Sizce insan vücudu kusursuz mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Silinen üye Konu ateistlik meselesi değil onu geç, konuyu niye buraya çekiyorsun. Insanla robot nasil ayni olsun mesela, robotun bir bilinci yok, canli bir varlik değil, hücreleri yok, insana nasil benzesin. Genetik hastaliklarin hepsi kusurlarin sonucudur. Bahsettiğim hastaliklar gen bozukluğu sayesinde ortaya çıkan hadiseler. Bunlara imtihan diyerek işin içinden çıkamazsın.

Hiçbir canlı kusursuz değildir :)
Kusursuz olabilmemiz için ölümsüz olmamız lazım.
Kısacası dış ve iç etkenlerin bizi hiçbir şekilde, olumsuz yönde etkilememesi lazım.

-Güneşe gözlükle bakmak zorunda olmamamız lazım.
-Enfeksiyon kapmayacak kadar güçlü bir bağışıklık sistemimizin olması lazım.
-Vücudumuzun her türlü iklim koşullarına karşı dayanıklı olması lazım vb.

Kısacası hiçbir canlı kusursuz değil.

Kusursuz değil ama evrim süreci hala devam ediyor. İnsan hayatta kalmayı başarırsa bundan 1 milyon yıl sonra galaksiyi çoktan ele geçirmiş olur. Şimdi komik bir söz gibi geliyor ancak son 100 yıldaki gelişime bakacak olursak ve bu hızın artacağını da hesaba katarsak her şey IQ seviyesinin daha da artıp, kendi aramızdaki savaşlara son verip, teknolojiyi beraber hızla geliştirip diğer gezegenlerde kolonileşme ile başlar ardından diğer yıldız sistemleri ve hatta galaksiler. Işık hızı şimdilik geçilemez bir sınır. Ancak şimdiki cihazları 100 yıl öncesine götürsen büyü derlerdi. 100 yıl sonraki cihazları şimdiye getirseler biz de büyü demeyiz ama herhalde uzaylılar getirdi deriz. :D

@Silinen üye Konu ateistlik meselesi değil onu geç, konuyu niye buraya çekiyorsun. Insanla robot nasil ayni olsun mesela, robotun bir bilinci yok, canli bir varlik değil, hücreleri yok, insana nasil benzesin. Genetik hastaliklarin hepsi kusurlarin sonucudur. Bahsettiğim hastaliklar gen bozukluğu sayesinde ortaya çıkan hadiseler. Bunlara imtihan diyerek işin içinden çıkamazsın.
Alakası yok, ben bildiğim ve inandığım kadarını söyledim. Sen de bile bana saygılı olma mecburiyetin var. Sakin olalım ve benim bu konuyla işim bitmiştir. Rahatlıkla devam edebilirsiniz. Ayrıca sanki dediklerimiz inançlarla alakası yok mu arkadaşlar? Gerçekten öyle değil mi?

@161553 O apandistite artik körelmiş bir organ, insan vücuduna etkisi yok demek yanlış olmaz. Bu apandist ölüme bile sebebiyet veriyor. Kusursuz bir vücutta genetik bozukluklarin olmasi kusursuz söylemini darmadağın ediyor.

Evet hocam o yüzden bu örneği verdim. Durup dururken kasığımda bir ağrı başladı, artınca hastaneye gittim tam 2 gün boyunca tüm tetkiklere rağmen teşhis koyamadılar ve son dakikada artık İstanbul Tıp Fakültesi acil serviste ameliyata aldılar, ölümden döndüm. Hayır işe de yaramıyor yıl 2019 apandis nedir.. Bi tasarım hatası var bence insan vücudunda.

Dediğin şeyleri bilmiyorsun inançsal olarak yorumladigin için böyle diyorsun. Saygi diyorsun eyvallah ters bir şey demedim zaten.
Bana kalırsa neredeyse herkes yapıyor ancak benim niyetim kesinlikle yanlış bir şey söylemek değil. Burada yazılanların hepsi zaten teori ve düşünceden ibaret olduğunu söyleyeyim.

@161553 Doğada kusuru olmayan canli yok, her canlinin kendine göre dezavantajli ve avantajlı olduğu noktalar var. Insan vücudundaki apandisit, erkek memesi, kuyruk sokumu kemiği bunların hepsi de körelmiş organlar. Erkeklerde memenin hiçbir işlevi yok, bu meme yüzünden meme kanseri olan erkekler var. Bir yaratıcı bir şey yaratırken işlevi olmayan bir organi ne diye erkeğe koysun? Bunlara imtihan demek çok basit bir söylem.
Burada yazılanların hepsi zaten teori ve düşünceden ibaret olduğunu söyleyeyim.
Teori olan ne mesela örnek verir misin? Teori deyince ne anliyorsun?

Tekrardan açmak gerekirse bardağın ve bilgisayarın mucidi vardır. İnsanın da mucidi var ve o mucit tanrıdan başkası olacağını zannetmiyorum.
@161553 Doğada kusuru olmayan canli yok, her canlinin kendine göre dezavantajli ve avantajlı olduğu noktalar var. Insan vücudundaki apandisit, erkek memesi, kuyruk sokumu kemiği bunların hepsi de körelmiş organlar. Erkeklerde memenin hiçbir işlevi yok, bu meme yüzünden meme kanseri olan erkekler var. Bir yaratıcı bir şey yaratırken işlevi olmayan bir organi ne diye erkeğe koysun? Bunlara imtihan demek çok basit bir söylem.

Teori olan ne mesela örnek verir misin? Teori deyince ne anliyorsun?
Teori derken insanın düşüncelerini, ideolojilerini bir arada topladığınız için teori dedim. Bu arada Recep Bey hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekrardan açmak gerekirse bardağın ve bilgisayarın mucidi vardır. İnsanın da mucidi var ve o mucit tanrıdan başkası olacağını zannetmiyorum.
Bardak ve bilgisayari bir canlinin yapisiyla nasil ayni kefeye koyuyorsun. Niye bu kadar kendinizi komik duruma düşürecek örnekler verme çabası içindesiniz. Bir canli ile cansız bir varlığın mekanizmasini nasil ayni görüyorsun? Bunlarin yaratıcısı varsa insanin da yaratıcısi olmak zorunda diyorsun. Aminoasitler, virüsler, atomlar her ne dersen de bir yaratıcıya gerek duymadan oluşan şeyler.

Teori senin bahsettiğin gibi bir kavramda değil bilim dünyasında. Teori demek uzun süreli, çok açılı, çok disiplinli gözlemler ve incelemeler sonucunda elde edilen verilerin "neden" ve "nasıl" o şekilde olduğunu açıklayabilen bilgi bütünleri anlamına gelir. Teorileri inşa etmek için kanunlardan yola çıkarak hipotezler inşa ederiz; etrafımızda gördüğümüz, birbiriyle ilişkili gibi gözüken olay ve olgular arasındaki ilişkileri sorgularız. Bu sorgulama sürecinde ileri sürülen, sınanmayı bekleyen, bilimsel düşünüşe uygun her sav bir "hipotez"dir. Adı üzerinde, "ön-tez" anlamındadır ve teorilerin inşasında, değişmesinde, geliştirilmesinde, yanlışlanmasında kullanılırlar.

Dolayısıyla hiçbir hipotez ispatlanınca teori, teori daha da ispatlanınca kanun olmaz. Önce etrafımızda kendini tekrar eden olaylar ve olgular, yani kanunlar tespit edilir. Bu kanunların birbirleriyle ilişkileri sorgulanarak hipotezler kurulur ve bu hipotezlerden doğrulananlar (veya tekrarlanan testleri her seferinde başarıyla geçenler) arasında bağlantılar kurularak bu kanunları izah eden açıklamalar geliştirilir, bunlar da teoriler olur. Bu teoriler zaman ve bilimin sınavına tutulur ve bu süreçte bu teoriler de evrimleşirler.

Son olarak sizin bilim veya evrenle ilgili bir şeyi anlamıyor olmanız, o şeyin gerçek olmadığı anlamına gelmez. Olsa olsa, sizin o konu hakkında bilgisiz olduğunuz anlamına gelir. Dolayısıyla eğer ki daha en temel bilimsel terminolojiyle ilgili bilgilerden yoksunken, Evrim Teorisi, Kuantum Teorisi, Büyük Patlama Teorisi, vb. devasa kapsamlılık ve detaydaki bilimsel teorileri küçümsemeye çalıştığınızda, bilimi değil, kendi entelektüel varlığınızı ayaklar altına almış oluyorsunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı