Satılan aracın iadesi isteniyor

Satışı kaçtan gerçekleşti? Bir de gelirken çok pazarlık yaptılarmı, yoksa direk alıp gittiler mi?
400.000 den ilana koydum telefonda 380.000 e indik. araç başında ise yaptığım kazada değişen ve boyanan parçalardan dolayı 350.000 e kadar pazarlık yaptılar. normalde o kadar düşmezdim ama acil nakite ihtiyacım vardı.

Alıcı kusurludur. Exper yaptırmadıktan sonra aldığı gün kaza yapmış olabilir. Hukuki olarak hiçbir şey kanıtlayamaz. Sallayın gitsin. Sitedeki herkes avukat olmuş. Bir madde bilmek ile hukuki durumu yorumlamak aynı şey değildir.

Tamam da nasıl ispatlayacaksın bu söylediğini? Karşı taraf dava açtığında senin savunma olarak bir kanıt sunman lazım.
Ayrıca karşı taraf ekspertizi kabul etmese bile sen şasi ile alakalı bir bilgi vermediğin için adamlar yine haklı durumda olacak.

İspat yükümlülüğü satan da değil bu durumda. Satıcı ben her şeyi söyledim ve aracı bu şekilde kabul edip aldılar ve expertiz raporu da almadan usta getirip baktırdılar ve ustası da durumu onayladı. Görüp bakıp aldılar dedikten sonra davacı tarafın bu ayıbı bilmediğini ve bu ayıbın gizlendiğini ispatlaması gerekir. Bu da teknik olarak mümkün değildir. Kısaca dava açsalar da kazanamazlar.

İspat yükümlülüğü satan da değil bu durumda. Satıcı ben her şeyi söyledim ve aracı bu şekilde kabul edip aldılar ve expertiz raporu da almadan usta getirip baktırdılar ve ustası da durumu onayladı. Görüp bakıp aldılar dedikten sonra davacı tarafın bu ayıbı bilmediğini ve bu ayıbın gizlendiğini ispatlaması gerekir. Bu da teknik olarak mümkün değildir. Kısaca dava açsalar da kazanamazlar.
hocam birde aklıma takılan bir soru var. ben aracı yine sarı sitede ilanda görüp aldım. ben aracı satın almadan önce başka bir müşterisi varsa ekspertiz raporu olmış olabilir. bu ekspertiz raporuna ulaşma şansımız var mı acaba?

Hocam bir de aklıma takılan bir soru var. Ben aracı yine sarı sitede ilanda görüp aldım. Ben aracı satın almadan önce başka bir müşterisi varsa ekspertiz raporu olmış olabilir. Bu ekspertiz raporuna ulaşma şansımız var mı acaba?

Bunu bulabilmeniz pek mümkün değil ayrıca bu gerekli de değil. Alıcı araca expertiz yaparak almak zorundadır. Kendi ustasıyla gelerek raporlanmasa da expertizi yaptırmış, görmüş ve kusurlar üzerinden indirim yaparak satın almış zaten. Eğer araçta gizlenen bir kusur varsa bunun gizlendiğini ispat yükümlülüğü bunu ileri süren tarafındır.

400.000'den ilana koydum telefonda 380.000'e indik. Araç başında ise yaptığım kazada değişen ve boyanan parçalardan dolayı 350.000'e kadar pazarlık yaptılar. Normalde o kadar düşmezdim ama acil nakite ihtiyacım vardı.

Öncelikle ederinden vermişsiniz, iyikide satmışsınız. O Exper yerine ustasını getirmiş göstermiş, yani ustası Exper sıfatında onun için. Siz Exper'e sokmam aracı lafıma güvenmiyor musun veya usta niye getirdin ben yalancı mıyım baktırmam araca gibi şeyler dememişsiniz. Kötü niyetli insan böyle yapar. Siz neye bakacaksanız buyurun bakın, Exper'e sokucaksanızda sokalım dediyseniz bir suç atmak istiyorsa ustasına atabilir. Burada sizin bir kusurunuz yok. Ama ters bir şekilde de kestirip atmayın, böyle böyle benim acil borçlarım geldiği için aracımı uygundan sattım tüm parayı da oraya yatırdım vs. kimseyle düşman olmaya gerek yok yani kötü niyetli olmadığınız bilinsin karşı taraf tarafından yeterli.

Öncelikle ederinden vermişsiniz, iyikide satmışsınız. O Exper yerine ustasını getirmiş göstermiş, yani ustası Exper sıfatında onun için. Siz Exper'e sokmam aracı lafıma güvenmiyor musun veya usta niye getirdin ben yalancı mıyım baktırmam araca gibi şeyler dememişsiniz. Kötü niyetli insan böyle yapar. Siz neye bakacaksanız buyurun bakın, Exper'e sokucaksanızda sokalım dediyseniz bir suç atmak istiyorsa ustasına atabilir. Burada sizin bir kusurunuz yok. Ama ters bir şekilde de kestirip atmayın, böyle böyle benim acil borçlarım geldiği için aracımı uygundan sattım tüm parayı da oraya yatırdım vs. kimseyle düşman olmaya gerek yok yani kötü niyetli olmadığınız bilinsin karşı taraf tarafından yeterli.
tamamdır hocam. çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

Ekspere götürmemiş. Belki aldıktan sonra kaza oldu ya da sizden önceki sahibi döneminde bu arıza oluştu. Bu durumda alan kişiye derim ki "Neden ekspere götürmedin?". Siz dürüstçe açıklamışsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı