SSD takıldığında HDD ne olacak?

SSD'nin türleri var mı? Yani alırken dikkat etmem gereken bir şey var mı? Bir de hangi marka önerirsiniz? SanDisk olur mu?

Bütçe varsa Samsung, M.2 desteklerse M.2 alın.

Son düzenleme:
Yaygın kullanılan marka Samsung EVO serileri. 870 serisi işini görür 500GB'lık 600 küsur fiyata bulunabiliyor. Diğer marka ve modelleri de inceleyebilirsin. SSD'nin türleri var ve eski bir laptop serisine takacağın için yanlışlıkla M.2 türü SSD alma! RAM takviyesi sormuşun; laptopu ne amaçla kullanıyorsun bilmiyorum ama sadece oyun ise 6 GB RAM günümüzde az, nadirde olsa bazı oyunlar 16 bile kullanıyor. Bir de DDR3 RAM kullanıyor bunları günümüzde iyisini bulmak zor hele bir de aynı marka ve MHz de olması gerek takviye yapacaksan ama yine de kendin bir araştır belki RAM kitleri söküp başka bir RAM kiti de takabilirsin.

Yaygın kullanılan marka Samsung EVO serileri. 870 serisi işini görür 500GB'lık 600 küsur fiyata bulunabiliyor. Diğer marka ve modelleri de inceleyebilirsin. SSD'nin türleri var ve eski bir laptop serisine takacağın için yanlışlıkla M.2 türü SSD alma! RAM takviyesi sormuşun; laptopu ne amaçla kullanıyorsun bilmiyorum ama sadece oyun ise 6 GB RAM günümüzde az, nadirde olsa bazı oyunlar 16 bile kullanıyor. Bir de DDR3 RAM kullanıyor bunları günümüzde iyisini bulmak zor hele bir de aynı marka ve MHz de olması gerek takviye yapacaksan ama yine de kendin bir araştır belki RAM kitleri söküp başka bir RAM kiti de takabilirsin.
Bilgisayar açıldığında geç kendine geliyor, o sinirimi bozuyor, yine oyunlardan çıktığımda çok takılıyor. Bir de oyunlarda mesela GTA 5'te tam akıcılık yok. Yani kasmıyor ama bir hantallık var, hissettiriyor. Halbuki PC oyunu fazlasıyla kaldırıyor. Ram konusunda eksik kaldığımı düşünüyorum, DDR3 değil DDR3L var. Bu ne anlama geliyor bilmiyorum. 4+8 iş görür mü sizce? Derdimin devası RAM mi?

Bilgisayar açıldığında geç kendine geliyor, o sinirimi bozuyor, yine oyunlardan çıktığımda çok takılıyor. Bir de oyunlarda mesela GTA 5'te tam akıcılık yok. Yani kasmıyor ama bir hantallık var, hissettiriyor. Halbuki PC oyunu fazlasıyla kaldırıyor. RAM konusunda eksik kaldığımı düşünüyorum, DDR3 değil DDR3L var. Bu ne anlama geliyor bilmiyorum. 4+8 iş görür mü sizce? Derdimin devası RAM mi?

SSD GTA'yı akıcı yapmaz loading kısımları hızlı geçer RAM'den dolayı geridesiniz.

SSD GTA'yı akıcı yapmaz loading kısımları hızlı geçer RAM'den dolayı geridesiniz.
O zaman 8+4 ile en azından 12 GB RAM işimi görür mü? Tek istediğim bilgisayar bir kendine gelsin, mesela işim gereği office dökümanlarıyla haşır neşirim, bir Excel tablosu açıyorum, uzun süre bekletiyor, RAM bu dertlere deva olur mu?

O zaman 8+4 ile en azından 12 GB RAM işimi görür mü? Tek istediğim bilgisayar bir kendine gelsin, mesela işim gereği Office dokümanlarıyla haşır neşirim, bir Excel tablosu açıyorum, uzun süre bekletiyor, RAM bu dertlere deva olur mu?

Olmaz olur mu olur ama SSD de alın SSD'nin çok faydası var PC rahatlar.

PC açılısı Windows'un kendine gelme süresi, programların açılma süresi ve oyunların loading kısmının hızlı sürmesi için SSD. Ama oyun sırasında donma FPS düşüşü gibi şeylerin sebebi başka donanımsal etkenlerden kaynaklı. Yani sadece RAM değiştirerek bu sorun düzelir mi bunu demeden anlamak zor.

PC açılısı Windows'un kendine gelme süresi, programların açılma süresi ve oyunların loading kısmının hızlı sürmesi için SSD. Ama oyun sırasında donma FPS düşüşü gibi şeylerin sebebi başka donanımsal etkenlerden kaynaklı. Yani sadece RAM değiştirerek bu sorun düzelir mi bunu demeden anlamak zor.
Oyunlar tabiki tek başına RAM'e bağlı değil. Ekran kartı, işlemci bunlar da etkili. Ben zaten sadece oyun için istemiyorum. Oyunlarda hatırı sayılır bir FPS artışı olsa bana yeter. Onun dışında mesela dediğim gibi bir Excel tablosunun açılışı beni baya bekletiyor. Bilgisayar açılıyor ama kendine gelmesi zaman alıyor. Ram 6 GB, bunu 12 yapsam derdime deva olur mu?

Yüksek kapasiteli ve yüksek frekanslı RAM elbetteki programların çalışma hızında etkisi oluyor. Seninkiler DDR3L sanırsam. Aşağıdaki linkten bakarak fiyatlar için fikir verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı