SSD ve HDD Raid0 nasıl olur ?

cevkuv35

Hectopat
Arkadaşlar Windows'u SSD'ye, kurulu performansı yeteri kadar iyi oyunları da 1 TB WD c Blue Hard Diske kuruyorum. İki tane SSD'yi Raid0 yapmak bana mantıklı gelmiyor. SSD'yi tek bırakıp HDD'yi Raid0 yapabilir miyiz ? Windows SSD de kalmak şartıyla. AHCI'yi Raid yaparsak SSD'nin performansını azaltır mıyım. Yada böyle bir şey olabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
AHCI ayarının RAID ile uzaktan yakından alakası yoktur. Öncelikle HDD'yi RAID yapabilirsin ama ne kadar mantıklı olur soru işareti. AHCI olarak kalmak zorunda o ayar. Yoksa SSD'nin ömrünü baya bir kısarsın. İllede RAID yapacağım diyorsan bios üzerinden Intel RAID Controller altından yapabilirsin.

AHCI ayarının RAID ile uzaktan yakından alakası yoktur. Öncelikle HDD'yi RAID yapabilirsin ama ne kadar mantıklı olur soru işareti. AHCI olarak kalmak zorunda o ayar. Yoksa SSD'nin ömrünü baya bir kısarsın. İllede RAID yapacağım diyorsan bios üzerinden Intel RAID Controller altından yapabilirsin.

Ahci ile raid aynı anda nasıl kullanılır. Dediğin intel raid kontrolleri göremedim biosda. (z87)

Bu modlar kafasına göre seçilmiş 2 bellek ile yapılmıyor diye biliyorum. 2 adet 120 GB'lık SSD'niz olur, onu RAID0 yaparsınız.
Ancak tamamen farklı mantık ve hızla çalışan, çok farklı bellek kapasitesine sahip 2 depolama birimini RAID0 modda çalıştırmak olmaz yani.

Çalıştırılabilir mi, imkanı var mı sorusuna cevap veremem ancak RAID0 mod için uygun bir ortam değil diyebilirim.

Bu modlar kafasına göre seçilmiş 2 bellek ile yapılmıyor diye biliyorum. 2 adet 120 GB'lık SSD'niz olur, onu RAID0 yaparsınız.
Ancak tamamen farklı mantık ve hızla çalışan, çok farklı bellek kapasitesine sahip 2 depolama birimini RAID0 modda çalıştırmak olmaz yani.

Çalıştırılabilir mi, imkanı var mı sorusuna cevap veremem ancak RAID0 mod için uygun bir ortam değil diyebilirim.

İkisini çalıştırayım demiyorum zaten ssd tek olacak onda Windows kurulu olacak. Oyunlar için iki adet wd c blue 1tb olacak. Yani olur mu? Olursa da bir faydası olur mu?

Arkadaşlar Windows ssd ye kurulu performansı yeteri kadar iyi oyunları da 1 tb. wd c blue harddiske kuruyorum. İki tane ssd yi raid0 yapmak bana mantıklı gelmiyor. Ssd yi tek bırakıp hdd yi raid0 yapabilirmiyiz. Windows ssd de kalmak şartıyla. AHCI yi raid yaparsak ssd nin performansını azaltırmıyım. Yada böyle birşey olabilir mi?

SSD'yi sistem sürücüsü olarak bırakıp, depolama olarak kullanılmak üzere iki tane mekanik sürücüyü RAID0 yapamazsın. Ama tam tersi; iki mekanik sürücüyü RAID0 yaparak, üçüncü bir sürücüyü depolama olarak kullanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı