Rehber Seri numarasından RAM çipinizi öğrenin

HyperX ve Fury olanları bilemeyiz. Ürün kodunda herhangi bir detay verilmiyor. ValueRAM'lerde ise aşağıdaki gibi olacaktır.

Örneğin;

KVR21LR15D8LK2/4HBI
4 olan kısımda toplam kapasite, H olan kısımda çip üreticisi, B olan kısımda çip revizyonu ve I olan kısımda ise intel sertifikalı olup olmadığı belirtilir.

4 olan kısım 4, 8, 16, 32 olabilir. Kaç Gigabyte kapasiteye sahip olduğunu belirtir.
H olan kısım H ise Hynix, M ise Micron, S ise Samsung olabilir. Çip üreticisini belirtir.
B olan kısım A, B, C... olabilir. Çipin revizyonunu belirtir.
Bende Kingston HyperX Fury 3600 MHz 2x8 bellekler var. CPU-z programının SPD kısmında bile RAM'lerim görünmüyor..

Kingston'un hiçbir veri paylaşmaması kalitesiz çip kullandığına bir işaret midir? Kingston'u çok seviyorum ama sanki Crucial, G-Skill gibi firmalar daha güvenilir olabilir mi?

Kingston'un hiçbir veri paylaşmaması kalitesiz çip kullandığına bir işaret midir? Kingston'u çok seviyorum ama sanki Crucial, G-Skill gibi firmalar daha güvenilir olabilir mi?
Kingston'un piyasadaki çoğu Ram'i çakma olan. Orijinal sitesi ve satıcısı dışında almayın. Zaten orijinal ve çakması arasında fiyat farkı çok oluyor.

Bende Kingston HyperX Fury 3600 MHz 2x8 bellekler var. CPU-z programının SPD kısmında bile RAM'lerim görünmüyor..

Hayır, kalitesiz çip kullandığından değil. Kingston ürün numarasında da belirtmiyor. SPD kısmına yazmamış olmaları konusunu bilmiyorum çünkü genellikle görünüyordu. Thaiphoon Burner ile kontrol ettiniz mi?

Çok teşekkürler ama 2x16 GB kit olarak aldım. XMP profile de 3200MHz CL16 olarak stabil çalışıyor ama Samsung b-die olarak denk geldiği için şanslıyım sanırım :) peki bu değerleri maksimum hangi değerlere tasiyabilirim malum 5600G APU işlemciyle kullanıyorum ne kadar hızlı RAM o kadar performans benim için teşekkürler.
5600G'nin çıkabildiği FCLK değerinin 2 katına RAM frekansınızı çıkarmanız en iyi çözüm olacaktır. Bu değerde de minimum gecikme değerleri aldığınız performansı ciddi şekilde arttıracaktır. Örneğin işlemcinizin stabil olarak çıkabildiği FCLK 2200 ise RAM'lerinizi 4400MHz'de çalıştırmanız en iyisi olacaktır. 4400MHz'e çıkardıktan sonra da minik voltaj ve gecikme ayarlamaları ile maksimum performansı alabilirsiniz.

Samsung B-Die için birazcık joker RAM diyebiliriz. Normal soğutma şartlarında normal kullanıcılar için en sağlıklı hız aşırtma karakteristiğine sahip. Gerçekten şanslısınız.

Bendeki çakma değil tabii ki. Sadece diğer markalarla kıyaslayınca kalitesini sorguladım.
Ek olarak DDR4'te en kaliteli PCB'yi kullanıyor üst modelleri. Hatta DDR4 frekans rekoru şu an Kingston'da olması gerekiyor.

Son düzenleme:
Ben de APU sistemimde bahsi geçen RAM'lerle birlikte 5700g kullanıyorum. O.C tecrübem yok, bir konu açsam yardımcı olma şansınız var mı? RAM'leri en stabil şekilde O.C yaparak en azından 5-10 FPS (mümkünü varsa fazlası) alabilsem yeter.

Ben de APU sistemimde bahsi geçen RAM'lerle birlikte 5700g kullanıyorum. O.C tecrübem yok, bir konu açsam yardımcı olma şansınız var mı? RAM'leri en stabil şekilde O.C yaparak en azından 5-10 FPS (mümkünü varsa fazlası) alabilsem yeter.
Tabii ki mümkün ancak benim zamanım yok. @BerkayZ87 adlı kullanıcı müsaitse size belki yardımcı olabilir.

Hayır, kalitesiz çip kullandığından değil. Kingston ürün numarasında da belirtmiyor. SPD kısmına yazmamış olmaları konusunu bilmiyorum çünkü genellikle görünüyordu. Thaiphoon Burner ile kontrol ettiniz mi?

5600G'nin çıkabildiği fclk değerinin 2 katına RAM frekansınızı çıkarmanız en iyi çözüm olacaktır. Bu değerde de minimum gecikme değerleri aldığınız performansı ciddi şekilde arttıracaktır. Örneğin işlemcinizin stabil olarak çıkabildiği fclk 2200 ise RAM'lerinizi 4400MHz'de çalıştırmanız en iyisi olacaktır. 4400MHz'e çıkardıktan sonra da minik voltaj ve gecikme ayarlamaları ile maksimum performansı alabilirsiniz.

Samsung b-die için birazcık joker RAM diyebiliriz. Normal soğutma şartlarında normal kullanıcılar için en sağlıklı hız aşırtma karakteristiğine sahip. Gerçekten şanslısınız.

Ek olarak DDR4'te en kaliteli PCB'yi kullanıyor üst modelleri. Hatta DDR4 frekans rekoru şu an Kingston'da olması gerekiyor.

Peki önerilen değerler neler? Gecikme süreleri MHz, Volt vs birkaç tane kullanabileceğim değerler verirseniz akşam eve gidince denemek istiyorum. 4000'ler de olursa zaten tadından yenmez 5-10 FPS'lik ekstra verim şahane olur benim için. 1080p Low ayarlarda FSR 2.0 performance modunda Hogwarts Legacy şu an okulda 45-50 arasında bahçe ve dışarı lokasyonlarda 30-35 aralığında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam CJR/DJR bellek oluyor sanırım RAM. Ama Thaiphoon Burner'de göremiyorum. Doğru değil mi?
1679089901475.png
1679089978768.png

Hocam CJR/DJR bellek oluyor sanırım RAM. Ama Thaiphoon Burner'de göremiyorum. Doğru değil mi?
Eki Görüntüle 1705504Eki Görüntüle 1705505
Evet, Hynix DJR gibi duruyor. Patriot Viper Elite II 3600-20 modelinden ağırlıklı olarak DJR çıkıyordu zaten.

Güzel çip ama bu çip daha çok Intel tarafına yarıyor. Çünkü DJR çok CL düşemeyip çok MHz yükselebilen bir çip. AMD tarafında çok yüksek MHz'lere çıkılamadığı için DJR'ın OC performansından tam olarak yararlanamıyorsun. Intel'de ise çok yüksek MHz'lere çıkılabildiği için DJR'ın OC performansı asıl Intel sistemde ortaya çıkıyor.

İmzanız güncel ise 10700KF ile 4200-4400 MHz'lere çıkabilirsiniz rahatlıkla. Tabii bellek kontrolcünüze de bakıyor ve bu biraz şans işi. SA ve IO voltajlarıyla biraz oynama yaparak maksimum frekansı arttırabilmek mümkün.

Benim 4.32 Corsair'lerim C-Die çıktı, ancak DRAM Calculator'da C-Die seçeneği yok. Hangisini seçmem gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı