Skolyoz hastalığıyla ilgili sorular

Clemente

Hectopat
Yer
Glunmar köyünden
Bende 20-25 derece bir skolyoz var yaşım 15. Bir dönem spor yapmıştım biraz bilinçsizce, o arada daha da arttı diye düşünüyorum. Dik durunca sırtım ve omzumun arkaları, belim acıyor. Sırtımın ortasında bir şey varmış gibi bir hissiyat oluşuyor. Bu dik durunca oluyor. Kıyafet varken sadece sol omzum aşağıda duruyor biraz, onun dışında dışarıdan fark edilmiyor. Omurgam ve belim sıkça çıtlıyor ayrı olarak kendim çıtlatmadan bile ufak hareketler sonucu.
Sorularım şunlar:
1) Bu skolyoz nasıl geçer?
2) Hareketlerle, yukarıda olan omuza doğru çalışınca geçer mi?
3) Dediğim şeyler skolyozdan kaynaklı olan şeyler mi?
4) Hangi hareketlerden uzak durmalıyım?
5) Kilo vermekten kaynaklanır mı artıp artmaması?
Doktora git demeyin, en yakın tarih 10 gün sonrasına maalesef.

Skolyoz ciddi bir mesele. Illaki bir doktora görünmeniz gerekiyor. Inceledikten sonra duruma göre ya skolyoz korsesi verirler ya da baska bir tavsiyede bulunurlar.

Dediğim şeyler skolyozdan kaynaklı olan şeyler mi?

Yaptiginiz spora bagli. Mesela skolyozu olanlara agirlik kaldirma gibi seyleri pek tavsiye etmezler. Bu skolyozun daha da ilerlemesine sebep olabiliyor cünkü.

Skolyoza vitamin eksiklikleri, diyabet, omurga yaralanmaları, enfeksiyonlar ve kalıtsal faktörler neden olabilmektedir.

Skolyozun tedavisinde gözlem, korse tedavisi, fizik tedavi ve cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Tedavinin ilk seçeneği olan gözlem genellikle 20 derecenin altındaki eğriliklerde uygulanmakta ve zaman içinde eğriliğin ne kadar arttığını göstermektedir.

Ameliyatsız skolyoz Tedavisinde Egzersiz Hareketler.
  1. Omurga Esnetme ve Germe.
  2. Sırt Düzleştirme.
  3. Nefes Kontrolü
  4. Korse Uygulaması
  5. Yüzme.

Skolyoz ciddi bir mesele. Illaki bir doktora görünmeniz gerekiyor. Inceledikten sonra duruma göre ya skolyoz korsesi verirler ya da baska bir tavsiyede bulunurlar.

Yaptiginiz spora bagli. Mesela skolyozu olanlara agirlik kaldirma gibi seyleri pek tavsiye etmezler. Bu skolyozun daha da ilerlemesine sebep olabiliyor cünkü.
Benim sol omzum aşağıda bu yüzden sağa doğru esneme yapıyordum bir ara. Sonra tekrar gittim yüzmeye git dedi, almıyorlar boş yer yok falan diyorlar. Ağırlık kaldırmadım hiç.

Ben doğuştan skolyoza sahibim. Doğuştan skolyoz çok büyük ihtimalle ameliyat gerektiriyor. Bundan kaynaklı şimdiye kadar 2 kere ameliyat oldum. Derecelerimi pek hatırlamıyorum, onu doktor ile tartışırsınız.
Bilinçsiz spor ile artmaz diye düşünüyorum. Genelde boy uzayınca derece artıyor.

1- Skolyoz geliştikten sonra spor ile düzeltilmiyor. Ancak sırt kasları kuvvetlendirilip kasların eğrilmeye karşı koyması bekleniyor. Doğuştan skolyoz varsa spor yapmak işi yalnızca bir miktar hafifletir. Doğuştan değilse yani eğri durmak gibi sebeplerle oluştuysa spor yaparak ve fizyoterapiste giderek düzeltebilirsiniz.
2- Omuzun düzelmesi omurganın düzelmesine bağlı. Omurga düzeldiğinde omuzlarınız da düzelecektir.
3- Skolyozunuzun yana mı, öne mi doğru olduğunu bilmiyorum.
4- Sürekli dik durmaya çalışın. Kamburluktan kaçının.
5- Hiç sanmıyorum.

Skolyoz doğuştan iste yani omurga kemikleri normal şeklinde gelişmemişse ciddi bir problem var demektir. Benim 2 omurga kemiğim üçgenimsi şekilde olduğundan büyüdükçe şekil bozukluğuna sebep oluyordu. Doktorum çözümü gövdenin büyümesini engellemekte buldu. Haliyle olması gerekenden 10-15 santim kısa boydayım ancak yamulmaktan iyidir.

Ben doğuştan skolyoza sahibim. Doğuştan skolyoz çok büyük ihtimalle ameliyat gerektiriyor. Bundan kaynaklı şimdiye kadar 2 kere ameliyat oldum. Derecelerimi pek hatırlamıyorum, onu doktor ile tartışırsınız.
Bilinçsiz spor ile artmaz diye düşünüyorum. Genelde boy uzayınca derece artıyor.

1- Skolyoz geliştikten sonra spor ile düzeltilmiyor. Ancak sırt kasları kuvvetlendirilip kasların eğrilmeye karşı koyması bekleniyor. Doğuştan skolyoz varsa spor yapmak işi yalnızca bir miktar hafifletir. Doğuştan değilse yani eğri durmak gibi sebeplerle oluştuysa spor yaparak ve fizyoterapiste giderek düzeltebilirsiniz.
2- Omuzun düzelmesi omurganın düzelmesine bağlı. Omurga düzeldiğinde omuzlarınız da düzelecektir.
5- Hiç sanmıyorum.

Skolyoz doğuştan iste yani omurga kemikleri normal şeklinde gelişmemişse ciddi bir problem var demektir. Benim 2 omurga kemiğim üçgenimsi şekilde olduğundan büyüdükçe şekil bozukluğuna sebep oluyordu. Doktorum çözümü gövdenin büyümesini engellemekte buldu. Haliyle olması gerekenden 10-15 santim kısa boydayım ancak yamulmaktan iyidir.
Yana doğru. Yani birinin arkadan bakışı ile sol omzum aşağıda eğer kendim yukarıda tutmadan salarsam.
Benim doğuştan değildi, ben çok bilgisayar oynardım ve yamuk otururdum o yüzden oldu. Spor yaparken bel ağrısı oluştu onun için doktora gittim ve benim unuttuğum eski hastalığım daha da ilerlemiş.

O derece bir skolyozu ameliyatsız düzeltmen pek zor değil zaten ameliyat olmak için 25-30 derece üstü olman gerekiyor, sporu doğru hareketlerle yaparak ve korse takarak 1 yıl gibi bir sürede düzeltebilirsin.

5- Hiç sanmıyorum.

Dik durduğumda omzum ve belim acıyor yamuk durursam acısı geçiyor. Neden olabilir dik durduğumda?

Yeni konular

Geri
Yukarı