SSD retired block count hatası

Razor_1

Decapat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
ADATA SU 650
Adata su 650 model SSD HD Tune programında retired block count 48 diyor. Kendi yazılımından Firmware güncellemeye çalıştım ve son sürüm dedi, uygulama üzerinden biçimlendirdim, Low level format attım ama düzeltemedim. Sadece oyun oynamak için kullanıyorum, stuttering veya FPS kaybı yapar mı? Çözümü var mı?

Ekran görüntüsü 2024-04-27 030740.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu hata değil. Eskiyen her diskin kaderidir. Artık veri yazılıp okunamayacak hale gelmiş sektörler devre dışı bırakılır(programın gösterdiği adıyla emekli edilir). Bunlar yerine yedek sektör havuzundan tahsis edilir.

Ölü sektör(bad sector) kullanım sürecinde ortaya çıkabileceği gibi fabrikasyon sürecinde de oluşabilir.

SSD'nin sağlığı ve verilerin güvenliği açısından kalan yedek sektör havuzunun yüzdesini takip etmek gerekli. Senin baktığın HD Tune programında E8 satırı yani "mevcut yedek alan" ile belirtilir. Buradaki ham veri yüzde cinsindendir. Yani %99 kalmış. Ölü sektör arttıkça havuzdaki yedekler azalır. Firmware ile belirlenen eşik değerine düşünce SSD verileri korumak için salt okunur moda geçer ve yeni bir şey yazamazsın. Bu eşik oranı modele göre değişir. %5-10 gibi birşey olabilir.

Ha unutmadan, performansa bilhassa oyunların FPS değerine falan etki etmez. Ayrıca zero fill veya low level format sadece beklemeye alınmış sektörleri düzeltebilir. Bunun dışında kullanırsan boşu boşuna yıpratmış olursun.

Bu hata değil. Eskiyen her diskin kaderidir. Artık veri yazılıp okunamayacak hale gelmiş sektörler devre dışı bırakılır(programın gösterdiği adıyla emekli edilir). Bunlar yerine yedek sektör havuzundan tahsis edilir.

Ölü sektör(bad sector) kullanım sürecinde ortaya çıkabileceği gibi fabrikasyon sürecinde de oluşabilir.

SSD'nin sağlığı ve verilerin güvenliği açısından kalan yedek sektör havuzunun yüzdesini takip etmek gerekli. Senin baktığın HD Tune programında E8 satırı yani "mevcut yedek alan" ile belirtilir. Buradaki ham veri yüzde cinsindendir. Yani %99 kalmış. Ölü sektör arttıkça havuzdaki yedekler azalır. Firmware ile belirlenen eşik değerine düşünce SSD verileri korumak için salt okunur moda geçer ve yeni bir şey yazamazsın. Bu eşik oranı modele göre değişir. %5-10 gibi bir şey olabilir.

Ha unutmadan, performansa bilhassa oyunların FPS değerine falan etki etmez. Ayrıca Zero fill veya Low level format sadece beklemeye alınmış sektörleri düzeltebilir. Bunun dışında kullanırsan boşu boşuna yıpratmış olursun.

Anladım hocam çok teşekkürler. Bir ekleme daha yapayım araştırdığıma göre Adata su 650 modeli fabrika çıkışından hatalı ben yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum ve öyle çok fazla okuma yazma yaptırmadığım halde bu sorunlar ortaya çıktı. Alırken göz önünde bulundurmak lazım.

Anladım hocam çok teşekkürler. Bir ekleme daha yapayım araştırdığıma göre Adata su 650 modeli fabrika çıkışından hatalı ben yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum ve öyle çok fazla okuma yazma yaptırmadığım halde bu sorunlar ortaya çıktı. Alırken göz önünde bulundurmak lazım.
Evet o pislikleri iyi bilirim. Daha kötüsü olan SU630 ile tecrübem oldu. 480GB modeli vardı. 1,5 yılda ve sadece 14TBW kullanıldıktan sonra öldü. XPG SX8200 Pro modeline yaptıkları da ortada. Bu yüzden bir daha hiç Adata markalı SSD almıyorum ve öneri isteyene de adını anmıyorum. Hiç güven vermiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı