Sosyal medyada güvenliğimizi nasıl sağlarız?

Ariete

Hectopat
Selamlar!

Öncelikle Technopat formundaki ilk konumu oluşturmanın verdiği mutlulukla hepinizi selamlıyorum, haliyle eğer konumu yanlış yere açtıysam bu konuda da affınıza sığınıyorum.

Son bir kaç zamandır kafamı kurcalayan bir kaç sorun var. Çeşitli sebeplerden ötürü Discord gibi yazılımlar kullanmaktayım, buralarda karşımızda ne tür insanların durduğunu bilmiyoruz, bize erişimleri nasıldır Discord'un sağladığı ID görüntüleme sağlayıcısı ile neler yapılır bu tip konularda doğrusu bana yabancı olan birkaç durum var. Kendimi bildim bileli teknoloji ile uğraşırım ve uğraşmayı da severim bilmediklerimi öğrenmeyi hepsinden daha çok... İşte bu sebepten dolayı sizlere bir kaç şey danışmak istiyorum.

1) Discord üzerinden herhangi bir link bağlantı uzantısına tıklamadığımız sürece karşımızdaki kişinin bize erişebilmesi mümkün müdür?
2) Normal bir sesli sohbet odasında aynı anda bulunduğumuz süre zarfında bize erişimi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
3) Discord uygulamasını kullanırken herhangi bir tedbir almamıza gerek var mıdır?
4) Tüm bunların yanı sırasında kendi güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Malumunuz günümüzde gizliliğin kutsiyetini kimse yeteri kadar önemsemiyor, haliyle bu durumları kendimizin sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda da fikirlerinizi beyan etmenizi rica ediyorum, şimdiden alakanız için teşekkür ederim.

İyi forumlar!

Discord üzerinden herhangi bir link bağlantı uzantısına tıklamadığımız sürece karşımızdaki kişinin bize erişebilmesi mümkün müdür?
Sunucu var? DC moderatörü, ya da admini olmadım. Ama kontrol panelinde falan gözüküyorsa, bulunabilirsiniz.
Normal bir sesli sohbet odasında aynı anda bulunduğumuz süre zarfında bize erişimi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
Discord'da açık varsa, olabilir.
Discord uygulamasını kullanırken herhangi bir tedbir almamıza gerek var mıdır?
Gerekli. Son zamanlarda phising çok fazla arttı Discord üzerinden. Sunucu linklerinde bilmediğiniz
CDN(Central Data Network) sitesi olsa bile girmeyin.
Tüm bunların yanı sırasında kendi güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?
Girdiğin linklere ve sunuculara dikkat ederek. Güvenlik yazılımı kullanabilirsin.

Sunucu var?

Discord'da açık varsa, olabilir.

Gerekli. Son zamanlarda phising çok fazla arttı Discord üzerinden. Sunucu linklerinde bilmediğiniz.
Cdn(central data network) sitesi olsa bile girmeyin.

Girdiğin linklere ve sunuculara dikkat ederek. Güvenlik yazılımı kullanabilirsin.

Merhaba, alakan için çok teşekkür ederim, lakin tam olarak hala tatmin edici cevaplar alamadım ben müsaadenle konuyu biraz daha açmak istiyorum.

1.sorumdaki sormak istediğim erişim olayı karşılıklı bir etkileşim değil, sunucuya katıldığım zaman diliminde bir etkileşim olduğunu biliyorum, asıl sormak istediğim durum mesela herhangi bir linke tıklamadığım halde birisinin bilgisayarıma erişip erişemeyeceği konusuydu.

2.sorumdaki cevabınız ise Discord'un bıraktığı bir açıktan yana olmuş peki böylesi bir durum için yine aynı yere bağlıyorum bilgisayarıma erişmesi mümkün müdür, ya da böylesi bir duruma karşın ne tür tedbirler alabilirim?

4.soruma ise ne tür güvenlik yazılımları önerirsin?

1.sorumda ki sormak istediğim erişim olayı karşılıklı bir etkileşim değil, sunucuya katıldığım zaman diliminde bir etkileşim olduğunu biliyorum, asıl sormak istediğim durum mesela herhangi bir linke tıklamadığım halde birisinin bilgisayarıma erişip erişemeyeceği konusuydu.

1 ve 2'ci sorularının cevabı işletim sistemi ve Dicord'da açık yaranarsa mümkün olabilir. Açıktan ziyade onu kullanan bir arkadaş da olmalı.
Korunmanın tek yolu işletim sistemi ve Discord güncellemelerini takip etmek. Varsa yapmak. Öyle sunucuya girmekten başka bir geçiş olduğunu sanmıyorum.

4.soruma ise ne tür güvenlik yazılımları önerirsin?

Antivirüsler ve güvenlik duvarları olabilir. Özellikle de gerçek zamanlı koruması ve ağ koruması olan yazılımlara bakmalısın.

1 ve 2'ci sorularının cevabı işletim sistemi ve Dicord'da açık yaranarsa mümkün olabilir. Açıktan ziyade onu kullanan bir arkadaş da olmalı.
Korunmanın tek yolu işletim sistemi ve Discord güncellemelerini takip etmek. Varsa yapmak. Öyle sunucuya girmekten başka bir geçiş olduğunu sanmıyorum.

Antivirüsler ve güvenlik duvarları olabilir. Özellikle de gerçek zamanlı koruması ve ağ koruması olan yazılımlara bakmalısın.
Tekrardan selamlar,
Windows 8.1'i kullanmaktayım, sunmuş olduğu bütün güncellemeleri yapmak ile beraber ayrıca Discord'un da sağladığı güncellemeleri yapmaktayım bunlarda herhangi bir sorun yok.

Diğer bir konu olarak Comodo İnternet Security yazılımının ücretsiz versiyonunu kullanmaktayım burada ağ duvarı özelliği de mevcut, yazılım hakkında bir fikrin var mı?

Windows 8.1'i kullanmaktayım, sunmuş olduğu bütün güncellemeleri yapmak ile beraber ayrıca Discord'un da sağladığı güncellemeleri yapmaktayım bunlarda herhangi bir sorun yok.

Diğer bir konu olarak Comodo İnternet Security yazılımının ücretsiz versiyonunu kullanmaktayım burada ağ duvarı özelliği de mevcut, yazılım hakkında bir fikrin var mı?
1. Sorun yok o zaman. Rahat olabilirsin.
2. Yeterli olacağını düşünüyorum.

Wp güzel cevaplar vermiş. Discord veya sosyal medyada bu tarz bir açığın kullanılması sadece sizi değil bütün dünyayı ilgilendirir. Üst kademelerde çalışan önemli bir kişilik değilseniz işin bu boyutunu düşünmek sizin için gereksiz olur.
Merhaba, her insanın gizliliği benim için kutsaldır ve önemlidir. Nihayetinde bu perspektiften baktığımız zaman günümüzde hiçbir şeyin önemsenmediği gibi bunun da yeteri kadar önemsenmediğini düşünüyorum, e haliyle bunların sonucunda "Eşeği sağlam kazığa bağlamak" değimimizde olduğu gibi elimizden gelen bütün önlemleri almamız gerektiğini düşünüyorum.

Açıkçası sorunumu yeteri kadar anlatamadım galiba bir kez daha buradan şu şekilde anlatmış olayım uzun uzadıya:

Merhaba!

Dün aynı konuyu farklı bir boyutta dile getirdim, lakin pek tatmin edici cevaplar alamadım konumun yeniden canlanması için bir kaç mesaj daha attım lakin gözükmedi ve bu konuda net bir cevap alabilmek ümidiyle sizlere tekrardan sormak istiyorum.

Ben bir süredir Discord uygulamasını kullanmaktayım, lakin doğrusu kullandığım zaman diliminde pek güvenerek kullanamamaktayım uygulamayı. Mesela bir sunucu oluşturuyorum, bu sunucu genelde çok kalabalık olmamakla beraber taş çatlasın 3-4 kişi oluyor. Gerçek yaşantımda tanıştığım arkadaşlarımla oluşturduğum sunucuda herhangi bir sorun yok lakin bu mecradan tanışıp daha sonrasında sohbet muhabbet amacıyla kurduğumuz sunucuda karşımızdaki kişiyi tanımadığımızdan dolayı neler yapabileceğini kestirememekteyiz. Hasılı ben bu konu hakkında bir kaç şey sormak istiyorum.

1) Tanımadığımız bir kişiyle bulunduğumuz sunucu içerisinde herhangi bir linke tıklamadığımız halde bu kimsenin bizim bilgisayarımıza sızma saldırması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

2) Yukarıda ki gibi bir ihtimalin varlığı var ise bunu nasıl önleyebiliriz?

3) Bazı internet sitelerinde Kaspersky İnternet Security gibi kaliteli anti-virüs yazılımının normal lisansı yüzlerce lira olmasına rağmen bahsettiğim sitelerde 30 lira gibi uygun bir meblağ ödeyerek satın alabiliyorsunuz, bunun güvenilirlik oranı nedir kullanımını tavsiye eder misiniz?

4) Herhangi bir sızmaya maruz kalmamak adına kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Dediğimi yanlış anladığınızı düşünüyorum, önemsememekten bahsetmemiştim. Linke tıklamadığınız halde bilgisayarda zararlı kod çalışmasını sağlayabilecek bir açık sadece sizi değil, herkesi etkiler. Bu bağlamda bu tarz açıklar hem bir ev kullanıcısı tarafından karşılaşılması nadirdir hem de firmalar tarafından çabucak yamalanır. Güncel yazılım kullanmak ve bilinçli kullanıcı olmak, sizin üzerinizde düşen tek görev. Gerisi için yapabilecek pek bir şeyiniz yok.

Üçüncüsü hariç madde olarak sıraladığınız soruların hepsini Wp cevapladı. Tekrardan aynı şeyleri yazmaya lüzum görmüyorum. Cevabı verilmeyen hakkında @Murat5038 yardımcı olabilir belki.

Geri
Yukarı