Sıcaklık değeri nasıl olmalı?

Yas1n

Decipat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Dr.
Yeni bir sisteme geçeceğim. Çoğu yerde görüyorum sıcaklık şu kadar, işlemci kullanımı bu kadar gibisinden. Ben bunların nasıl olması gerektiğini nasıl bilebilirim? Bir anormallik olduğunu nereden anlarım?

Son düzenleme:
MSI Afterburner uygulamasıyla oyun içi kullanım değerlerini görebilirsin RAM, işlemci ve ekran kartının.

HDD/SSD sıcaklığı için Crystal Disk Info var.

Stres testi ve sıcaklık değerleri için de Prime 95, OCCT ve Aida 64 gibi programlar mevcut.

Yeni bir sisteme geçeceğim. Çoğu yerde görüyorum sıcaklık şu kadar, işlemci kullanımı bu kadar gibisinden. Ben bunların nasıl olması gerektiğini nasıl bilebilirim? Bir anormallik olduğunu nereden anlarım? @Efe10

Hangi işlemci hangi ekran kartı bunları hokkabazlık yaparak mı öğreneceğiz.

Kasa modelin, fan sayın, fan modelin, kart modelin, işlemcin, kartın...

Bu etkenleri bilmeden nasıl yorum yapmamızı bekliyorsun? Sistem alıp gerekli test sonuçlarını paylaşıp konu açarsan daha mantıklı olur.

• İşlemci boştayken ideal sıcaklık aralığı: 35-50 derece
  • İşlemci yük altındayken ideal sıcaklık aralığı: 60-85 derece
  • Ekran kartı boştayken ideal sıcaklık aralığı: 30-40 derece
  • Ekran kartı yük altındayken ideal sıcaklık aralığı: 60-85 derece
bu verilen değerlerin üstünde bir sıcaklık varsa o zaman sorun vardır.

Yaz aylarında bu değerler +5 +10 sıcaklık eklenebilir kışta da -5 -10 derece verilebilir (
tabii evinizde kalorifer ya da klima yoksa)

Ek olarak bazı ekran kartları 85 derecenin üzerindeyken de çalışır bazıları ise 85 derecenin üzerinde çalışmazlar ama günümüzdeki çoğu yeni ekran kartları rahatlıkla çalışır.

Çoğu işlemci 85 derecenin üzerisinde kapanır ama yeni ve güçlü işlemcilerde böyle bir şey pek fazla olmaz.

İşlemci kullanımını performans olarak düşünebiliriz yani örnek verecek olursak sizin 5 eliniz olsun bu beş elin birtanesini kullanırsanız %20 işlemcinizi kullanırsınız bunu arttırısanız aynı zamanda da yorulursunuz yorulduğunuz içinde daha fazla enerji gerekir.

Çoğu bilgisayar ilk ana kurulumunda %100 işlemci kullanmaz siz bunu bilgisayar güç ayarlarından değiştirmeniz gerekir. Eğer kötü Bit işlemciye sahipseniz ya da bir bilgisayar onun bütün izlek ve çekirdeklerini kullanmanız önerilirki daha fazla performans alınız yani anlayacağınız dilden kısaca oyunlarda FPS değeri artışı.

Bunu yapmanın yollarından bir başkasıda OC yapmaktır düzgün bir OC sisteme zarar vermez ve işlemcinin %100 bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Bu durumlarda sizin daha fazla elektrik ve işlemci ısınmasına neden olur?

Genellikle oyunlarda ve ağır render işlerinde işlemci yüksek miktarda kullanılır.

Ama yanlış bir %100 kullanım işlemciye zarar verebilir.

• İşlemci boştayken ideal sıcaklık aralığı: 35-50 derece
  • İşlemci yük altındayken ideal sıcaklık aralığı: 60-85 derece
  • Ekran kartı boştayken ideal sıcaklık aralığı: 30-40 derece
  • Ekran kartı yük altındayken ideal sıcaklık aralığı: 60-85 derece
bu verilen değerlerin üstünde bir sıcaklık varsa o zaman sorun vardır.

Yaz aylarında bu değerler +5 +10 sıcaklık eklenebilir kışta da -5 -10 derece verilebilir (
tabii evinizde kalorifer ya da klima yoksa)

Ek olarak bazı ekran kartları 85 derecenin üzerindeyken de çalışır bazıları ise 85 derecenin üzerinde çalışmazlar ama günümüzdeki çoğu yeni ekran kartları rahatlıkla çalışır.

Çoğu işlemci 85 derecenin üzerisinde kapanır ama yeni ve güçlü işlemcilerde böyle bir şey pek fazla olmaz.

İşlemci kullanımını performans olarak düşünebiliriz yani örnek verecek olursak sizin 5 eliniz olsun bu beş elin birtanesini kullanırsanız %20 işlemcinizi kullanırsınız bunu arttırısanız aynı zamanda da yorulursunuz yorulduğunuz içinde daha fazla enerji gerekir.

Çoğu bilgisayar ilk ana kurulumunda %100 işlemci kullanmaz siz bunu bilgisayar güç ayarlarından değiştirmeniz gerekir. Eğer kötü Bit işlemciye sahipseniz ya da bir bilgisayar onun bütün izlek ve çekirdeklerini kullanmanız önerilirki daha fazla performans alınız yani anlayacağınız dilden kısaca oyunlarda FPS değeri artışı.

Bunu yapmanın yollarından bir başkasıda OC yapmaktır düzgün bir OC sisteme zarar vermez ve işlemcinin %100 bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Bu durumlarda sizin daha fazla elektrik ve işlemci ısınmasına neden olur?

Genellikle oyunlarda ve ağır render işlerinde işlemci yüksek miktarda kullanılır.

Ama yanlış bir %100 kullanım işlemciye zarar verebilir.
Soruma cevap verdiğiniz için teşekkürler.

@Yas1n Beni etiketlemende herhangi bir sakınca yok. Gördüm etiketlemişsin sonrasında düzenlemişsin. 🙂

Soruna gelecek olursak işlemci ve ekran kartı 75 dereceyi geçmezse hiçbir sorun olmaz. Sıcaklıklara MSI Afterburner üzerinden bakabilirsin. Ekran kartının oyunlarda kullanımı yüzde 99 olabilir, sorun olmaz.

@Yas1n Beni etiketlemende herhangi bir sakınca yok. Gördüm etiketlemişsin sonrasında düzenlemişsin. 🙂

Soruna gelecek olursak işlemci ve ekran kartı 75 dereceyi geçmezse hiçbir sorun olmaz. Sıcaklıklara MSI Afterburner üzerinden bakabilirsin. Ekran kartının oyunlarda kullanımı yüzde 99 olabilir, sorun olmaz.
Cevap verdiler diye seni de meşgul etmeyeyim dedim de yakalanmışım😇. Cevabınız için teşekkür ederim.

1612226782180.png

Sonradan silseniz bile etiket bildirimi gözüküyor. Rahatsız olmam merak etmeyin. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı