Sıkışmış fan vidası nasıl açılır?

Kibar Feyzo

Hectopat
Daha fazla  
Daha yeni saat tornavidalarından aldım. Tam uymasına rağmen sola çevirdim hiç oynamadı. Daha fazla çevirdim. Tornavida ve vida zarar gördü. Anakarttaki başka vidalarda denedim bazısı çok kolay açıldı bazısı yine hiç oynamadı. Lehim yok yalama yok neden böyle? Açmanın bir yolu yok mu sol tarafa bütün gücümle çevirdim.
1616603800719..jpg
1616603836066..jpg
1616603869486..jpg

Tamamen yalama olmuş gibi görünüyor. Lavabo falan olsa kolay da söz konusu PC olunca büyük sıkıntı gerçekten. Kenarlarından çok az da olsa tutulacak yeri varsa İngiliz anahtarı veya penseyle kenarlardan kavrayıp çevirmeyi deneyin. Bir daha da o vidayı ya hiç kullanmayın ya da %60 kadar takın sıkmayın.

Bir diğer yöntem de o da riskli ama maalesef laptop olduğu için, vidanın o yalama olan yerlerini keski, törpü veya artık elinize her ne geçtiyse tırtıklı bir şeyle genişletin. Yani vidanın o üstteki açma yerini sıfırdan siz oluşturun ve genişletin. Sonra genişlettiğiniz yere tornavidayı oturtup açın. Bir daha da yine kullanmayın o vidayı. Bilgisayara zarar vermeden yapılabilir.
Ben tornavida lehimleyerek açıyorum ama riskli biraz.

Hocam hiç de riskli gelmedi bana hatta çok mantıklı ağzınıza sağlık. Ufak bir demir parçası koyup lehimlersek kolayca döner gerçekten. Deneyeceğim bir daha işim düşerse bunu.

Bir diğer yöntem de o da riskli ama maalesef laptop olduğu için, vidanın o yalama olan yerlerini keski, törpü veya artık elinize her ne geçtiyse tırtıklı bir şeyle genişletin. Yani vidanın o üstteki açma yerini sıfırdan siz oluşturun ve genişletin. Sonra genişlettiğiniz yere tornavidayı oturtup açın. Bir daha da yine kullanmayın o vidayı. Bilgisayara zarar vermeden yapılabilir.

Hocam hiç de riskli gelmedi bana hatta çok mantıklı ağzınıza sağlık. Ufak bir demir parçası koyup lehimlersek kolayca döner gerçekten. Deneyeceğim bir daha işim düşerse bunu.
Hocam çok korkuyorum ama bir şey olur diye.

Daha yeni saat tornavidalarından aldım. Tam uymasına rağmen sola çevirdim hiç oynamadı. Daha fazla çevirdim. Tornavida ve vida zarar gördü. Anakarttaki başka vidalarda denedim bazısı çok kolay açıldı bazısı yine hiç oynamadı. Lehim yok yalama yok neden böyle? Açmanın bir yolu yok mu sol tarafa bütün gücümle çevirdim.Eki Görüntüle 938962Eki Görüntüle 938964Eki Görüntüle 938966

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de şu var. Bayağı şaşırttı beni bir izleyin derim.

Hocam çok korkuyorum ama bir şey olur diye.

Korkmayın uğraştığınız yer işlemcinin çipi değil alt üstü fanın köşesi. Tamamen güvenli işlemleriniz. Tehlikesizden tehlikeliye doğru deneyin. Bu son attığımı kesin deneyin derim ağzımı açık bıraktı gerçekten. En kötü ihtimal sıfır bir laptop fanı alırsınız cebiniz bir 50 60 lira kadar yanar ama ona bile gerek yok. Elbet sökersiniz denemeye devam edin yöntemleri.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de şu var. Bayağı şaşırttı beni bir izleyin derim.

Korkmayın uğraştığınız yer işlemcinin çipi değil alt üstü fanın köşesi. Tamamen güvenli işlemleriniz. Tehlikesizden tehlikeliye doğru deneyin. Bu son attığımı kesin deneyin derim ağzımı açık bıraktı gerçekten. En kötü ihtimal sıfır bir laptop fanı alırsınız cebiniz bir 50 60 lira kadar yanar ama ona bile gerek yok. Elbet sökersiniz denemeye devam edin yöntemleri.
Hocam birde benim vida boş dönmüyor çeviremiyorum.

Sıkışmış veya en kötü ihtimal paslanmış başka bir açıklaması yok. Bir damla kenarlarından zeytin yağı damlatabilirsiniz. Çok etki eder mi bilmiyorum ama internetteki ustalardan onun da çaresine bakalım. Farklı sorunlar farklı çözüm gerektiriyor maalesef.

Sıkışmış veya en kötü ihtimal paslanmış başka bir açıklaması yok. Bir damla kenarlarından zeytin yağı damlatabilirsiniz. Çok etki eder mi bilmiyorum ama internetteki ustalardan onun da çaresine bakalım. Farklı sorunlar farklı çözüm gerektiriyor maalesef.
:( Yine de teşekkür ederim yardım ettiğiniz için.

Geri
Yukarı