Sharkoon TG4 egzoz fan bazen çok yavaşlıyor

Mert_Demir

Kilopat
Daha fazla  
Sharkoon TG4 kasaya sahibim. Bilgisayarı 2 aydır kullanıyorum. Fanlar biostan kontrol edilemiyor zaten fakat arkadaki egzoz fan bazen durmuş denebilecek kadar yavaşlıyor 360 derece turu 3-4 saniyede falan tamamlıyor siz düşünün o kadar belli oluyor. Sebebi ne olabilir ?

Termostat sistemini bilir misiniz bilmiyorum ama anakart eğer fazla bir ısı yoksa bunların gücünü otomatikman düşürmekte. Eğer ki performans modunda kullanırsan daha yüksek devirli çalışır, psu'ya direkt bağlar isen de sürekli tam güçte çalışır.

Aynı kasaya sahibim. Ben RGB olayını sevmediğim için kontrolcüyü çıkarttım ve fanları PWM olarak anakartımın dört bir yanına biraz zorlasa da bağladım. Kontrol edebiliyorum BIOS'tan. Güzel güzel dönüyorlar valla, istediğim gibi ayarlayabiliyorum.

Aynı kasaya sahibim. Ben RGB olayını sevmediğim için kontrolcüyü çıkarttım ve fanları PWM olarak anakartımın dört bir yanına biraz zorlasa da bağladım. Kontrol edebiliyorum BIOS'tan. Güzel güzel dönüyorlar valla, istediğim gibi ayarlayabiliyorum.
Hocam Sharkoon TG4'ün kendi fanlarını değiştirmeden anakart'a pmw olarak bağladınız değil mi. Normalde kontrol için güç kaynağına bağlanmıyor muydu ?

Termostat sistemini bilir misiniz bilmiyorum ama anakart eğer fazla bir ısı yoksa bunların gücünü otomatikman düşürmekte. Eğer ki performans modunda kullanırsan daha yüksek devirli çalışır, psu'ya direkt bağlar isen de sürekli tam güçte çalışır.
PSU'ya bağlarsam pmw şeklinde kontrol edebilecek miyim peki ?

Bu tür durumlarda test edebilme denen olayın olmaması o kadar sinir bozucu bir olay ki anlatılmaz. Şimdi adam nerden bilsin bir arıza mı yoksa anakartın termostat sistemi olduğunu ?

Bu tür durumlarda test edebilme denen olayın olmaması o kadar sinir bozucu bir olay ki anlatılmaz. Şimdi adam nerden bilsin bir arıza mı yoksa anakartın termostat sistemi olduğunu ?
Malesef hocam. Ekran kartımda da VRM'den kaynaklandıgını dusundugum bir sorun var bu hatada nadir veriyor gunlerce haftalarca test edilmesi gereken bir sorun ama onunda cevabını hicbir yerde bulamadım malesef neyse ki simdi videoya cektim hatayı belki forumdan birileri yardımcı olur :(

Sizin dediğiniz olay, Fanlar anakarta bağlı olduğu taktirde geçerli. Arkadaş biostan kontrol edemiyorum demiş, yani fanlar güç kaynağına bağlı.

Size önerim fanları Anakarta bağlamanız. Böylece hangi derecelerde kaç devirde döneceğine mudahele edebilirsiniz.

Sizin dediğiniz olay, Fanlar anakarta bağlı olduğu taktirde geçerli. Arkadaş biostan kontrol edemiyorum demiş, yani fanlar güç kaynağına bağlı.

Size önerim fanları Anakarta bağlamanız. Böylece hangi derecelerde kaç devirde döneceğine mudahele edebilirsiniz.
Fanlar 3 pin olsa bile mi ? Sanırsam kontrol edilen fanlar 4 pin oluyormuşta fan sistemleriyle aram pek iyi değil kusura bakmayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı