Sinerji kutusu açılan fareyi iade almıyor

Bence çok doğru geri almamaları. Boyutunun elinize uyacağını bilmeden neden aldınız ki? Mesela AVM'de bir mağazaya gidip oradaki raflarda duran farelerde test edebilirdiniz ölçüyü. Elinize uyan ölçüyü sonra internetten sipariş edebilirdiniz. Şimdi sizin açtığınız ürün 2. el oldu farkındaysanız.

Bence çok doğru geri almamaları. Boyutunun elinize uyacağını bilmeden neden aldınız ki? Mesela AVM'de bir mağazaya gidip oradaki raflarda duran farelerde test edebilirdiniz ölçüyü. Elinize uyan ölçüyü sonra internetten sipariş edebilirdiniz. Şimdi sizin açtığınız ürün 2. el oldu farkındaysanız.

1 ay içinde bu hak zaten tarihe karışıyor, bu zamana kadar tüketicilerin bilinçlenip ona göre alışveriş yapılması beklendi ama daha tam oturmadı. Bundan sonra galiba mecburen bilinçleneceğiz.

Her şey bir yana kanunda tüketicinin hakkı varsa, satıcı uygulamak zorundaydı.

1 ay içinde bu hak zaten tarihe karışıyor, bu zamana kadar tüketicilerin bilinçlenip ona göre alışveriş yapılması beklendi ama daha tam oturmadı. Bundan sonra galiba mecburen bilinçleneceğiz.

Her şey bir yana kanunda tüketicinin hakkı varsa, satıcı uygulamak zorundaydı.
Umarım dediğin olur ve bu saçmalık biter. Ben bu iadeciler yüzünden internetten bir şey aldığımda gelen ürün acaba iade edilmiş 2. el bir ürün olabilir mi acaba diye tereddüt ediyorum. Şimdiye kadar 1 kere bir şey iade ettim onda da benim hatam ve kendi kendime sinirlendim ama bir daha bu hatayı yapmadım. Emin olmadığım şeyi almıyorum.

Bilen de bilmeyen de yazmış.
14 gün içerisinde sebep belirtmeksizin iade hakkınız mevcuttur. İstisnaları mevcut yasada açıkça belirtilmiştir.
Satis sözleşmesinde ne yazar ise yazsin. Kanun önünde bağlayıcılığı yoktur. Siz 14 gün içerisinde satıcıya durumu bildirdiyseniz ve onlar da bir yerlerinden element uydurarak iade almiyolarsa, THH yolu şimdiden hayırlı olsun.
Aksini iddia eden varsa da, açsın 6502 sayılı kanunu okusun.

14 gün içerisinde sebep belirtmeksizin iade hakkınız mevcuttur. İstisnaları mevcut yasada açıkça belirtilmiştir.
Satis sözleşmesinde ne yazar ise yazsin. Kanun önünde bağlayıcılığı yoktur. Siz 14 gün içerisinde satıcıya durumu bildirdiyseniz ve onlar da bir yerlerinden element uydurarak iade almiyolarsa, THH yolu şimdiden hayırlı olsun.
Tamam işte @tempZ bu durum 1 ay içinde bitecek diyor. 1 ay içinde istediğiniz ürünü alıp alıp iade edin bakalım 1 ay sonra ne olacak.

Tamam işte @tempZ bu durum 1 ay içinde bitecek diyor. 1 ay içinde istediğiniz ürünü alıp alıp iade edin bakalım 1 ay sonra ne olacak.

Kanun açık ve net, tüketicinin belli durumlarda cayma hakkı var ve bunu kullanmayan satıcılar haksızlık ediyor hocam. Hijyen ürünleri zaten cayma hakkından muaf üstüne satıcının belirli durumlarda reddetme hakkı mevcut. Eklemek gerekirse satıcıların distribütörler ile anlaşması mevcut, iade edilen ürünleri yetkili servislere göndererek yenilenme işlemleri yapılıyor. Burada hijyenden çok satıcının yüklendiği maaliyeti "iade etmeyen bilinçli tüketici" neden ödüyor ona itiraz edebiliriz.

Belirttiğim 1 ay konusuda teknolojik aletler için cayma hakkı yürürlükten kalkacaktı fakat tüketiciler hazır olmadığı için 1 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Evet tüketici hakem heyetine başvurdukdan tam 15 gün sonra kargo iade kodunu attılar :D tam 22 gün sonrada param yattı bu konudaki iade edemezsin diyenlere gelsin :D

sağol dostum <2

Son düzenleme:

Geri
Yukarı