Sınıfta kalmak

Hocam insanlarda yanlış bir algı var üniversite okuyan herkes kasiyer oluyor gibi bu algı düzelse aslında açığa alma bayağı azalır.

Evet var ama bazen haklı olabiliyorlar ama okuduğun bölümden bölüme göre değişebiliyor. Açığa geçme konusu bence kişiliğine göre çok faydalı olabilir. İstikrarlı bir bireysen hedeflerin varsa onu gerçekleştirmek için uğraşıyorsan. Mesela hem bir işte çalışıp hem de ders çalışabilirsin hem para kazanmış olursun hem de geleceğini kurtarırsın.

Yapma kardeşim yapma bende senin gibiydim hayatımın hatasını yapmış bulunuyorum. Okulu bırakalı 2.5 sene olacak 9. sınıfta bıraktım. Birkaç sıkıntıdan dolayı açığa geçemedim ilk başlarda iyi hoş her şey ama belli bir yerden sonra olmuyor. Çevren olmuyor, dışarı çıkmıyorsun, ders çalışan birisi değilsen ders çalışmayı bırakıyorsun hayatının içine etmiş oluyorsun. Şu an yaşıtlarım seneye üniversite sınavına hazırlanmaya başlayacak ben hala 9. sınıf oluyorum durum böyle olmasa cidden okula geri dönmeyi isterdim 1 sene sınıfta kaldım diye okulu bırakmasam şu anki durumuma göre hayatım dört dörtlük ilerliyordu. Maddi durumunu bilmiyorum ama maddi olarak çok da iyi bir durumda değilseniz yani eviniz kira babanız 40000 TL gibi bir maaş alıyorsa bir süre sonra ben sana boşuna niye bakıyorum. Git çalış para kazan diyecek bundan daha düşük bir maaş alıyorsa durum daha vahim. Zaten bu yüzden ders çalışmaya zaman bulamayabilirsin. Sadece 1 yıl liseye gittim cidden çok güzel anılarım oldu sırf o anılar için bile okula gitmeye razıyım şu an. Yaşıtlarım 12. sınıfa geçecek ben tekrar başlarsam 9. sınıf olarak başlayacağım düşüncesi bile benim okula başlamamı engelliyor sende bu durumu yaşamamak istiyorsan bence bırakma oku anıların olur belki kız arkadaşın olur falan gençliğini yaşa diyeceğim sadece.

Hocam elinize sağlık gerçekten çok iyi yazmışsınız. Ama durum şu ben açığa geçmek istiyorum çünkü 20+ kişilik sınıflarda birbiri ile bağı olmadan ders çalışan ve ders dinleyen kimse olmayınca bende bozuluyorum tabii bu biraz benim hatam ama düşünsenize illa size karışanlar olacak ders dinlemenize engel olanlar olacak vb. bunlar olacak ben bunların olmaması için açığa geçmek istiyorum çok da sosyal biriside değilim zaten. Evimde dersimi çalışayım bilgisayar başında bu bana yeter kafasındayım yoksa 22 kişilik sınıfta ya arkadaşlarım beni bozuyor ya da ben arkadaşlarımı bozuyorum. Tek sorun şu ailem eğer açığa geçersen full çalışacaksın diyor ama işte bi şekilde ikna edeceğiz bakalım.

Hocam elinize sağlık gerçekten çok iyi yazmışsınız. Ama durum şu ben açığa geçmek istiyorum çünkü 20+ kişilik sınıflarda birbiri ile bağı olmadan ders çalışan ve ders dinleyen kimse olmayınca bende bozuluyorum tabii bu biraz benim hatam ama düşünsenize illa size karışanlar olacak ders dinlemenize engel olanlar olacak vb. bunlar olacak ben bunların olmaması için açığa geçmek istiyorum çok da sosyal biriside değilim zaten. Evimde dersimi çalışayım bilgisayar başında bu bana yeter kafasındayım yoksa 22 kişilik sınıfta ya arkadaşlarım beni bozuyor ya da ben arkadaşlarımı bozuyorum. Tek sorun şu ailem eğer açığa geçersen Full çalışacaksın diyor ama işte bir şekilde ikna edeceğiz bakalım.

Kankam ben sana kendi tecrübemi anlattım dediklerinin aynısını bende yaşadım. Tabii bırakmaman en iyisi olur bana kalırsa ama herkes kendi geleceğini kendisi çizer. Anlamanı isterdim şu anki hayatımı yaşasan pişman olursun cidden ama son bir tavsiye vereyim. Madem açığa geçmek istiyorsun git çıraklık okullarına kaydol normal okul ama 3. gün işe gidiyorsun 2 gün okula hem mesleğini almış olursun hem de liseyi bitirmiş olursun son verebileceğim tavsiyem budur kendin karar ver bana kalırsa açık lise göz önünde bile bulundurulmamalı çıraklık okulu veya şu anki okulunda devam et bence.

