Sıvı soğutma montajı doğru mu?

Kerem Öcal

Centipat
Sıvı soğutma aldım ve kasanın önüne taktım ancak fan yönlerini doğru mı yaptım anlayamadım yardımcı olur musunuz.

Dosya Ekleri

• IMG_20200602_234553.jpg
    IMG_20200602_234553.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 222
Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış takmışsınız. Fanlar; dışarıdan gelen serin havayı içeri iletmek için değil, radyatörde oluşan sıcak havayı dışarı atacak şekilde konumlandırılmalı.

Fanlar doğru yöne bakıyor ama kasanın önü nasıl Full Mech mi ya da rahat hava çekebilcek şekildemi ona göre taksaydınız fanlar hava çekemezse oraya koymanın anlamı yok bir de kasanın üst tarafına takılamıyor mu takılsa orası daha rahat hava alabilir

Yanlış takmışsınız. Fanlar; dışarıdan gelen serin havayı içeri iletmek için değil, radyatörde oluşan sıcak havayı dışarı atacak şekilde konumlandırılmalı.
Yanlış bilgi. Bu sıvı soğutmanın konumuna göre değişir.
Eğer radyatör kasanın önündeyse fanlar soğuk havayı içeri alacak şekilde takılır. Yukarıda veya arkadaysa sıcak havayı dışarı atacak şekilde. Tabii ters hava akışı gibi bir delilik yapılmak istenmiyorsa.

Bu haliyle doğrudur.

Yanlış bilgi. Bu sıvı soğutmanın konumuna göre değişir.
Eğer radyatör kasanın önündeyse fanlar soğuk havayı içeri alacak şekilde takılır. Yukarıda veya arkadaysa sıcak havayı dışarı atacak şekilde. Tabii ters hava akışı gibi bir delilik yapılmak istenmiyorsa.

Haliyle bu haliyle doğrudur.
Ben şahsen sıvı soğutma kullanmıyorum. Ama Recep Bey, bir videosunda ön tarafa taktığı sıvı soğutmanın fanlarını benim dediğim gibi konumlandırmıştı. Ben de oradan öğrendim. Videoyu bulabilirsem atacağım.
Buyrun:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
bence tamamen kasa yapısıyla ilgili arkadaşın kasası havayaı öne doğru vercek şekilde uygun olmayabilir mesela bazı kasalrın önü cam yada yarısı kapalı oluyo böyle olunca içe çekmeye çalışması daha kolay olabilir fikrimce

Geri
Yukarı