Sosyalde etkileşim azlığının artmaya başlaması

TR-whovian

Kilopat
Yer
Ankara
Sosyalde etkileşim azlığı sorunu gün geçtikçe artmaya başlıyor diye düşünüyorum, sadece kendi konularımdan değil ana sayfaya bakarken de bunu görebiliyorum. 20 konu açılmış sadece 2 tanesinde şansımıza bulursak 1, 2 tane mesaj görebiliyoruz. Sizce insanlar forumları bırakmaya mı başladı yoksa başka sebep mi var? Yönetici ekibin bu konuda planları var mı? Sosyalin daha çok etkileşim almasına yönelik ya da mevcut üyeleri konuşmaya iletişim kurmaya teşvik etmeye yönelik. Tabii bu konu da şimdi hiç takılmayabilir :D.

Bu normal bir şey biraz ironik olacak ama yapay zekayla birlikte artık forumlara pek ihtiyaç duyulmuyor. Çünkü örneğin 2 ürün verip karşılaştırmasını istesek yüzlerce siteden yorumlara ve özelliklere göre saniyeler içinde artı eksi yanını çıkartıyor. Hatta bazen bir şeyi Google'da aratmak yerine direkt ChatGPT'ye soruyorum çünkü Google'da saçma sapan haber sayfalarıyla vs. uğraşmadan direkt önüme sonuçların çıkmasını istiyorum ve direkt sonucu veriyor.

Çoğu konu spesifik cevap gerektiriyor. Bu spesifik bilgiyi bilmiyorsan eğer yardımcı olman için senin kendin araştırman lazım. Bunu da şahsen çoğunlukla yapasım gelmiyor. Biraz kullanıcının kendisi de araştırması lazım. Armut piş ağzıma düş mantığı var çoğu insanda.

Veya çok bilindik bir şeyi soruyorlar, forumda yüzlerce kez cevap verilmiş. Bir göz atmıyor yani cevabım vardır belki diye. Aynı cevapları tekrar tekrar yazmak istemiyor çoğu kullanıcı.

Sonra Türkçeyi doğru kullanmaya üşenen, yani kendi dilini doğru kullanmaya üşenen insanlar var. Şöyle yorum atmak istiyorlar genellikle: "kanki şu oyuna bakmtın mı... niye Böle yapmışlar????? inananamıyorummmmm1!3113!"

Düzgün yazmayınca da ceza aldıkları için hatalı yazabilecekleri bir yere gidiyorlardır belki.

Azlığının muhtemel sebepleri bunlar olabilir veya size öyle gelmiş olabilir.

Son düzenleme:
Ben kafadan üç sebep sayarım.
Birincisi ekonominin artık teknolojiye duyulan ilgiyi azaltması. Ucu açık ama düşününce anlaşılabilir bir sebep.
İkincisi Discord toplulukları. Sorulara forumlardan daha hızlı yanıtlar almayı sağlıyor. İnternet ortamında aktif Discord kullanmayan çok az insan kalmıştır.
Üçüncüsü de topluluk tarafından sevilen birinin buradan ayrılıp farklı bir forum kurması.
Bu normal bir şey biraz ironik olacak ama yapay zekayla birlikte artık forumlara pek ihtiyaç duyulmuyor. Çünkü örneğin 2 ürün verip karşılaştırmasını istesek yüzlerce siteden yorumlara ve özelliklere göre saniyeler içinde artı eksi yanını çıkartıyor. Hatta bazen bir şeyi Google'da aratmak yerine direkt ChatGPT'ye soruyorum çünkü Google'da saçma sapan haber sayfalarıyla vs. uğraşmadan direkt önüme sonuçların çıkmasını istiyorum ve direkt sonucu veriyor.
Buna da şahsen katılıyorum, konu açmak yerine yapay zekaya sorup çözdüğüm çok fazla mesele var. Ama ne kadar insan bunu bizim gibi aktif kullanıyor orasını bilmiyorum.

Geri
Yukarı