Sokakta kamuflaj kıyafetle dolaşmak yasak mı?

Arkadaşlar geçen hafta pazarda gezerken bunun gibi bir kıyafet gördüm ve hoşuma gitti. Bunu giyip altına normal kot pantolon ile çıksak ceza falan yer miyiz? Kollarda rütbe gibi bir şey yok.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-05-11-22-27-12-332_com.dolap.android-edit.jpg
    Screenshot_2024-05-11-22-27-12-332_com.dolap.android-edit.jpg
    166,1 KB · Görüntüleme: 92
Bunu bilmiyorum da ben bir ara kamuflaj pantolonla geziyordum. Bu sıralar ise yeşil mont,kolunda Türk bayrağı var,geziyorum sokaklarda. Resmi kurumlara girdim,çıktım bir şey olmadı ve hatta askeriyeye bile girdim o şekil :D Dikkat da çekmiyorum öyle çok.

Bunu bilmiyorum da ben bir ara kamuflaj pantolonla geziyordum. Bu sıralar ise yeşil mont,kolunda Türk bayrağı var,geziyorum sokaklarda. Resmi kurumlara girdim,çıktım bir şey olmadı ve hatta askeriyeye bile girdim o şekil :D Dikkat da çekmiyorum öyle çok.

İyi reis giyek o zaman en kötü uyarı yeriz ya 😂. Herkes aynı şeyleri giyiyor diye böyle şeyler hoşuma gidiyor.

Bir şey olacağını zannetmiyorum. Zaten bir adam vardı, bildiğin asker gibi giyinmiş ve yemek servisi yapıyordu, gündem olmuştu Twitter'da. Tabii neden dolayı gündem olmuştu hatırlamıyorum.

İşlem yapılmıştı hakkında. Böyle şeyleri giymek Tck madde 264'ü oluşturabilir. Dağ kamuflajları oluyor onlarda böyle desenli onlara bakabilirsiniz eğer çok giymek istiyorsanız.

Bu tarz kıyafetler genelde harici TSK üniforması sayılıyor ve sadece askeri personeller dışarıdan satın alıp kullanabiliyor. Ayrıyeten bir askerin sivilde resmi üniforma, tören üniformasıyla gezmesi yasak olduğu gibi ordudan aldığı kamuflajla gezmesi de uygun değil. Operasyondaki asker zaten rütbe takmaz ama kolda bayrak olur. Bu direkt sadece kamuflaj. Muhtemelen sıkıntı yaratmaz ama brove falan takmaya çalışırsanız kesinlikle işlem uygularlar.

Ve ayrıyeten sokakta bunu giyen birini görsem cidden komik ve anlamsız bulurdum. Bence kamuflaj pantolon dışındakiler saçma.

Ben 1-2 yıl boyunca kışları ve sonbaharları askeri kaban giymiştim hatta arması da vardı bir şey olmuyordu. Yaşınız kaç bilmiyorum ben gencim diye bir şey olmadı. En fazla polis görse der kimsin nesin der.

Bu tarz kıyafetler genelde harici tsk üniforması sayılıyor ve sadece askeri personeller dışarıdan satın alıp kullanabiliyor. Ayrıyeten bir askerin sivilde resmi üniforma, tören üniformasıyla gezmesi yasak olduğu gibi ordudan aldığı kamuflajla gezmesi de uygun değil. Operasyondaki asker zaten rütbe takmaz ama kolda bayrak olur. Bu direkt sadece kamuflaj. Muhtemelen sıkıntı yaratmaz ama brove falan takmaya çalışırsanız kesinlikle işlem uygularlar.

Ve ayrıyeten sokakta bunu giyen birini görsem cidden komik ve anlamsız bulurdum. Bence kamuflaj pantolon dışındakiler saçma.

Vallahi hocam bilemedim biri diyor yasak biri diyor bir şey olmaz.

Geri
Yukarı