Açığa geçmeyi düşünüyorum ama ailem cin gözüyle bakıyor bu duruma sanki açık öğretim öğretim değilmiş gibi.
Bence de açığa geçin. Meslek lisesinde daha 9. sınıfta kalıyorsanız. Sanayiye gidin çalışın demek geliyor içimden bağnaz bir şekilde. Neyse tutuyorum kendimi..

Hocam o 4 ders arasından en yüksek olana deli gibi çalışmanızı öneririm aksi takdirde maalesef kalırsınız.
Sadece 4 değil

Bence de açığa geçin. Meslek lisesinde daha 9. sınıfta kalıyorsanız. Sanayiye gidin çalışın demek geliyor içimden bağnaz bir şekilde. Neyse tutuyorum kendimi.

Sınıfta kalmam benim değil milli eğitimin problemi. Matematik sevmeyen çocuğa matematik öğretirsen sonu böyle oluyor

Sınıfta kalmam benim değil milli eğitimin problemi. Matematik sevmeyen çocuğa matematik öğretirsen sonu böyle oluyor.

Meslek lisesinde öğretilen matematik gerçek matematik bile değil. Kaldı ki 9. sınıf matematiği lise matematiğin %20'sini oluşturuyor. Sen kitaba her gün 30 dakika göz gezdirseydin bile bir şeyler öğrenebilirdin. Hatta göz gezdirmene bile gerek yok hocayı dinlesen sınavdan minimum 50-60 alıyorsun zaten meslek lisesinde. Bende meslekte okudum zamanında biliyorum nasıl işlendiğini. Sen bir kitap sayfasını çevirmediysen kimseyi suçlayamazsın önce özeleştri yapmalısın. Sadece sen suçlusun demiyorum tabii herkesin yerine göre hataları ve problemleri var ama bu bir bahane değil.

Meslek lisesinde öğretilen matematik gerçek matematik bile değil. Kaldı ki 9. sınıf matematiği lise matematiğin %20'sini oluşturuyor. Sen kitaba her gün 30 dakika göz gezdirseydin bile bir şeyler öğrenebilirdin. Hatta göz gezdirmene bile gerek yok hocayı dinlesen sınavdan minimum 50-60 alıyorsun zaten meslek lisesinde. Bende meslekte okudum zamanında biliyorum nasıl işlendiğini. Sen bir kitap sayfasını çevirmediysen kimseyi suçlayamazsın önce özeleştri yapmalısın. Sadece sen suçlusun demiyorum tabii herkesin yerine göre hataları ve problemleri var ama bu bir bahane değil.

Aynen 50-60 alıyoruz kesinlikle peki diyelim yazmayla anlamıyorsam ve hocayada bunu kaç kere izah etmeme rağmen hala ısrarla deftere not tutturmaya çalıştırmasına ne demeli? Öz eleştiriyi zaten yapıyorum ama hocaların bu vurdum duymaz tavırlarından nefret ediyorum çalışkan da bir öğrenci olduğumu düşünüyorum normalde ama evet bu sene bayağı bir boşladım dersleri ama hocalarında benim gözümde bir o kadar hataları var. Hiçbirine hakkım helal değil.

Aynen 50-60 alıyoruz kesinlikle peki diyelim yazmayla anlamıyorsam ve hocayada bunu kaç kere izah etmeme rağmen hala ısrarla deftere not tutturmaya çalıştırmasına ne demeli? Öz eleştiriyi zaten yapıyorum ama hocaların bu vurdum duymaz tavırlarından nefret ediyorum çalışkan da bir öğrenci olduğumu düşünüyorum normalde ama evet bu sene bayağı bir boşladım dersleri ama hocalarında benim gözümde bir o kadar hataları var. Hiçbirine hakkım helal değil.

Bu bir bahane değil. Hocaların kötü olması kimsenin umurunda değil. Sen üniversite planını kur, YKS hedefini hazırla ve ona göre çalış. Hocalar ve diğer zorluklar bunların yanında fıs kalır. Eğer iyi bir lisede veya özel bir lisede değilsen hocaların iyi olmasının oranı %10 gibi bir şey. Sen kendi çarene bakacaksın maalesef. Yazmayla anlamıyorsan o hocayı dinleme, YouTube'da ve internette çoğu yerde ders videosu var. Hangisiyle anlıyorsan onu aç, izle, çalış...

Geri
Yukarı