Sony Vaio dizüstü bilgisayar ısınma sorunu

rainblackk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, eski laptop'umun aşırı ısınma sorunu var. Yük altında değil %10-15'lerde işlemci kullanımında dahi 70-80 dereceleri buluyor işlemci ısısı. Basit browser işlerinde dahi çekilmez bir fan sesi geliyor. Fan ve kasayı temizledim termal macunu yeniledim düzelmedi. Beceremedim mi diye düşünüp bir kaç bilgisayarcıya temizlettim yine fayda etmedi.
Bilgisayar ile ilgili teknik bilgi için:
Sony Vaio VPC-EB3Z1E/BQ
Review Sony Vaio VPC-EB3Z1E/BQ Notebook

Boşta ve 1080p video açık %50 civarı işlemci kullanımı sırasındaki ısılar:
Ekran Görüntüsü - 2017-09-04 20-48-18.png

Ekran Görüntüsü - 2017-09-04 20-54-20.png

Bir diğer detay laptopun altındaki ızgaralar celik-alüminyum bir plaka ile kapalı yani kasaya doğrudan bir hava girişi yok. Fakat bir kaç sene öncesine kadar bu bir sorun oluşturmuyordu. Aşırı ısınma sorunu yoktu yani.
IMAG0729.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı leptoptan bendede vardı.Isınma sorunu olduğu icin yeni aldım.Eğer paran yoksa fan bakımı vb. yaptır.

atıl durumdaydı uzun süredir 2. laptop olarak değerlendirmek istiyorum internette gezinmek dizi izlemek için vs. yani yeni alma gibi bir niyetim yok. fan değişimi sorunu çözecekse değiştiririm. günlük işlerde 4k oyun oynarmışçasına fanı çalışmasın yeter.

atıl durumdaydı uzun süredir 2. laptop olarak değerlendirmek istiyorum internette gezinmek dizi izlemek için vs. yani yeni alma gibi bir niyetim yok. fan değişimi sorunu çözecekse değiştiririm. günlük işlerde 4k oyun oynarmışçasına fanı çalışmasın yeter.
Fan temizliği yaptır.Fanlar çalışmıyorsa yeni fan taktır.Ve soğutucu al.Ben bunları yapcaktım fakat biraz pahalı tuttu

Merhaba, eski laptop'umun aşırı ısınma sorunu var. Yük altında değil %10-15'lerde işlemci kullanımında dahi 70-80 dereceleri buluyor işlemci ısısı. Basit browser işlerinde dahi çekilmez bir fan sesi geliyor. Fan ve kasayı temizledim termal macunu yeniledim düzelmedi. Beceremedim mi diye düşünüp bir kaç bilgisayarcıya temizlettim yine fayda etmedi.
Bilgisayar ile ilgili teknik bilgi için:
Sony Vaio VPC-EB3Z1E/BQ
Review Sony Vaio VPC-EB3Z1E/BQ Notebook

Boşta ve 1080p video açık %50 civarı işlemci kullanımı sırasındaki ısılar:
Eki Görüntüle 257745
Eki Görüntüle 257746
Bir diğer detay laptopun altındaki ızgaralar celik-alüminyum bir plaka ile kapalı yani kasaya doğrudan bir hava girişi yok. Fakat bir kaç sene öncesine kadar bu bir sorun oluşturmuyordu. Aşırı ısınma sorunu yoktu yani.
Eki Görüntüle 257747

Bundan iki sene önce Programlar da aynı değildi. Browser'da birçok bilgisayar zorlanıyor. Basit sanmayın.

Bundan iki sene önce Programlar da aynı değildi. Browser'da birçok bilgisayar zorlanıyor. Basit sanmayın.

sorun da orda bilgisayar zorlanmıyor %10 işlemci kullanımında dahi 65 dereceyi geçiyor işlemci sıcaklığı. 35 watt tdp değeri olan bir işlemci için fazla yüksek bir değer.
Ekran Görüntüsü - 2017-09-05 13-04-40.png

fan temizliği bir kaç kere yapıldı ve normal çalışıyor.

sorun da orda bilgisayar zorlanmıyor %10 işlemci kullanımında dahi 65 dereceyi geçiyor işlemci sıcaklığı. 35 watt tdp değeri olan bir işlemci için fazla yüksek bir değer.
Eki Görüntüle 257848

fan temizliği bir kaç kere yapıldı ve normal çalışıyor.
Ubuntu güncel mi? Isı yönetiminde sorun olabilir Windows 10 ile deneyiniz .

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı