SEAGATE SSD'de Düşük Yazma Hızı

fırat tomar

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle iyi günler dilerim,

Başlıkta da belirttiğim gibi SSD' yazma hızımda sorun var. İlgili belgeleri sizinle paylaşıyorum sorunun ne olduğunu çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

SEAGATE 250GB Firecuda 510 NVMe M.2 SSD (3450MB Okuma / 2500MB Yazma)

Screenshot_10.png
IMG_20210917_164305.jpg
IMG_20210917_164323.jpg
Screenshot_11.png

Arkadaki her şey kapalı mıydı test esnasında? Bilgisayar "yüksek performans" modunda mıydı?

Resmi üreticiye göre 250 GB'lik modelde ardışık okuma değeri 3200 MB/s, yazma değeri 1300 MB/s'ye kadar, yazma üst sınırı çok yüksek değil yani:

Sadece ardışık okuma yazma değeri testini birkaç kere daha yapmanızı öneriririm. 800-1000 MB/s arası gelirse normal sayılabilir. Bir de ATTO ile test etmeyi de deneyebilirsiniz. Samsung gibi dolan bir önbellek durumu var mı bilmiyorum ama dolduysa o yüzden de düşmüş olabilir. Ayrıca random okuma yazma (IOPS) değerleriniz gayet iyi.

Arkadaki her şey kapalı mıydı test esnasında? Bilgisayar "yüksek performans" modunda mıydı?

Resmi üreticiye göre 250 GB'lik modelde ardışık okuma değeri 3200 MB/s, yazma değeri 1300 MB/s'ye kadar, yazma üst sınırı çok yüksek değil yani:

Sadece ardışık okuma yazma değeri testini birkaç kere daha yapmanızı öneriririm. 800-1000 MB/s arası gelirse normal sayılabilir. Bir de ATTO ile test etmeyi de deneyebilirsiniz. Samsung gibi dolan bir önbellek durumu var mı bilmiyorum ama dolduysa o yüzden de düşmüş olabilir. Ayrıca random okuma yazma (IOPS) değerleriniz gayet iyi.
Arkada her şey kapalıydı, Bilgisayar laptop değil yüksek performans modu falan bilmiyorum maalesef birde ön bellek dolu olup olmadığına nerden bakabilirim? Dolu ise silerek temizlemeli miyim?
@192809

Önbelleğin dolup dolmadığını siz göremezsiniz ve ne zaman temizleneceği de bilinmez. Güç seçeneklerinden yüksek performansa alabilirsiniz test için ama zaten dengelidedir, çok değişeceğini zannetmiyorum. Bir de ATTO ile yapmanızı tavsiye ederim testi.

Önbelleğin dolup dolmadığını siz göremezsiniz ve ne zaman temizleneceği de bilinmez. Güç seçeneklerinden yüksek performansa alabilirsiniz test için ama zaten dengelidedir, çok değişeceğini zannetmiyorum. Bir de ATTO ile yapmanızı tavsiye ederim testi.
Yüksek performansa aldım ve testleri gerçekleştirdim. Sonuçlar şu şekildedir;

Screenshot_12.pngScreenshot_13.png
PC'yi BIOS ekranında bir gece açık bırakmayı deneyebilirsin.
Çok ilginç bir çözüm önerisi işe yarayacağından şüphelerim var ama yine de deneyeceğim

Yüksek performansa aldım ve testleri gerçekleştirdim. Sonuçlar şu şekildedir;

Eki Görüntüle 1167594Eki Görüntüle 1167595
Crystal Disk Mark'ta ilginç bir şekilde 381-382'yi geçmiyor sanırım? ATTO sonuçları fena değil, 800-900 seviyelerine gelmiş ama arada düştüğü de olmuş. Demek ki Firecuda 510 da ATTO'da daha iyi sonuç veriyor. Mesela Patriot Burst SSD'ler de böyleymiş:

Son düzenleme:
CrystalDiskMark'ta ilginç bir şekilde 381-382'yi geçmiyor sanırım? Atto sonuçları fena değil, 800-900 seviyelerine gelmiş ama arada düştüğü de olmuş. Demek ki FireCuda 510 da Atto'da daha iyi sonuç veriyor. Mesela Patriot Burst SSD'ler de böyleymiş:

Evet ATTO verilerine bakacak olursak sorun yokmuş gibi gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı