu gördüm. Bana yakın olan robolink mağazasında aynı özelliklerde pil buldum. Acaba bu pil uyar mı? Veya başka bir tavsiyeniz olur mu?

Power-Xtra 1.2V Ni-Cd AA 600mAh Şarjlı Kalem Pil - Başsız Satın Al | Robolink Market

Dosya Ekleri

• 20240410_182759.jpg
    20240410_182759.jpg
    78,1 KB · Görüntüleme: 18
Çözüm
Motora ve kontrol ünitesine giden kabloları kökünden çıkartıp soğuk lehim lehim pompasıyla alındıktan sonra yeni pil alınıp aynı yerlere sıfırdan lehim ile yeni gibi olur motoruda temizlerseniz güzel olur. Maşallah iyi bile dayanmış.
Motora ve kontrol ünitesine giden kabloları kökünden çıkartıp soğuk lehim lehim pompasıyla alındıktan sonra yeni pil alınıp aynı yerlere sıfırdan lehim ile yeni gibi olur motoruda temizlerseniz güzel olur. Maşallah iyi bile dayanmış.

Çözüm
Devreyi tam bilmiyorum ama lehim yapmanız gerekir diye düşünüyorum. Ekipmanınız varsa neden olmasın.
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Pili alıp yarın deniyeceğim. Başka insanlarda faydalanabilsinler diye görsellerini de paylaşırım. Sizlere iyi akşamlar dilerim.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Pili alıp yarın deneyeceğim. Başka insanlarda faydalanabilsinler diye görsellerini de paylaşırım. Sizlere iyi akşamlar dilerim.

Tamir esnasında fotoğraf çekmeyi unuttum😛.

Kısaca yaptıklarımı özetlersem;
Pilleri lehimlemeden önce temas noktalarını tornavidayla veya zımparayla çizin ve lehimi 3 saniyeden daha kısa bir sürede pille buluşturun. Böylece daha iyi yapışıyor ve pil ömürünü minimum seviyede azaltıyoruz.
[Bende video izleyerek öğrendim ve uyguladım. İşe yaradı.]

Tüm kabloların gidiş yönlerini kontrol edin ve hatalı veya bozulmuş kabloları çıkarıp başka bir kabloyla lehimleyin.
[Vidalama aletinin kabza kısmının üst tarafındaki şarj olduğunu gösteren led ısınmış ve kendi devresine zarar vermiş. Led'e bir direnç ve bir diyot bağlıydı. Direncin ve diyotun led için olduğunu düşünerek ledi ve elemanlarını çıkarıp kablo uçlarını birbirine sabitledim. ]

Çalışma testini de yaptıktan sonra kasayı birleştirdim ve tamiri uygulamış oldum. Eskisinden daha iyi çalışıyor. [Pilleri robolinkten aldım. Uzunca alışveriş yaptığım,ucuza temin eden, güvendiğim bir firmadır kendisi. Parça alırken düşünmenizi öneririm]

Admin arkadaşlarıma sesleniyorum.
Konu kilitlenebilir.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı