Sıvı soğutmada neden pahalı kart kullanılıyor?

Voiljin

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,

Bazı sistemler bildiğiniz gibi A'dan Z'ye sıvı soğutma yapılıyor (ekran kartı dahil)

Mevcut ekran kartının soğutma blokları sökülüyor, gerekli düzenlemeler yapılıyor ve sıvı soğutma bloğuna dahil ediliyor.

Her şey iyi güzel de anlamadığım nokta şu; örneğin, sıvı soğutmalı sistemde ROG STRIX RTX4090 kullanıyorlar. ROG ekran kartını ROG yapan fanlı soğutma bloğu diye biliyorum. Madem sıvı soğutma yapılacaktı, neden ROG serisi ekran kartı tercih edildi? Soğutma bloğunu söküyorsunuz zaten.

Herhangi X bir marka alınsaydı iş görmez miydi? Hepsinin işlemcisi NVIDIA'dan geliyor zaten.

Bilmediğim bir konu mu var burada?

İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her kuşu... muhabbeti. Ekran kartının kendi soğutması zaten yeterli soğutmayı sağlarken neden böyle bir işe giriyorlar diye düşününce cevap bulunuyor zaten. Tamamen şov ve estetik. Ben 4090 aldım yetmedi üstüne sıvı soğutma taktım baba demek için yapılıyor.

Uzun süreli render işlemlerinde kullanım için oc yapacaktır ve bundan kaynaklı olarak daha uzun süre serin kullanmak için yapmak istemiştir.

Her kuşu... muhabbeti. Ekran kartının kendi soğutması zaten yeterli soğutmayı sağlarken neden böyle bir işe giriyorlar diye düşününce cevap bulunuyor zaten. Tamamen şov ve estetik. Ben 4090 aldım yetmedi üstüne sıvı soğutma taktım baba demek için yapılıyor.
Arkadaş neden sıvı soğutma kullanıyorlar diye sormuyor.

Neden Galaxy RTX4090 varken daha pahalı olan ROG Strix RTX4090 kartı satın alıyorlar bunun mantığı nerede, aralarındaki fark soğutma bloğu onu söküp özel sıvı soğutma takacaklarsa neden pahalı olan markayı tercih ediyorlar. Yonga zaten Nvidiadan gelmiyor mu? Diye soruyor.

Cevap muhtemelen fabrika testlerinde kaliteli çıkan kartları önce büyük firmalara veriyor olabilirler. Vardır illaki bir hinliği.

Veya Asus, MSI, Gigabyte gibi firmalar uzun süredir ekran kartlarını fabrikalarda işledikleri için diğer firmalara göre kartın fabrikadan hatalı gelme olasılığı falan düşük oluyor olabilir. Sonuç olarak şans işi kart sorunlu oldumu bütün sıvı soğutmayı sökmek zorunda kalabiliyorsun.

Neden Galaxy RTX4090 varken daha pahalı olan ROG Strix RTX4090 kartı satın alıyorlar bunun mantığı nerede, aralarındaki fark soğutma bloğu onu söküp özel sıvı soğutma takacaklarsa neden pahalı olan markayı tercih ediyorlar. Yonga zaten Nvidiadan gelmiyor mu? Diye soruyor.

Cevap muhtemelen fabrika testlerinde kaliteli çıkan kartları önce büyük firmalara veriyor olabilirler. Vardır illaki bir hinliği.

Veya Asus, MSI, Gigabyte gibi firmalar uzun süredir ekran kartlarını fabrikalarda işledikleri için diğer firmalara göre kartın fabrikadan hatalı gelme olasılığı falan düşük oluyor olabilir. Sonuç olarak şans işi kart sorunlu oldumu bütün sıvı soğutmayı sökmek zorunda kalabiliyorsun.
Çünkü bilinen marka üzerindeki güvenilirlik, garanti ve servis desteği, oc için kullanılan malzeme kalitesi gibi etkenler için.

Yok soruyu anladım cevabımda zaten onunla alakalı. Oyuncular için "en pahalı sistemi yapmalıyım" hastalığından kaynaklı bu. İş için kullanan kişiler için ise çerez parası olduğundan umursamıyorlardır büyük ihtimalle. Perakende 12.000₺ gibi bir fiyata bulunan laptopları toplu tanesi 20.000₺'ye alan firmalar gördü bu gözler...

Garip kafalar gerçekten, anlamakta zorluk çekiyorum. Birisi çıkıp net bir cevap söylese keşke :D
Okuduğunu anlamanda sorun var sanırım, evet board ve çip nvidia dan gelir ama kullanılan bellek kapasitörler ve markaları geri kalan kısmını tamamlayan markadan seçim yapılır bu da malzeme kalitesine bağlıdır bu yüzden ileride karta da sorun olduğunda bir sıkıntı olduğunda firmanın vermiş olduğu garanti desteği servis kapsamı ve kullanmış olduğu belleklerin kalitesi kapasitörelerin fazların kalitesi hepsi önemlidir bu yüzden bilinen markaları tercih ediyorlar.

Okuduğunu anlamanda sorun var sanırım, evet board ve çip nvidia dan gelir ama kullanılan bellek kapasitörler ve markaları geri kalan kısmını tamamlayan markadan seçim yapılır bu da malzeme kalitesine bağlıdır bu yüzden ileride karta da sorun olduğunda bir sıkıntı olduğunda firmanın vermiş olduğu garanti desteği servis kapsamı ve kullanmış olduğu belleklerin kalitesi kapasitörelerin fazların kalitesi hepsi önemlidir bu yüzden bilinen markaları tercih ediyorlar.
Okuduğunu anlama problemleri olan birisine tesadüf etmek istersen aynaya bakabilirsin kardeşim. Zira; konuya cevap olarak verdiğin ilk cevabı; Neanderthal'ler bile vermezdi.

Okuduğunu anlama problemleri olan birisine tesadüf etmek istersen aynaya bakabilirsin kardeşim. Zira; konuya cevap olarak verdiğin ilk cevabı; Neanderthal'ler bile vermezdi.
Şimdi önce araştır bi kapasitör faz ve bellekler iyi olması ile render arasındaki bağlantıyı ondan sonra tekrar tartışırsın konuyu kısa yoldan anlattığımda anlarsın diye düşündüm ama sanırım o seviyeye gelememişsin daha.

Geri
Yukarı