Sigorta attıktan sonra ekrana görüntü gelmiyor

Emrah Güler

Hectopat
APU sistemim var. Kasayı fişe taktığımda sigorta attı. Sonrasında tekrar açtığımda başta görüntü gelmiyor. Bir süre sonra inanılmaz kötü bir görüntü gidip gelmesi oluyor yeşil çizgili çizgili. PC açılıyor görüntü bir süre böyle geliyor gidiyor, sonra hepten gidiyor. HDMI çıkışından TV üzerinde kullanıyorum, acaba sorun nedir? Anakarta zarar gelmiş olsa ekrana kötü de olsa hiç görüntü gelmez diye biliyorum. Herhangi bir yanık kokusu da yok. HDMI çıkışında mı sorun var sizce? Yoksa PSU'da mı? Harici ekran kartı taktım ekran kartı üzerindeki HDMI'dan görüntü düzgün gelir belki diye ama oradan da alamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sistem Özellikleri;
  • MSİ A320 M PRO-PLUS DDR4 AM4 ANAKART
  • AMD A10 9800 İŞLEMCİ
  • KİNGSTON HYPERX 4GB 2400 MHZ DDR4
  • MSİ RADEON R7 250 2 GB 128 BİT

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi parçanın ya da parçaların zarar gördüğünü söylemek zor.

Bu durumda ilk RAM'ler sorun yaratır. Daha sonra anakart ve işlemci diye gider. Grafik kartında şansınız varsa sorun yoktur.

Bana sorun anakart gibi geldi. Tek tek parçaları denemeniz lazım. Buradan tam bir şey söylememiz zor.

Son olarak, sigortalar atınca neden tekrar çalıştırdınız?

Şöyle ki ; Kasayı farklı bir prize takmıştım sigortalar attığında. Eski prizde çalışıyordu sigorta atmadı hiç bugüne kadar. Bende bir sorun oluştu mu oluşmadı mı bir kere daha sigorta atmadan anlamak için eski taktığım yere taktım ve bu durumla karşılaştım. Bu akşam tek tek parçaları sökeceğim ilk olarak hangisinden başlamalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim ? Anakartın bozulması mı daha kötü işlemcinin bozulması mı sizce ?
Bir de yeni PSU aldım acaba sorun orada mı diye alakası yok sanırım :(

Kondansatörleri kontrol edin anakart üzerindeki.

Yüksek ihtimal güç kaynağınız yandı.

Hangisi daha kötü bilemem. İşlemciyi mümkünatı yok tamir edemezsiniz ancak anakartın kondansatörleri yandıysa ve şanslıysanız kondansatörler değişince tekrar çalışır.

Üstleri normalde çapraz iki çizgili olur. Zaten yandığı çok rahat belli olur. Şiştiyse onun işi bitmiştir.

Bize yüksek çözünürlüklü net bir fotoğraf atın, bakalım. Ama dediğim gibi bu çok düşük ihtimal. Güç kaynağı her şeyin başı gibi duruyor.

Bugün 500w 80+ high power bronz PSU aldım onu takayım mı peki hemen ?
Sonuç aynı. Dikkatimi çeken bir şey var pc açıldığında anakart üzerinde cpu ışığı yanıyor sonra o sönüyor DRAM yazan led ışık yanıyor o da sönüyor.
IMG_0991.JPG

Bu da oluşan görüntü :(
IMG_0998.JPG

Yardımcı olabilecek kimse yok mu arkadaşlar ?
Lütfen yardım edin sizden gelecek bilgilere göre arızalı ürün hangisi ise sipariş vereceğim
Bilgi verebilecek kimse yok mu ?
Çözdüm sanırım. İşlemci ve bios pili dahil bütün parçaları çıkartıp tekrar taktım. HDMİ kablosunu da harici ekran kartına bağladım ve bilgisayarı açtım biosa girerek harici ekran kartını aktif olarak gösterdim ve görüntü geldi. Sanırım APU'daki grafik yongasında bir problem var ama şuanlık harici ekran kartından görüntü alabiliyorum. Sormak istediğim; grafik yongasındaki bu arıza durduk yere anakarta veya diğer parçalara zarar verir mi ? Yani yine de işlemciyi değiştirmem gerekir mi ?

Son düzenleme:
Bildirim gelmedi, kusura bakmayın.

Statik elektrik oluştuğundan açılmıyor olabilir. Siz söküp takınca elektrik boşalmış, bilgisayar açılmış.

İşlemcinizin GPU bölümünün hasar almış olması zor. Muhtemelen anakartınızın ilgili kısmı hasar almış. Sorunsuz çalışıyorsa ellemenizi tavsiye etmem. Zarar vereceğini sanmıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı