Sorumluluk almaktan çekinmek

kurtcobain1

Centipat
Daha fazla  
Sorumluluk almaktan çekiniyorum.

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Mesela, iş yerinde bir şey bozuldu ve benim tamir etmem gerekiyor. Ama daha kötü olur diye hiç elleyemiyorum ve çekiniyorum. Veya akrabalarımın bir işi oluyor. Yeğenlerime bakmam gerekiyor, sorumluluk alamadığımdan ötürü bakamıyorum. Nasıl kendime güvenip sorumluluk alabilirim düşüncesiyle hareket edebilirim? Artık çok sıkıldım bu durumdan.

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Mesela, iş yerinde bir şey bozuldu ve benim tamir etmem gerekiyor. Ama daha kötü olur diye hiç elleyemiyorum ve çekiniyorum. Veya akrabalarımın bir işi oluyor. Yeğenlerime bakmam gerekiyor, sorumluluk alamadığımdan ötürü bakamıyorum. Nasıl kendime güvenip sorumluluk alabilirim düşüncesiyle hareket edebilirim? Artık çok sıkıldım bu durumdan.

Aynı durumu her zaman yaşıyorum ve sana şunu demeliyim ki, genelde geçmişte yaşadığımız ve başaramayıp utanç duyduğumuz anılar oluyor. Bu da öz güven düşüklüğüne sebep oluyor. nedeni başka bir şey olsa dahi Kendinize az güvenin derim.

Aynı durumu her zaman yaşıyorum ve sana şunu demeliyim ki, genelde geçmişte yaşadığımız ve başaramayıp utanç duyduğumuz anılar oluyor. Bu da öz güven düşüklüğüne sebep oluyor. Nedeni başka bir şey olsa dahi kendinize az güvenin derim.

Az güvendiğimde hiç yapamama düşüncesi var ve başlamaya bile korkuyorum. Erteliyorum sürekli bu yüzden hocam.

Bence bunun özgüvenle falan alakası yok. Bence bunun sebebi geçmişte yaşadığın bir durumdan ötürü hayattan bıkmış olman olabilir.(en azından bana göre) Bunun için de geçmiştekileri unutup önüne bakman lazım, yoksa ilerlemiyor hiçbir şey cidden.

Bence bunun özgüvenle falan alakası yok. Bence bunun sebebi geçmişte yaşadığın bir durumdan ötürü hayattan bıkmış olman olabilir.(en azından bana göre) bunun için de geçmiştekileri unutup önüne bakman lazım, yoksa ilerlemiyor hiçbir şey cidden.

Öz güven konusunda şöyle bir şey var hocam. Kendime güvenmezsem sorumluluk almayı geç işe başlayamıyorum bile. O işe adımımı atamıyorum mesela. Bu yüzden alakası olduğunu düşünüyorum. Tam aksi kendime güvendiğim durumlarda işe daha verimli başlıyorum ve sorumluluk alabiliyorum ama bu yılda 2-3 kez başıka geliyor maalesef. Geçmişte öyle hayatımı kaydıracak bir sorun yaşamadım. Hâlâ hayat enerjim var yani.

Biraz klişe olacak ama, bu düşünceyi yok edin işte. Kendinize güven duyun diyorum.
Teşekkür ederim deneyeceğim. En azından denemeye çalışacağım. Pazartesi günü bir toplantı var eğer umarım söyleyişi de etkili olabilirim.

Bunun çözümü sorumluluk almak. Sıkılmaktan, yerine getirememekten korkmayıp her fırsatta şansını deneyeceksin. Bu kadar basit. İlkokul çocuğuna bile sayfalarca ödev verirken sorumluluk duygularını geliştirmeyi hedefliyorlar. Asker bir tanıdığın varsa hele de düşük rütbeliyse ona sorabilirsin aynısını. Sana çok güzel bir şekilde sorumluluk nedir anlatır.

Bunun çözümü sorumluluk almak. Sıkılmaktan, yerine getirememekten korkmayıp her fırsatta şansını deneyeceksin. Bu kadar basit. İlkokul çocuğuna bile sayfalarca ödev verirken sorumluluk duygularını geliştirmeyi hedefliyorlar. Asker bir tanıdığın varsa hele de düşük rütbeliyse ona sorabilirsin aynısını. Sana çok güzel bir şekilde sorumluluk nedir anlatır.

Teşekkür ederim deneyeceğim. Hatta denedim de bugün. Hayır, asker bir tanıdığımız yok. Bugün üstüme bir sorumluluk aldım. Pazartesi günü toplantı da söyleyişiye katıldım. Yaklaşık 30 dakika 15 kişiye bir şeyi açıklayacağım. Bakalım.

Geri
Yukarı