Sıfır araç almak mantıklı mı?

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu zamanlarda sıfır araç almaya kalkışınca en az 5 ay bekleme derdi var. Bu süreçte bayii size geçici araba vermiyor. Alacağınız aracın şu anki fiyatı değil, 5 ay sonraki fiyatı baz alınıyor. Bunların haricinde son teknoloji, yepyeni bir araba sahibi oluyorsunuz. Sizce sıfır araç almak mantıklı mı?

Bu zamanlarda sıfır araç almaya kalkışınca en az 5 ay bekleme derdi var. Bu süreçte bayii size geçici araba vermiyor. Alacağınız aracın şu anki fiyatı değil, 5 ay sonraki fiyatı baz alınıyor. Bunların haricinde son teknoloji, yepyeni bir araba sahibi oluyorsunuz. Sizce sıfır araç almak mantıklı mı?

Mantıklı sıfır araç sonuçta.

Her model için aylarca beklemek gerekmeyebiliyor. Biraz şans biraz da araştırmayla çok yakın zaman içinde gelecek araçları bulmak mümkün. Kasım ayında araba almak için biraz bakındım, KIA bayisine de Sportage sordum ve araçların 1 ay içinde geleceği söylendi. Test sürüşünü yaptım, kaporasını gönderdim ve modeli beklemeye başladım. Birkaç hafta beklediğim için maalesef yine 45 bin TL gibi ufak bir zam aldı arada ama şanssızlığım aracın euro bölgesinden gelmesi ve euro kurunun o dönemde fırlaması oldu. Burada şans faktörü de önemli, şans eseri o gün değil sonraki gün gitmiş olsaydım Sportage bulamayacaktım çünkü gelecek olan araçlar o gün içinde satılmış. Şansıma gerçekten istediğim modellerden birini aldım ama bu piyasada maalesef asıl istenilen olmazsa muadil araçlara da kabul demek gerekebiliyor.

Sıfır kilometrede bir araba alıyorsun, aldığın zaman değeri de diğer bilmem kaç bin kilometre ve yıldaki araçlardan değerli oluyor.

2. el araba aldığında bir şeylerin aldıktan kısa süre sonra sorun çıkarmayacağını bilemezsin çünkü önceki sahibinin arabaya nasıl davrandığını bilemezsin. Bir şeyleri gizleyebilir, yıpranma payından dolayı şanzıman/turbo gibi çok yüksek masraf çıkaracak parçalar çok kısa sürede elinde patlayabilir. İlk alındığından beri düzgün kullanılmadıysa motoru daha fazla yakıt tüketip daha az güç verebilir. Ağır hasarlı ve sonraki kazada seni korumayacak bir arabayı sana satabilirler ki bu da çok olan bir şey. Sıfır arabada böyle riskler kat kat daha düşük.

Sıfır araç almanın bir avantajı da muayene kısmında oluyor. İlk 3 yıl arabanın vize derdi yok.

Asıl sıfır araç almak ne kadar mantıklı sorusunu sormak yerine şöyle soruyorum, başkasının tepe tepe kullandığı ve zaten eskitmeye başladığı bir malı sıfır parasına çok yakın ya da sıfır parasının da üstünde parayla almak ne kadar mantıklı? Sportage'ı aldığım dönemde gidip 2. el alsaydım arabaya sıfır fiyatından 150-200 bin lira fazla para ödeyecektim. Mantıklı mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı