Seçimlerdeki oy yüzde oranlarını hesaplayan program nasıl yapılır?

idilavepirpir

Zeptopat
Daha fazla  
Selam benim bir bir türlü bulamadığım bir şey var. Oy yüzde oranı nasıl hesaplanır? Hani TV kanallarında seçim günleri oy oranı yüzdesi oluyor ya örnek RTE %52, kk %48 gibi. Ben de öyle nasıl hesaplarım? Şöyle olacak ama diyelim 100 seçmen var seçimlerde ise 4 aday var. Bu 4 adayların her biri 25 oy alıyor yani her birinin oy oranı %25 ama şöyle bir şey var. Oy kullanırken boş oy geçersiz, oy olacak ona da hesaba ekleyeceğiz. Öyle sonuç çıkaracağız öyle bir program var mı? Python Spyder HTML nasıl yaparım nereden yapılır? Çözüm bulalım.

Selam benim bir bir türlü bulamadığım bir şey var. Oy yüzde oranı nasıl hesaplanır? Hani TV kanallarında seçim günleri oy oranı yüzdesi oluyor ya örnek RTE %52, kk %48 gibi. Ben de öyle nasıl hesaplarım? Şöyle olacak ama diyelim 100 seçmen var seçimlerde ise 4 aday var. Bu 4 adayların her biri 25 oy alıyor yani her birinin oy oranı %25 ama şöyle bir şey var. Oy kullanırken boş oy geçersiz, oy olacak ona da hesaba ekleyeceğiz. Öyle sonuç çıkaracağız öyle bir program var mı? Python Spyder HTML nasıl yaparım nereden yapılır? Çözüm bulalım.
Bu uygulama işinize yarayabilir.

Web tabanlı olacaksa HTML, CSS, JS gerekli. Ama Console'de çalışan basit bir program olacaksa Python, C, C++ veya Java olabilir.

Boş-geçersiz oylar yüzede katılmayacak işte. Programlama dilinden bağımsız, istatistiksel bir olasılık problemi bahsettiğiniz. Her bir adaya toplam kaç kişi verdi ve toplam seçmen sayısı - geçersiz oy şeklinde hesaplanabilir.

Diyelim adaylar a, b, c, d olsun bir adayın(ben formülde a'yı kullandım) oy oranını yüzde olarak bulmak için. (a*100)/(a+b+c+d) formülünü kullanabilirsin.

Hocam anladım size bir örnek kod vereyim kendiniz düzenlersiniz.

Python:
# Toplam seçmen sayısı.
toplam_seçmen = 100

aday_1_oy = Sayıların yöntemini kendiniz ayarların.
aday_2_oy =
aday_3_oy =
aday_4_oy =

toplam_geçerli_oy = aday_1_oy + aday_2_oy + aday_3_oy + aday_4_oy

aday_1_yüzde = (aday_1_oy / toplam_geçerli_oy) * 100

aday_2_yuzde = (aday_2_oy / toplam_geçerli_oy) * 100

aday_3_yuzde = (aday_3_oy / toplam_geçerli_oy) * 100

aday_4_yuzde = (aday_4_oy / toplam_geçerli_oy) * 100

print(f"Aday 1 oy yüzdesi: {aday_1_yüzde}%")
print(f"Aday 2 oy yüzdesi: {aday_2_yüzde}%")
print(f"Aday 3 oy yüzdesi: {aday_3_yüzde}%")
print(f"Aday 4 oy yüzdesi: {aday_4_yüzde}%")

Geri
Yukarı