Sıvı Soğutmanın Faydası Nedir?

Bana kalırsa gereksiz bir şey değil ve insanları sanki boş bir şeye para harcayacakmış gibi yönlendirmek hiç doğru değil. Sıvı soğutma sistemlerini sevmek bile onu almaya yeter. İlla orta da bir overclock işlemi olması gerekmez. Sıvı soğutma için diyeceklerim ise kasaya bağlı olarak kasa içinde ki hava akımını biraz daha iyi hale getirir büyük çapta ki hava soğutmaları göz önüne alırsak ferah ve güzel bir ortama da yol açar. Performans olarak hava soğutmalardan biraz daha iyi olması dışın da estetik olarak da çok güzel kişinin tercihidir hava yada sıvı soğutma.

Biraz fazla ıvır zıvırı olduğu için custom sıvı soğutmalara ön yargılı bakıyorum. Soğutma açısından hava soğutmadan daha iyidir, ancak aynı fiyatta hem hava soğutma hem de sıvı soğutma benzer performans verir. Ayrıca, ya sızıntı yaparsa diye de bir korku oluyor içimde :)

Hocam içindeki su iletken olmadığı için bir sorun teşkil etmez lakin tozla birleşirse sıkıntı büyük :D
Biraz fazla ıvır zıvırı olduğu için custom sıvı soğutmalara ön yargılı bakıyorum. Soğutma açısından hava soğutmadan daha iyidir, ancak aynı fiyatta hem hava soğutma hem de sıvı soğutma benzer performans verir. Ayrıca, ya sızıntı yaparsa diye de bir korku oluyor içimde :)

1500 TL' ye çok güzel custom sıvı soğutma yaparsın ancak o fiyata hava soğutma olduğunu bile sanmıyorum. Kafam kadar hava soğutucusunu kasanın içine sokunca sirkülasyon diye bir şey de kalmıyor. Bunun daha estetiği de var ağırlığı da.

Aslında biraz daha teknik düşünürsek sıvı soğutucunun radyatörünüde hava soğutuyor arasındaki tek fark bakır ısı borusun yerine su borusunun gelmiş olması :D

Aslında biraz daha teknik düşünürsek sıvı soğutucunun radyatörünüde hava soğutuyor arasındaki tek fark bakır ısı borusun yerine su borusunun gelmiş olması :D
Aslında teknik düşünürsen öyle olmuyor. Hava soğutucuda ortalama 4-5 cm ısı borusu uzunluğu var. İşlemcinin soğuması için fanın soğuttuğu kısmın iletilerek işlemciye kadar gitmesi gerekiyor. Sıvı soğutucuda %98 su sirkülasyonu var. 2-3 mm bakır tabaka ısıyı çok çabuk ilettiği için işlemcinin yüzeyi daha soğuk kalıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı