Seagate HDD 1TB harddisk çalışmıyor - motor sorunu

cascade

Hectopat
Benim seagate HDD 1TB harddiskim var. Geçen gün elektrikler gitti ve elektrikler geldiğinde harddisk çalışmamaya başladı. Harddiski dinlediğimde okumaya çalışıyormuş gibi ses geliyor ama sanırım diskler dönmüyor. Disk dönme sesi gelmiyor. Harddiski söktüm ve motora giden gerilimi avometre ile ölçtüm 0.6v 0.37v böyle böyle ara değerler alıyorum ama sabit değil. Buna rağmen motordan tık ses yok. Bu arada kontrol kartını değiştirdim ama yine aynı sıkıntı var. Dönme sesi yok ama okumaya çalışıyor ve dıt dıt sesler geliyor. Harddiskin motor değişimini yapabilir miyim? Harddiski açarsam disklere zarar vermiş olur muyum? Şimdiden İlginiz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ve bunun gibi tamir etme çabaları genellikle boşuna olur. HDD nin okumaya çalıştığı yerde bozukluk değil okuduğu kısımda bozukluk olduğu için sonraki sekmana geçememe gibi sorunlar oluşmuş muhtemelen elektrik kesintisi ile. Bu da geri döndürülemez problemlere yol açmış. Maalesef değiştirmekten başka şansın yok. Garantisi varsa da elektrik kesintisinden kaynaklanan , yani voltajdan kaynaklanan sorundan dolayı garanti iş yapar mı bilemiyorum.

Hayır içini açmadım sadece dışında bulunan kontrol kartını söktüm taktım.
Bu ve bunun gibi tamir etme çabaları genellikle boşuna olur. HDD nin okumaya çalıştığı yerde bozukluk değil okuduğu kısımda bozukluk olduğu için sonraki sekmana geçememe gibi sorunlar oluşmuş muhtemelen elektrik kesintisi ile. Bu da geri döndürülemez problemlere yol açmış. Maalesef değiştirmekten başka şansın yok. Garantisi varsa da elektrik kesintisinden kaynaklanan , yani voltajdan kaynaklanan sorundan dolayı garanti iş yapar mı bilemiyorum.
geri dönüşü olmaz diyorsunuz yani

Son düzenleme:
Geri dönüşü olsun isterdim ama HDD tamiri yapan yerler var gibip onlara gösterebilirsin ama muhtemelen o elektrik kesintisinden kaynaklanan bir arızaya sebep olmuştur. Seagete 1TB barrucuda modellerinin fiyatları öyle ahım şahım değil. Yani tabi bütçeden bütçeye göre değişir ama diğer parçalara göre daha uygun.
Şimdi HDD'nin içindeki bant da da problem olmuş olabilir sata girişindeki kart kısmında da sorun olmuş olabilir. Çeşitli birçok yerinde problem olmuş olabilir. Voltaja bağlı ise muhtemelen ürünün en uyduruk yapılan kısmında problem olmuştur. Bunu dışarıdan bakarak anlaman zor. Tek tek dikkatli şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Yaptırmak yerine yenisini almak çok daha mantıklı oluyor bu şekilde çok pahalı olmayan ürünler için.

Tek elektrik kesintisinde bozulması şanssızlık olmuş. Garantisi varsa verin. İçindeki verileri daima yedek almak gerekli.

Tek elektrik kesintisinde bozulması şanssızlık olmuş. Garantisi varsa verin. İçindeki verileri daima yedek almak gerekli.
Kendime ait yandex disk ve bir takım bedava yedekleyebileceğim bu gibi siteler edindim. Çok önemli aile fotoları, kaybettiğimiz akrabalarımızın fotoğrafları vs. sadece HDD de tutmak çok sakat bir durum bu yüzden yedeklemek her zaman iyidir.

Eğer içindeki bilgilere ihtiyacınız varsa cihazın kartının aynısını bit pazarı benzeri yerlerden bulup onu monte etmeyi deneyin, biz bu şekilde bir HDD'yi çalıştırmıştık. Tabii ki çalışacağının bir garantisi yok hatta muhtemelen çalışmayacak, ama bilgiler önemliyse denemeye değer.

Önemli bilgiler vardı içinde. Bir kaç yere sordum ama çok yüksek fiyat veriyorlar bir çaresine bakıcaz artık. Farklı kart takmayı denedim monurts ama sonuç yine aynı. Yeni hdd alıcam ama içindekileri de kurtarmaya çalışıyorum. Çok fazla fotoğraf video vardı içinde. İlginiz için teşekkür ederim.

Çok önemli verileriniz için bir kere paraya kıyıp sonradan pişman olmayacağınız taşınabilir ssd almanızı öneririm.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı