Sony Xperia Z1 ve Z2 Kulaklık Ses Düzeyi Yükseltme Rehberi

EmirAkdemir

Kilopat
Yer
İstanbul
İyi sosyaller Technopat ailesi :)

Dün beni Kulaklığın Ses Düzeyi açısından iyice çıldırtan Xperia Z1 telefonuma root atıp sesi yükseltme yolları aradım. İlk önce Play Store'a baktım fakat doğru düzgün çalışan bir uygulama yoktu. En sonunda iş başa düştü diyerek internette araştırmaya başladım.

Aradığımı Z1 için değil Z2 için buldum. Adamın yüklemiş olduğu dosyayı indirdim ve yazdığı bütün aşamaları tek tek Z1'de denedim. Kulaklık için ses yüksek gelse de(en yüksekte cızırtılar başladı) hoparlörden ses gelmiyordu. Bunun sebebi de Z2'de Stereo Z1'de Mono hoparlör olmasıydı. İki telefonun dosyasında yazılan kodlar farklıydı. Doğal olarak o olmadı.

.xml uzantılı olan dosyayı PC'ye atıp Notepad++ da araştırmaya başladım. Gözle görüp kafama mantıklı gelen birkaç ayarı değiştirip işlemi uyguladım. Sonuç gerçekten de olumluydu. Hem hoparlörden ses geliyor hem de kulaklık sesi gerçekten çok yüksek çıkıyordu. 1-2 saat kadar üzerinde oynayıp stabil ayarı bulduktan sonra bu sevincimi sizinle paylaşmak istedim.

Dilerseniz hem dosyayı sizinle paylaşayım, hem de nasıl yapılacağını göstereyim.
Hem Xperia Z2 hem de Xperia Z1 için uyumlu olan iki dosyayı da tek linke bırakacağım. Herkes yararlansın. :)

Öncelikle söylemek istiyorum ki bu yapılan işlem profesyonel kişilerce yapılmış işler değildir. Deneyimli bir kullanıcı olarak telefonun rahatsız olduğum kısımlarını düzeltip sizinle paylaştım.

Bu işlem telefonunuza(yazılımsal-donanımsal) ya da kulaklığınıza(donanımsal) zarar verebilir. Bu durumda sorumluluk sizdedir. Olacak maddi/manevi hasardan ne ben ne de Technopat.net sorumlu değildir.

Çok yüksek sesle müzik dinlemek işitme kaybına neden olabilir.

Bu işlem Z1'in en güncel sürümü olan Android Lollipop 5.1.1 | 14.6.A.1.236 derleme numarasına sahip sistemde uygulanmıştır. Diğer sistemlerde çalışmayabilir(fakat denemekte fayda var).

Telefonunuz Rootlu değilse "KingRoot" uygulamasıyla root atabilirsiniz(bende çalıştı, sizde çalışmazsa internetten root rehberi araştırabilirsiniz.)

Sizleri bir güzel korkuttuktan sonra dilerseniz işlemlere başlayalım :)

Link:
Ses.rar

1. Dosyayı indirin, rar'dan çıkartın.
  2. Root Explorer adlı dosyanın içerisindeki .apk dosyasını telefonunuza atın ve uygulamayı kurun.
  3. Telefonunuza uygun olan klasörü seçin. İçerisindeki dosyayı telefonunuzun herhangi bir noktasına aktarın.
  4. Root Explorer uygulamasını çalıştırın. Üst kısımda "Mount R/O" butonuna dokunun. "Mount R/W" olarak değişmeli. Root uygulamanız izin isterse "Allow" "İzin ver" butonuna dokunun.
  5. Yukarıdaki "Root" ve "Storage" sekmelerinden "Root" sekmesine dokunun.
  6. "system" klasörünü bulunuz. İçindeki "etc" klasörüne giriniz.
  7. "mixer_paths.xml" adlı dosyaya uzun olarak dokunun. Kopyala diyerek başka bir klasöre atın(yedek alın) Sonra tekrardan system>etc konumuna dönerek bahsi geçen dosyaya uzun olarak dokunun. Permissions butonuna dokunun. "Enter Octal" butonuna dokunun. "0777" numaralarını tuşlayın. OK deyip ayrılın. Soru sorarsa kabul edin.
  8. Bilgisayardan telefonuzun bir kısmına atmış olduğunuz dosyayı kopyalayın. Dahili depolama ya da SD kartınıza ulaşmak için az önceki "Root" ve "Storage" sekmeleri olan sayfaya geri dönün. "Storage"'a basın. PC'den atmış olduğunuz dosyayı kopyalayın. Tekrardan "Root" sekmesine dokunup System>etc> klasörüne dönün. Kopyaladığımız dosyayı bu klasörün içine yapıştırın. Soru sorarsa kabul edin.
  9. Telefonunuzu yeniden başlatın.
İşlem bu kadar kolay. Karışık gibi görünse de 3 dakika sürmeden halledilebilecek bir işlem. Sesi sonuna kadar açtığınızda cızırdamalar olabilir. Sesi biraz düşürüp öyle dinlemenizi öneririm. Zaten o kadarı bile eski halinden kat ve kat yüksek olacaktır :)

Walkman uygulamasındaki ses ayarlarından bass'ı -5 6k'yı -6 yaparsanız daha kaliteli cızırtısız bir ses elde edersiniz.

Eğer beğenmezseniz ya da telefonunuzda terslikler olursa yedeklediğiniz dosyayı "Enter Octal" işlemini uygulayarak geri yükleyebilirsiniz. Yeniden başlattığınızda her şey sorunsuz olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı