SSD'lerde en fazla kaç MB okuma ve yazma hızı olur?

2.5" SSD'lerin ortalama hızları 500mb/sn'dir.
Birde m.2 SSD'ler var. Bu SSD türünün ortakama hızları 2.5" SSD'lere nazaran 4-5 hatta bazı üst seviye m.2 SSD'lerde 6 katına kadar çıkabiliyor. Fakat m.2 SSD alıcaksanız anakartınızda m.2 yuvası olması gerekiyor.

Araya ben de benzer bir soru sıkıştırmak istiyorum. DDR4 tabanlı bir sistemde SSD hızı bakımından anakart bir kısıtlama yapıyor mu? Misal MSİ Z270 Gaming Carbon anakart RAM açısından 2400 Mhz destekliyor ama SSD açısından saniyede 550 mb veya 2500 mb gibi bir üst limit değeri var mıdır?

387750

SATA 3 SSD ile yakaladığım performans. Cruicial marka, kendi yazılımında Momentum Cache'yi açarak yakaladım.

Araya ben de benzer bir soru sıkıştırmak istiyorum. DDR4 tabanlı bir sistemde SSD hızı bakımından anakart bir kısıtlama yapıyor mu? Misal MSİ Z270 Gaming Carbon anakart RAM açısından 2400 Mhz destekliyor ama SSD açısından saniyede 550 mb veya 2500 mb gibi bir üst limit değeri var mıdır?
Yapabilir, ana kartta kullanılan chipset ile alakalı. Sata 3 ile zaten 550mb ile sınırlı kalırsın, pcie m2 ssd ile çok hızlı olanlar bazı sistemlerin üst limitlerini zorlayabiliyor.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 387750

SATA 3 SSD ile yakaladığım performans. Cruicial marka, kendi yazılımında Momentum Cache'yi açarak yakaladım.

Bu SATA 3'ün kendi hızı değil, RAM'lerden yardım alınarak elde edilmiş bir hız. Samsung muadili ise RAPID mod. Sağlıklı değildir bu hıza güvenilerek SATA SSD alınmamalı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı