Seagate Expansion Diskteki bad sector sayısı kendiliğinden nasıl düzeldi?

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Lise 10. Sınıf Öğrencisi
SSD veya HDD modeli
Seagate Expansion 2TB
Seagate'in expansion 2TB modelini kullanıyorum. Temmuz 2022'de satın aldım fakat bu sene ağustos ayında Current Pending Sector Count'un kademe olarak düşmesiyle disk ikide bir herhangi bir klasöre girerken geçmeyen bir kitlenmeye (donmaya) başlamıştı, ben de çözümünü bulamayınca inadına bozulana kadar yedekleyip kurtarmaya çalıştım içini ve neredeyse bitmişken en son cihazı taktığımda çalışmadı (içinden farklı bir ses vesaire gelmiyordu).

8. aydan beri çalışmamıştı ta ki bugüne kadar. Diski taktım ve 10 dakika sonra PC diski gördü ve içini açtı. Dosyalar yerindeydi ve kalan 2 klasörü de alıp biçimlendirdim ve Kaspersky'da disk sağlığı %13 olan cihaz bir anda 100'e döndü.
Aşağıdaki değerler worst olanlar zaten diskin ölü halinden kalan datalar. Ne olduğunu anlamadım, diskte biçimlenmeden önce 800GB boş yer vardı ve düşünüyorum acaba tekrar o kadar dolduğunda aynı şey yaşanır mı diye? Yardımcı olup bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Önceki halinde sarı gösteren yer Current ve Uncorrectable Sector Count'tu onu da belirteyim tekrardan.

1703626100391.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı